V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Yeni Versiyon 6.0051'e Eklenmeyen Olanaklar.

Bolvadinim

Etkin Üye
Merhabalar
3 yıl yoğun çalışmalar ile gelişim süreci devam eden ideCAD Statik yeni versiyon çalışmalarında kullanıcılara duyurusu yapılmış olupta, eklenmeyen özellikleri gündeme getirmek istiyorum..

1-Guseli ve değişken kirişlerin modellenmesi ve çizimi
2-Konsollarda değişken kesitli kiriş tanımlayabilme ve çizimi
3-Eğik kiriş,eğik detay çizimleri( kiriş detayları ve düşey açılmları)
4-Tek parçalı veya çok parçalı dairesel , eğrisel , yay ve yılankavi perde tanımı
5-Panellerde hasır donatı kullanımı,Perde boşluları ve donatılandırılması.
6-Su basman perdeleri hesabı çizimi ve metrajı
7-Kubbe ve tonozların sonlu elemanlar yöntemiyle statik, betonarme hesapları ve detay çizimleri, donatı tabloları ve metrajları
8-Nervürlerde 4 m. geçen dişlerin otomatik bölünmesi olanağı
9-Parametrik çelik çatı hesabı
10-Yapı denetim yönetmeliği eklemeleri
11-ACI, Eurocode ve SNIP kodlarına uyumlulu proje çözebilme imkanı
12-Kalıp ve temel planı kesitlerinin otomatik olarak kotları, kolonları ile çizilmesi
12-Dairesel kolonlarda etriyelerin otomatik çizilmesi
13-İki farklı doğrultuda X ve Y de ayrı ayrı rijit bodrum katı numarası tanımlayabilme olanağı
14-Kalıp planında otomatik kesit çizgisi, kesit ismi ve kesit kotu yazılması olanağı
15-Demet donatı oluşturabilme opsiyonu
16-Kolon aplikasyonunda ölçek parametresi.
17-Tüm çizimleri tek seferde alınması
18-ifc komutunda,perde,temel gibi elamanların tanımlanamaması

Sayın Bolvadinim ,

Yukarıdaki listeyi nerden aldınız. ideYAPI resmi web sitesinde ve broşurlerinde 6 versiyona eklenen ve eklenecek olanakları listelemiştir. ideYAPI yı resmi olarak duyurulan web sayfasındaki ve broşürlerdeki bu duyurular bağlar. Lütfen bu listeyi nereden aldığınızı belirtiniz. Kullanıcılara bu duyuru nerede ve nezaman yapılmıştır.

Merhabalar,
Ismail Hakki Besler":27jt4grw' Alıntı:
Sayın Bolvadinim ,
Yukarıdaki listeyi nerden aldınız. ideYAPI resmi web sitesinde ve broşurlerinde 6 versiyona eklenen ve eklenecek olanakları listelemiştir. ideYAPI yı resmi olarak duyurulan web sayfasındaki ve broşürlerdeki bu duyurular bağlar. Lütfen bu listeyi nereden aldığınızı belirtiniz. Kullanıcılara bu duyuru nerede ve nezaman yapılmıştır.

Soru:Kullanıcılara nerde ve ne zaman duyurulduğu :
Cevap: Listenin alındığı yer adresi:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yapısal net forum sayfalarına göz attığınızda görüleceği üzere,İdeSTATİK yeni versiyon çalışmalarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.Öyleki; İdeFORUM daki tartıştığımız konu başlıkları ilk önce buralarda yapılagelmiştir.Sayın beta kullanıcımız cassabotanic, gibi pek çok isimlerde bu tartışmalara iştirak etmişlerdir.
Yeni versiyon çalışmaları ile iligili aşağıdaki liste ARGE'den Haberler başlığı altında 03-04-2008, 09:34 te duyurulmuştur.Yapılan bu duyuru her nekadar İdeYAPI resmi İnternet sayfasında olmasa bile,liste içeriğindeki olanaklarla ilgili İdeYAPI'dan şimdiki gibi bir itiraz gelmemiş gözükmektedir.

