V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

zemin kat iş yeri ve üst katının duvar alanının eşit çıkması

gençmüh

Etkin Üye
zayıf kat alanı2.png

İyi çalışmalar ekte yolladığım proje 3 katlı olup zemin katı iş yeri üst katlar meskendir. Zemin katta temellere dolgu yükünü girebilmek için hesaplayıp duvar yükü girdim. Aslında duvar fazla mevcut değil. Bu yaptığım da bunun payı var galiba ama yine de eşit çıkması tuhafıma gitti yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

Analiz ayarları-yük/güvenlik kısmında "zemin katta Ak duvar alanını üst kat ile aynı al" ayarı işaretli kalmış. Tiki kaldırıp tekrar analiz yaparsanız zemin kat ak değeri sıfır çıkacaktır.

Analiz ayarları-yük/güvenlik kısmında "zemin katta Ak duvar alanını üst kat ile aynı al" ayarı işaretli kalmış. Tiki kaldırıp tekrar analiz yaparsanız zemin kat ak değeri sıfır çıkacaktır.
teşekkürler onu atlamışım, peki size zahmet projede tavsiye verebileceğiz bir durum var mı malum deprem faciasından sonra 3 düşünür 1 hareket eder olduk.

peki size zahmet projede tavsiye verebileceğiz bir durum var mı malum deprem faciasından sonra 3 düşünür 1 hareket eder olduk.
Önerilerim;
--hesap yaptırınca aşağıdaki hataları veriyor düzeltiniz,
1680088695592.png
--merdiveni temele mesnetlemek için su basman perdesi giriniz,
--bazı kirişlerde kapasite aşımı var gövde donatısı ilave ediniz,
1680088807280.png
--merdiven kollarının bir tanesi kata mesnetlenmemiş.

Önerilerim;
--hesap yaptırınca aşağıdaki hataları veriyor düzeltiniz,
Ekli dosyayı görüntüle 32777
--merdiveni temele mesnetlemek için su basman perdesi giriniz,
--bazı kirişlerde kapasite aşımı var gövde donatısı ilave ediniz,
Ekli dosyayı görüntüle 32778
--merdiven kollarının bir tanesi kata mesnetlenmemiş.

Ünver Bey merhabalar;

D6 döşemesi konsol olduğu için donatılarını manuel olarak 12 lik yaptıktan sonra analiz analiz yaptım. İlave donatıların olduğu hesap aksında hata verdi.(sebebini anlayamadım) O kilidi kaldırınca sorun çözüldü.

Fiber modelle analiz yaptığım için kirişlerde ilave donatısı çok çıktı kurtarmayan kolonda birer tane ilave donatı azaltarak o sorunu çözmüştüm. Fakat aynı kirişte kapasite oranı yetersiz kalmış haklısınız. Ondada dediğiniz gibi gövde donatısı ile sorun çözüldü teşekkürler.

Merdiveni de daha önce bir kaç sefer yapıyla birlikte çözmeye çalışmıştım bunda da aynı şekilde. Galiba mesnetlemelerden kaynaklı binanın tamamında hesaplar şaştı ondan bunu da yapıdan bağımsız çözeyim demiştim. Ama şimdi dediğiniz gibi yaptı hesaplamalarda da bir yanlışlık olmadı yük deformasyon kısmından gördüğüm kadarıyla. Dediğiniz gibi merdivenin altına su basman perdesi attım merdivenin başlangıçını da o perdeye mesnetledim. Lakin bunu yapabilmek için perdenin altına da iki ucu boşta kiriş attım bu bir sorun oluşturmaz değil mi ?

Ekli dosyalar

Dediğiniz gibi merdivenin altına su basman perdesi attım merdivenin başlangıçını da o perdeye mesnetledim. Lakin bunu yapabilmek için perdenin altına da iki ucu boşta kiriş attım bu bir sorun oluşturmaz değil mi ?
merdiven altına koyduğunuz perdeyi su basman perdesi olarak işaretleyiniz,
bu temeli radye olarak çözseniz su basman perdesi ile merdiven mesnetlemeleri daha kolay olur.
sürekli temel olarak çözülürse esas olan kolondan kolona temeli birleştirmek olmalı,
aşağıdaki gibi su basman perdesi altına temel koymak zorunda kalıyoruz.
1680108187474.png

radye temeldeki donatı yetersiz hatası bodrum merdiveninden dolayı mı oluyor?
Yardımcı olabilir misiniz?

Projenizdeki Perde grubu tanımlamalarını yapmalısınız.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
1680250605277.png

Projenizin gönderdiğiniz hali ile radye temelde 2 nolu aksta ilave donatı alanında yetersizlik var. Ø20/8 olarak düzenlerseniz donatı yetersizlik hatası düzelecektir. Analizi tekrar ederseniz bu düzetmeyi tekrar yapın.

1680250426356.png

teşekkürler yasin bey;
perdeleri grup perde yaptım ve kolon boyutları değişti radye ilave donatılarını değiştirdiğimde donatı yetersiz hatası giderilmiyor ve kiriş kapasite oranları 1 den büyük tek tek gövde donatısı mı eklemem gerkiyor.
iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

teşekkürler yasin bey;
perdeleri grup perde yaptım ve kolon boyutları değişti radye ilave donatılarını değiştirdiğimde donatı yetersiz hatası giderilmiyor ve kiriş kapasite oranları 1 den büyük tek tek gövde donatısı mı eklemem gerkiyor.
iyi çalışmalar.
yardımcı olabilir misiniz lütfen ?

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği sorunları için yardımda açıklanan yöntemleri deneyin

Perdesi kesme güvenliği kontrolünü için perde kalınlığını 30cm yaparsanız kesme güvenliği sağlanıyor

"Gereken donatıyı fiber modeli kullanarak hesapla" opsiyonunu seçerseniz, kiriş kapasite oranları 1'den küçük olacak şekilde donatı seçimi yapılacaktır.
1680615993210.png

Genel betonarme ayarlarında "Fiber beton modelini kullanarak kapasite oranı kontrolü yap" opsiyonunu seçiniz

1680616064515.png

Radye temelde ilave donatılarını kontrol edin. Yetersi olan donatıyı Ø20/8 olarak değiştirdiğinizde donatı yetersizliği sorunu düzelmektedir.
Radye döşeme parametrelerinde ilave min donatı aralığı 8cm girilirse donatı seçimi otomatik yapılır.

1680616424696.png

1680616295572.png

Geri