V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ZAYIF KAT, GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan mertmen
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mertmen

Etkin Üye
Merhabalar projemdeki hataları forumda tavsiye edilen yöntemlerle düzeltmeye çalıştım ama faydası olmuyor . yardımcı olur musunuz? Boyutları artırsam da Ne yaptıysam geçmiyor bu sorunlar.

X Yönünde B1 Düzensizliği. ZAYIF KAT=MAKINA DAIRESI-RD1, ni < 0.60, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 1. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 2. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 3. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.

Yardımlarınızı bekliyorum . Teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

Merhabalar projemdeki hataları forumda tavsiye edilen yöntemlerle düzeltmeye çalıştım ama faydası olmuyor . yardımcı olur musunuz? Boyutları artırsam da Ne yaptıysam geçmiyor bu sorunlar.
başka kullanıcı adıyla forumda paylaşılan bu projeye perdeleri grup yapınız diye yazmıştın.
grup yapmazsanız modelleme hatası yapmış olursunuz.

ÜNVER BEY YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM . EVET O KULLANICI İLE BERABER ÇALIŞIYORUZ MÜSAİT OLAMADIĞIM İÇİN ONDAN ATMIŞTIK PROJEYİ. BİZ PROJEDE PERDELERİ GRUP YAPINCA DA GÖRELİ KAT HATASINI GİDEREMİYORUZ. BUNUN HAKKINDA BİR TAVSİYENİZ VAR MI ? FORUMDA YAZAN ÖNERİLERİ TEK TEK DENEDİK AMA BAŞARAMIYORUZ MAALESEF.

X Yönünde B1 Düzensizliği. ZAYIF KAT=MAKINA DAIRESI-RD1, ni < 0.60, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 1. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 2. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.
Y yönünde 3. KAT göreli kat ötelemesi yüksek, Sistem rijitligini arttırın.

Yardımlarınızı bekliyorum . Teşekkür ederim..
1- merdiven kulesi ve makine dairesi tek bir kat olarak yapıldı. makine dairesindeki bazı kirişler kaldırıldı. (b1 düzensizliği giderildi). mimariye uymayan bir durum oluşturuyorsa düzeltebilirsiniz.
2- düşey eleman boyutlarında cömert olmanız benim tavsiyemdir.
3- ötelemeleri önlemek için öteleme yönünde boyut artırabilirsiniz, kolon güçlü yönünü o yöne çevirebilirsiniz, kolon ekleyebilirsiniz, perde ekleyebilirsiniz. (mimari duruma göre bunları ayarlayınız) (tabi genel statik tasarımı iyileştirmek de işe yarayabilir.)
4- merdivenleri mesnetleyerek yapı ile birlikte çözünüz.
5- rapor sayfalarından göreli ötelemenin eleman bazında hangi elemanda yüksek olduğunu görebilirsiniz. lütfen inceleyeniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    387.1 KB · Görüntüleme: 47
Rıdvan bey dediğiniz gibi düzeltmeleri yaptım. Mimari Kod farkından dolayı kodları düzeltip elemanların kodlarını da +50ye aldım. Sadece bodrum katta kesme hatası alıyorum. bir kaç kolonun boyutunu sadece bodrum katta büyüttüm(doğru uygulama mı sizce?). Şuan ki hataları gidermem için de yardımcı olursanız çok memnun olurum. teşekkür ederim..

Ekli dosyalar

• Autodesk AutoCAD 2022 - [417-103-MİMARİPROJE son.dwg] 27.12.2022 00_42_34.png
    Autodesk AutoCAD 2022 - [417-103-MİMARİPROJE son.dwg] 27.12.2022 00_42_34.png
    302.5 KB · Görüntüleme: 27
  • Autodesk AutoCAD 2022 - [417-103-MİMARİPROJE son.dwg] 27.12.2022 00_48_21.png
    Autodesk AutoCAD 2022 - [417-103-MİMARİPROJE son.dwg] 27.12.2022 00_48_21.png
    427.8 KB · Görüntüleme: 26
  • proje4646.cde
    proje4646.cde
    29.8 MB · Görüntüleme: 4
Rıdvan bey dediğiniz gibi düzeltmeleri yaptım. Mimari Kod farkından dolayı kodları düzeltip elemanların kodlarını da +50ye aldım. Sadece bodrum katta kesme hatası alıyorum. bir kaç kolonun boyutunu sadece bodrum katta büyüttüm(doğru uygulama mı sizce?). Şuan ki hataları gidermem için de yardımcı olursanız çok memnun olurum. teşekkür ederim..
sizinle paylaşacağım linkleri lütfen inceleyiniz. bu size yardımcı olacaktır. sizin projeniz olduğu için siz tasarlayın istiyorum. çözemediğiniz bir nokta olursa lütfen bizimle tekrar paylaşınız.

- lütfen paylaştığım bu videoyu tamamen sonuna kadar dikkatli bir şekilde izleyiniz aradığınız cevap bu videoda açıklanıyor. -

bu pdf size yardımcı olacaktır.

sorunuz olursa lütfen sorunuz.

not: benim tavsiyem tüm yapı boyunca kolon boyutlarının sabit olması yönünde. iyi çalışmalar.

merhabalar iyi akşamlar
projemde son bir hatam kaldı. kesme hatası almaktayım kolon boyutumu bodrum katta büyütmeme rağmen sorunum geçmedi. Ve kendi kendime düşünüyorum her kesme hatası aldığımda kolon büyütmeye başvuruyorum geçesiye kadar kolon büyütüyoruz ve hem mimari açıdan hem ekonomiklik açıdan dezavantaj olmaktadır. bunun başka yolu yok mu? projem ektedir. tavsiyelerinizi bekliyorum.
iyi çalışmalar..

Ekli dosyalar

merhabalar iyi akşamlar
projemde son bir hatam kaldı. kesme hatası almaktayım kolon boyutumu bodrum katta büyütmeme rağmen sorunum geçmedi. Ve kendi kendime düşünüyorum her kesme hatası aldığımda kolon büyütmeye başvuruyorum geçesiye kadar kolon büyütüyoruz ve hem mimari açıdan hem ekonomiklik açıdan dezavantaj olmaktadır. bunun başka yolu yok mu? projem ektedir. tavsiyelerinizi bekliyorum.
iyi çalışmalar..
kolon boyutunu artırmak istemiyorsanız gelen yükü azaltmanız gerekiyor. projenizi inceliyorum. iyi çalışmalar.

- bodrum kat s018 ve s020 kolon boyutları ''tüm yapı boyunca'' 60cm x 70cm yapıldı.
- önceki ac=50x90=4500cm²
- yeni ac=60x70=4200cm²
- dilerseniz bu tasarımda da üst katlardaki kolonları bodrum kata göre küçültebilirsiniz. ancak ben tavsiye etmediğim için uygulamadım.

-- lütfen geometri kontrolünde yazan aynı isimdeki objeleri düzeltiniz. --

**projenizde herhangi bir sorun kalmadı. sizler projeyi son kontrolleri yaparak paftalayabilirsiniz. geçmiş olsun diyorum. iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Geri