Diğer web sayfalarına ait linkler.

O dönem Cassabotanic , Kutlu Muhendislik gibi bazı kullanıcılar bahsettiğiniz forumda bu duyuruları yaptılar. ideYAPI , aynı forumda ideCAD ürünlerine çok ciddi saldırılar yapıldığı zaman bile itiraz etmemiştir. Çunkü bu tarz platformlar sanal platformlardır. Katılımcılar sanal kimlikleriyle tartışmalara katılırlar. Saldırı olduğunda bile itiraz etmeyen ideYAPI , bilgi verme niteliğindeki listeler'e de itiraz etmemiştir. Çunkü bu duyurular duyuruyu yapanı bağlar ancak.

Bu forum ideYAPI'nın resmi forum sitesidir. Burası'da sanal bir platform. Bu sitedeki yazılar da yazanları bağlar. Bu sitede sadece admin ideYAPI adına resmi görüş bildirir.

İsmail Hakkı BESLER

Ismail Hakki Besler":2fmxdq0y' Alıntı:
O dönem Cassabotanic , Kutlu Muhendislik gibi bazı kullanıcılar bahsettiğiniz forumda bu duyuruları yaptılar. ideYAPI , aynı forumda ideCAD ürünlerine çok ciddi saldırılar yapıldığı zaman bile itiraz etmemiştir. Çunkü bu tarz platformlar sanal platformlardır. Katılımcılar sanal kimlikleriyle tartışmalara katılırlar. Saldırı olduğunda bile itiraz etmeyen ideYAPI , bilgi verme niteliğindeki listeler'e de itiraz etmemiştir. Çunkü bu duyurular duyuruyu yapanı bağlar ancak.

Bu forum ideYAPI'nın resmi forum sitesidir. Burası'da sanal bir platform. Bu sitedeki yazılar da yazanları bağlar. Bu sitede sadece admin ideYAPI adına resmi görüş bildirir.

İsmail Hakkı BESLER

Açıklama için teşekürler İsmail Hakkı bey,

Verdiğiniz cevaptan anladığım şu olmuştur, ideYAPI dışında çeşitli sitelerde yeni versiyon ile ilgili açıklamalara İdeYAPI olarak gerekli açıklamayı yapmadık,o sitelerde duyurulan özellikler İdeYAPI' yı bağlamaz,bağlamadığı içinde o ozelliklerle ilgili yapılacak birşey şuan söz konusu değildir demek istiyorsunuz galiba..

Ayni sitelerde Faruk SAKA beyin yeni proğram uprade fiyatları ile alakalı spekülasyonlar için açıklama yaptığını görürken,igili sitelerde, defalarca kez duyurulan ideCAD Statik yeni versiyon özellikleri hakkındaki spekilasyonlarla ilgili kamuoyunu doğru ve ideYAPI resmi ağzından bilgilendirme ihtiyacı hissetmediniz.

Bakınız Faruk beyin ilgili sitedeki 25-12-2008, 22:28 tarihindeki açıklaması.

Sayın Forum Kullanıcıları ,
Forumda bir süredir ideCAD Statik 6 upgrade fiyatı ile ilgili spekülasyonlar yapılmaktadır. Bu durum karşısında ideYAPI'nın upgrade politikası ve fiyatları hususunda ilk elden bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettik. ideYAPI kuruluşundan bugüne kadar , çıkardığı yeni versiyonlar için upgrade ücreti talep etmekte ve kullanıcıları program alış aşamasında ileriki versiyonlar için upgrade ücreti ödeyecekleri konusunda bilgilendirilmektedir . Upgrade konusunda süresiz ve ücretsiz bir garanti hiçbir zaman verilmez. Aynı versiyon üzerinde çıkarılan ara sürümler , kullanıcılara ücretsiz yansıtılmaktadır. 5.511 sürümünden, versiyon 6'ya geçişte talep edilen ücret 800 YTL ile 2000 YTL arasında değişmektedir. Bunun sebebi ise, piyasada kullanılan 5 versiyonun , 4 farklı paket olmasıdır. ideYAPI , 6 versiyonuyla birlikte ürün fiyatlarında hem ciddi oranlarda indirim yapmış hem de tek paketle 6 versiyonunu çıkarmıştır.
6 versiyonun fiyatı belirlenirken , Ülkemizin ve Dünya'nın içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alınmış , gerekli indirimler ve vade koşulları uygulanarak servise sunulmuştur. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgileri Bursa, İstanbul ofislerimizden veya yetkili bölge temsilciliklerimizden alabilirsiniz ,

