V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

zemin kat kolonda donatı sorunu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan abaci09
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

abaci09

Etkin Üye
zemin kat kolonlarının bazılarında donatı fazla olmakta sebebi nedir acaba.inceleyip söyleyebilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

Sn abaci09

Projenizi inceledigimde gördüklerim
1- Geometri kontrolunda verilen hata mesajlarını düzeltiniz.
a- nervürlerin mütemadiligini sağlayınız.
b- bodrumda BAP10-11 düz geçerseniz tek perde olur.
2- Binanızı yarı rijit diyafram olarak döşemeleri kirişleri bir bütün olarak çözünüz.
3- Merdiven ile birlikte (mesnetlerini tanımlayarak) çözünüz.(şayet K1 kirişinin bulunduğu yerde merdiven varsa K1 kirişini ara kat kirişi yapabilirsiniz.)
4- Çatı katında hareketli yükünüzü azaltabilirsiniz.
5- Kolonlarda (B) hatası çıkmış düzeltilmeli.(PROJE HATALARI EKRAN ÇIKTISINDA GÖRÜLMÜYOR AMA HESAP BASKISINDA GÖRÜLÜYOR.)
6- Kirişlerde sehim sınırı aşıldı uyarısı var düzeltilmeli.
7- Kolonlarda ve kirişlerde (ab) hatası TDY 3.4.3.1. bu ankraj boyu ile ilgili düzeltilmeli.

8- Ayrıca bu düzeltmeler yapılmadan dahi kolonlarınızdaki donatılarında fazlalık yok. Yarı rijit diyafram olarak çözerseniz daha azalıyor.
Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

abaci09":345ov2fs' Alıntı:
zemin kat kolonlarının bazılarında donatı fazla olmakta sebebi nedir acaba.inceleyip söyleyebilirseniz sevinirim.

Bence bir de nervür döşeme sabit yüklerini gözden geçirin derim. Bana biraz az gibi geldi.

Yapı denetim kanunundan sonra kolon kısa kenarının en az 30 yapılması gerekmektedir.Forumdaki projelerin bir çoğunda halen 25 olarak görmekteyim.Hele de 1.derece deprem bölgelerindeki projelerde halen 25 görünmektedir,yanlış değil midir?

Sn GETA
GETA":od04hp5c' Alıntı:
Yapı denetim kanunundan sonra kolon kısa kenarının en az 30 yapılması gerekmektedir.

Yapı denetimim hangi kanununda kısa kolon kenarı 30 cm yapılmalı diyor?
Böyle ise TDY 2007 niye uyuyoruz?
40 cm dese onada uyacakmıyız?
Statik hesap olarak problem yoksa ve TDY 2007 uygun ise bence sorun yoktur.

Selamlar.
Ünver ÖZCAN

unver":2f67bigd' Alıntı:
Sn GETA
GETA":2f67bigd' Alıntı:
Yapı denetim kanunundan sonra kolon kısa kenarının en az 30 yapılması gerekmektedir.

Yapı denetimim hangi kanununda kısa kolon kenarı 30 cm yapılmalı diyor?
Böyle ise TDY 2007 niye uyuyoruz?
40 cm dese onada uyacakmıyız?
Statik hesap olarak problem yoksa ve TDY 2007 uygun ise bence sorun yoktur.

Selamlar.
Ünver ÖZCAN
yapı denetim kontrol föyünde bir ara vardı "kolon kısa kenarı 30cm'den az mı?" diye bir ibare ama simdi var mı bilmiyorum
25 cm kesitin statik hesapta bir sıkıntı yoksa yetersiz bir kesit olmadığı kanaatindeyim ancak uygulamada kalıpçıların aks çakımı denilen uygulamada kolonları filizlere gore 2-3cm rahatlıkla kaydırabilecekleri de bir gerçek bu yuzden ben bilhassa kendi kontrolumde olmayan santiyelerde genelde 30cm'den daha az kesit kullanmıyorum

Sn siromar
Statik proje kontrol formunda:
"12. SIKÇA KARŞILAŞILAN EKSİKLİKLER'de
Kolonların dar kenarı en az 30 cm olmuştur."

kontrol açısından var. Şart degil.
Kolonun dar kenarının 30 cm olması konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Burada vurgulamak istedigim 25 santimide mühendis isterse kullanabilecegi.

Aynı şekilde:
"12. SIKÇA KARŞILAŞILAN EKSİKLİKLER'de
Kapalı çıkmalarda kolonlar her iki yönde çerçeve oluşturacak şekilde kiriş ile bağlanmış."
satırı var.
bu şartı sağlamazsanız prensip kararı aldık diye (TDY 2007 olmadıgı halde) projenizin onaylanmadıgı durumlar var.
Ünver ÖZCAN

cevaplar için çok teşekkürler. min kolon dar kenarı 30 olacak diye birşey yok benim bildiği. min kolon enkesit alanı 75000 mm2 dir yani dar kenarı 25 lik ise 25x30 olur benim bildiğim.tdy nin üstünde bi karar verip 30luk olacak diye birşey yok.sadece tavsiye niteliğnde olur.

TDY'ye göre kısa kolon boyutu 25 cm seçilebilir.

Ancak TDY 3.4.3.1b maddesi uygulanırsa 25 cm'lik boyut yetersiz kalabiliyor... Bu manada 30 cm bir sonuç olabiliyor.

İyi çalışmalar...

Yaptığım projelerde;30 cm'in altındaki kolonları belediyeler kesinlikle kabul etmemektedir.Ustaların yaptığı hataları düşünürsek,dar kenarın en az 30 cm olması daha mantıklı gibi geldi.

Geri