Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

zemin emniyet gerilmesi sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan merve
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merve

Üye
merhaba karabükte yapılacak bir konut projesi hesabında 1. derece deprem bölgesi olması nedeniyle yüksek sünek çözüm yapmak istedim ancak poligon kolonlarda b hatasını gideremediğim için karma çözüm yaptım. yapı 1 taraftan bitişik nizam olduğundan kirişsiz radyede zemin emniyet gerilmesi sınırları çok aştı mecburen kirişli radye yapmaya çalıştım ancak bina oturum alanı küçük olduğundan karma hesapta alfas için gerekli perdelerin altına kirişleri bağladığımda kıpırdayacak yer kalmıyor ve çoğunda yine zemin emniyet gerilmesi sınırı aşıyor ve donatı yetersiz mesajı alıyorum.ne yaptıysam işin içinden cıkamadım. üstelik müteahhit firmanın istediği doğrultusunda 18lık donatı da kullanamıyorum. gerilme sınırını aşabilirseniz bence temelde 18lik kullanılabilir. görüşlerinizi bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Merhaba,

Projenizde veri girişine yönelik aşağıdaki durumların dikkate alınması önerilir.

1- Projenizde Kat Genel Ayarlarında 3. bodrum katın önünde -3 yazıyor. Ve hiç bodrum çevre perdesi yok. Bu nedenle üst rijit bodrum katı numarası -4 girilmelidir.
2- Y yönündeki alfaS değeri 0.54 . Bu nedenle Ry nin 5.65 girilmesi uygun olur. (Deprem Yönetmeliği Genel Raporu/R katsayısının Seçim Nedeni Başlığı altında alfa sdeğerleri verilmektedir.)
3-Programda üst yapı etkileşimli çözüm kirişsiz radye temel ve sürekli temeller için öngörülmektedir.(Yönetmelikte C ve D gurubu zeminlerde üst yapı etkileşimli çözüm istenmektedir.)

İyi çalışmalar

yardımınız için teşekkürler.

bir sorum daha olacak R katsayısı ile ilgili analiz sonrası hesap raporlarında R katsayısı seçimi ve nedeni başlığı altında girilen ve seçilen R katsayısı farklı olduğu durumlarda seçilen R değerini tekrar girip yeniden mi analiz yaptırmamız gerekir? Yani girilen ve seçilen R katsayısı eşit oluncaya kadar analiz yapmaya devam etmeli miyiz yoksa yönetmelik şartlarını sağlıyorsa farklı olması uygun olur mu?

merve":kxaby4r3' Alıntı:
yardımınız için teşekkürler.

bir sorum daha olacak R katsayısı ile ilgili analiz sonrası hesap raporlarında R katsayısı seçimi ve nedeni başlığı altında girilen ve seçilen R katsayısı farklı olduğu durumlarda seçilen R değerini tekrar girip yeniden mi analiz yaptırmamız gerekir? Yani girilen ve seçilen R katsayısı eşit oluncaya kadar analiz yapmaya devam etmeli miyiz yoksa yönetmelik şartlarını sağlıyorsa farklı olması uygun olur mu?
TDY2007 madde 2.3.2.3 te bliertilen B1 düzensizliği olması durumunda programda girilen R katsayısı 1.25nci(min) değeri çarpılır ve Seçilen R katsayısı olarak dikkate alınır. Bu değerin tekrar Analiz Ayarlarında girilmesine gerek yoktur.

Geri