Hepinize çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Faruk Saka / ideYAPI Genel Koordinatör

Bu ideYAPI'yı bağlar . Sayın Faruk Sakanın bu açıklaması geçerlidir. Aynen dediğiniz gibi. ideYAPI resmi ağzından yapılmayan hiçbir açıklama ideYAPI'yı bağlamaz.

Hem yeni kullanıcılara hem de upgrade yapan eski kullanıclara . Programı satın almadan veya upgrade yapmadan önce program olanakları ile ilgili geniş bilgilendirmeler yapılmaktadır. 6 versiyonu kapsamında program olanaklarının neler olduğu liste şeklinde verilmektedir.

İsmail Hakkı BESLER

Resmi olmayan kanallardan duyurulan haberleri yanlış anlamışız,fazla safız haklısınız..Mesele anlaşılmıştır..

bolvadinlinin her yazısında ideyapıya bir karşıtlık seziyorum neden acaba.bu programı beğenmiyorsa ve yeterli bulmuyorsa neden başka bir programa geçiş yapmıyorki.ısrarla hem kötülüyor hemde kullanıyor.bu kadar kullanıcıya bu bir hakaret değilmidir.biz başka bir programdan ideye geçtik.bunuda altı parantez belirteyim...

evrenor59":3ci4cey7' Alıntı:
bolvadinlinin her yazısında ideyapıya bir karşıtlık seziyorum neden acaba.bu programı beğenmiyorsa ve yeterli bulmuyorsa neden başka bir programa geçiş yapmıyorki.ısrarla hem kötülüyor hemde kullanıyor.bu kadar kullanıcıya bu bir hakaret değilmidir.biz başka bir programdan ideye geçtik.bunuda altı parantez belirteyim...

Sevgili evronor59,

Karşıtlık sezin yanlış,ben ideYAPI proğramalarını araştırdıktan sonra beğenerek kullanıcısı oldum..İdeYAPI'dan memnuniyetsizliğim küçük detaylarla alakalıdır,bunu dile getirmeyeyim mi yani..Başka bir proğrama neden geçmiyorki diye soruyorsunuz güzel bir soru..Benimde cevabım şu. Varmı başka altarnatif elimiz mahkum,alıştık bir kere..

Siz hiç Mercedesten inip yerli arabaya bindinizmi?

Ben bindim hiç hoş olmuyor..Onun için kullandığım aracımda Mercedes başka araba kullanamıyorum anlatabildimmmi..ideYAPI'da benim için aynı,bizimkisi artniyetli eleştri değil,yapıcı eleştiriler,samimice..

arkadaşlar eleştirmek güzel ama yapıcı olalım. kimseyi kırmadan her iki tarafıda anlamak lazım. bizler sabırsız ideyapı grubu ise testler bitmeden yapılan yenilikleri bizlere sunmuyorlar. ne zaman olacak bu yeni olanaklar veya argeye alındımı desek daha iyi olur gibime geliyor. herkese iyi çalışmalar.

bu forumun açılmasından maksat, bir takım problemlerin çözülmesi ve kullanıcı isteklerinin yetkililere ulaştırılmasıdır diye düşünüyoruz.
yoksa ideyapı'nın bu forumu kendisine methiyeler düzülmesi için açtığını düşünmek gerekir ki buna zaten inanamayız.

10 yıl evvel biz bu programların kullanıcısı olduğumuzda, bize sabır, sebat ve hatta başka programlara geçmeyi (!!!) tavsiye edenlerin esamesi bile okunmuyordu.
ideyapı'yı 10 yıldır destekliyoruz, kullanıyoruz, tanıtıyoruz, beğeniyoruz ve doğal olarak da ayrıca bir takım eksiklerini de dile getiriyoruz.

bu forumdaki en eski ideyapı kullanıcılarından birisiyiz.
dolayısıyla bizim söz söyleme hakkımız beginner seviyesindekilerle eşdeğer değildir.

bazı beta kullanıcıların, dört kolon üstüne bir plaka koyup, sonra da Sap2000'e aktardığından bahsederek, kayda değer bir konuymuş gibi forumda boy göstermesinden daha faydalıdır bizim eleştirilerimiz.

bu maksatla yazıyoruz. yazmaya da devam edeceğiz.

ben onaltı yıldır bu programı kullanıyorum. eleştiri ve önerilerimizi elbet yapacagız ama kırıcı olmadan diye ben not düştüm. başka bir amaç yoktu. yanlış anlaşılmışım galiba

saridurmus":3kpd9kah' Alıntı:
ben onaltı yıldır bu programı kullanıyorum. eleştiri ve önerilerimizi elbet yapacagız ama kırıcı olmadan diye ben not düştüm. başka bir amaç yoktu. yanlış anlaşılmışım galiba

Sayın saridurmuş,yanlış anlaşılma durumununuzu anlayamadım..Öncelikle önerileriniz ve yapıcı tutumunuz için teşekür ediyorum.. Size karşı bir yanlış anlaşılacak davaranış sergilediysem özür dilerim,fakat böyle bir niyet ve durum ortada yok..

On altı yıldır ideCAD kullanıcısı olduğunuzdan bahsetmişsiniz,daha nice onaltı yıllar diliyorum size..

Bende 1990 yılların yani 93-94 yıllarından itibaren,henüz ortada ideMİMAR proğramının olmadığı,yanlış hatırlamıyorsam ideSTATİK 6.04 versiyonuyla.
Oyıllarda cd falanda yoktu hatırlarsınız diskete yüklenen versiyonu kast ediyorum. Dos ortamında diskette kayıtlı İdeSTATİK 6.04 versiyonları ve dökümanları hala duruyor arşimde bir yerlerde..,ta o zamnlardan beri proğramı takip ediyorum..

Benim İdeYAPI ile tanıştığım süredede yaklaşık 16-17 sene yapıyor herhalde.. O yıllarda hatırlarsanız bilgisayarlar şimdiki gibi gelişmiş değildi,resmi kurumlarda yeterli sayıda bilgisayar yoktu,yaklaşık on yıl kadar belediye fen işlerinde çalışmamdan dolayı ved evam eden serbest Mimarlık ,Mühendislik bürosu tecrüblerimiz gereiği, süreci yakından takip ediyorum.

Windowsun ilk çıkan versiyonlarını hatırlayınız mouse kullanmayı yanlış anlamıyorsam 90-91 yıllarında öğrenmiştik.Yine o yıllarda AutoCAD relase14 versiyonu vardı Bilgisayarla çizim yaygın değildi..Marmara depreminden sonra işler ciddileşti ve bilgisayar kullanım oranı hızla artış gösterdi.

Bunları neden yazdım: Uzun sayılabilecek geçen zaman içerisinde gelişen olaylar İdeYAPI 'yıda gelişim içerinde olmaya mecbur kıldı..1999 yılınnda çıkarttığı İdeYAPI v3.04 (Mimari İDS ve STATİK İDS) kullanıma başladım,ardından beni çok Heyacanlandıran ideYAPI 4.01 Mimari ve Statikle yola devam ettik,ardından ideYAPI Mimari ve Statik Proffesyonel 5 versiyonu,ardından ideYAPI Mimari ve Statik Enterprise 5,Ardından ideYAPI Mimari ve Statik 6.0051 versiyonlarına geldik.. Bu süreçte başka sitelerin forum sayfalarında hiç konuşmadık,Konuşmak için zaten ide FORUM SAYFASIDA YOKTU...

Şimdi yeri ve zamanı gelince konuşmaının gereği olarak bu FORUM'da, "ne dediğini bilen bir anlayışta" Buradaki değerli forum kullanıcılarıyla ilgisi olmadan,İdeYAPI'nın muhatap olarak yazılan yazılara forum da yazı yazan kullanıcıların alınganlık göstermesini uygun bulmuyorum..Ben çıkıpta kimsenin yazdıklarının uslup açısından uygun olup olmadığına bu forumda bakma hakkına sahip değilim.ÇÜNKÜ BU SİETENİN MODARATÖRÜ DEĞİLİM..

Kendini Modaratör yerine koyan arkadaş diyorki "neden hem eleştiriyor ve kullanıyorsun" diyor cevabım şudur."Herkes kendi işine baksın" benim yazılarımın adresi belli olayı germenin,sulandırmanın alemi yok..Neden kullanmaya devam ettiğimi yukarıda kısaca zaten değinmiştim.Bir kez daha sebebini açıklayayım.Biz sadece STATİK kullanıcısı değiliz MİMARİ proramında kullanıcısıyız,iki proğramın birbiriyle entegre olamsı ve piyasada bu tip entegre halinde olan alatarnatiflerin olamayışı Bizi İdeYAPI'da tercih yaptırdı..

Her iki proğramı aynı mantık üzerinde sunan başka bir proğram var ise onu söyleyin o proğramların kullanıcısıda olalım..Ayrıca bu kadar yıldır alışkanlık ve bağımlılık yapmış bir proğramdan vazgeçmek kusura bakmayın "BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY" Anlamı taşımaktadır..

İlgili tavsiyeyi yapan sayın arkadaşımız herhalde "BEKAR" galiba..

İdeYAPI ile biz kullanıcılar bir AİLE gibiyiz.Her aile de tartışma ve kavgalar olur,Her kavga ve tartışma yaptığımızda illa "BOŞANMAK-MI" lazım..Biz daha şu zamana kadar başka bir ....CAD firmasıyla "flört'e" giripte İdeYAPI' üzerine başka proğram getirmedik..Getirrmek gerekirse getirede biliriz bu bizim tercihimiz olur kimsenin telkiniyle değil..

Teşekürler..

Merhabalar

Bolvadinim in verdiği forum sayfasını
okurken cassabotanic tarafıından yazılmış alttaki yazıya rastladım

Kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrolünde , kurtarmayan birleşimlerin daha iyi analiz edilip kurtarmasını kolaylaştıracak bir kullanıcı arabirimi eklemişler bu arada , teknik servisten öğrendim. Detaylarını söylemedi Levent bey. Fakat Kurtarmayıp ta kolonların orasını burasını büyütme işi mesnette donatıların geçer geçmez obsiyonlarını değiştirme işi otomatik hale getirilmiş anladığım kadarıyla

Teknik servisin bahsettiği " daha iyi analiz " konusunda teknik servis bizleri bilgilendirirse mutlu olacağım.

civil1979":2vfv6dg3' Alıntı:
Merhabalar

Bolvadinim in verdiği forum sayfasını
okurken cassabotanic tarafıından yazılmış alttaki yazıya rastladım

Kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrolünde , kurtarmayan birleşimlerin daha iyi analiz edilip kurtarmasını kolaylaştıracak bir kullanıcı arabirimi eklemişler bu arada , teknik servisten öğrendim. Detaylarını söylemedi Levent bey. Fakat Kurtarmayıp ta kolonların orasını burasını büyütme işi mesnette donatıların geçer geçmez obsiyonlarını değiştirme işi otomatik hale getirilmiş anladığım kadarıyla

Teknik servisin bahsettiği " daha iyi analiz " konusunda teknik servis bizleri bilgilendirirse mutlu olacağım.

Ben bilgilendireyim.

Mesnetteki donatı fazlalıkları kolon kiriş kesme güvenliği kontrolunde olumsuz etki yapar. ideCAD de kullanıcı biliyorsunuz donatılara dilediği gibi mudahale edebilir. Burada sözü edilen otomasyan mesnetlerde işin içine giren pilye montaj ve ilave ve düz donatıların kolon kiriş kesme güvenliğini de gözeterek başka bir algoritmayla seçilme işi.

Bu 6 versiyonunda yapılan bir iş. Ben teknik servis değilim ama umarım mutlu olmuşsunuzdur.

Sn cassabotanic
Kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrolünde , kurtarmayan birleşimlerin daha iyi analiz edilip kurtarmasını kolaylaştıracak bir kullanıcı arabirimi eklemişler

bu cümlenize istinaden ben bu soruyu yönelttim . ben idecad 6.0051 kullanıyorum. Ve yukarda bahsettiğiniz "kullanıcı arabirimini" programda göremediğim için bu soruyu yönelttim. ayrıca bu arabirim değil de algoritma ise bu algoritmanın mantığını merak ettiğimden bu soruyu teknik servise yöneltiyorum. Teknik servise sorduğum sorunun sizin tarafınızdan da cevaplanması beni ayrıca mutlu etti. Sonuçta bilgi paylaşıldıkca çoğalır.

Saygılarımla

Siz aynı projede 5 ve 6 versiyonlarında , kolon kiriş kesme güvenliği durumlarına bakın 5 te kurtarmayan bazı durumlar 6 da kurtarır hale geldi. 5 versiyonunda biz elle müdahale ediyorduk donatılara ve kurtarır hale getiriyorduk. 6 versiyonunda bu iş otomatik hale getirilmiş.

Algoritmayı teknik servis bilemeyebilir. Arge ye sormak lazım. Onlar da bence söylemezler algoritmanın ne olduğunu.

İyi Çalışmalar

Sn cassabotanic
Bahsettiğiniz gibi bizde v5 de kiriş donatılarına müdahele ederek kolon kiriş birleşim kesme güvenliğini kurtarmayan birleşimleri güvenli yapmaya çalışıyorduk.
" Kullanıcı arabirimi " dediğiniz şeyi ben yanlış anlamışım. O zaman arge nin yaptığı kullanıcı arabiriminde yenilik değil sadece donatı seçim algoritmasında iyileştirme oluyor.

Ben mi yanlış anladım yoksa gerçekten kullanıcı arabiriminde bir yenik yapılarak kolon kiriş birleşim kesme güvenliğini hesabı için bir arabirim mi yapıldı ?

Saygılarımla

selam cassabotanic,
ben sadece karşınızdakinin bu programı eski kullanıcı(tecrubeli) yeni kullanıcı (tercubesiz)gibi algılamıştım onun için yazdım ayrıca siz benden sonra ide ailesine katılmış sınız ben daha eski versiyonlarda ideye katıldım ve mimari ürünüde aynı şekilde başlangıcından beri kullanıyorum. neyse ben bazı arkadaşlara siz yenisiniz ben eskiyim sizden daha fazla eleştiri yaparım imajı sezdiğim için yazmıştım. böyle polemiklere girmeyelim yanlış anlamışım özür dilerim. eleştiri tabiki yapacagız. bakın tüm aşamalardan geçmişsiniz. bu değerlendirmenizi o arkadaşa daha uygun bir dille yazabilirdiniz. 91 yılına göre çok şeyler yapıldı bu programda ilk zamanlar ben sizin gibi o zamanlar chat ortamı olmadığından telefonla görüştüm. devamlı soru sordum. hatta hiç unutmam İsmail beyle yüz yüz tanışmamız. 1995 yapı fuarında oldu. seminerde soru bölümünde bir sorum var diye ayağa kalktığımda hiç karşılaşmamadığımız halde buyrun İbrahim bey deyince tüm salon bana baktı. telefonlarla soru sormayı anadoludan kalkıp buraya kadar gelmişsiniz dedi. anladınız sanırım demek istediğimi. soru soralım ama kırıcı olmuyalım.

Geri