Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Zemin taşıma gücü yetersiz hatası aşılması

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Karan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Karan

Yeni Üye
Herkese iyi çalışmalar. Ekte verdiğim projede zemin değerleri çok kötü ve zemin taşıma gücünü aşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Herkese iyi çalışmalar. Ekte verdiğim projede zemin değerleri çok kötü ve zemin taşıma gücünü aşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Zemin haricinde mesnet bölgesine saplama yapmaktansa, şu tarz bir çözüm daha uygun olacaktır. 1697116111887.png
Her ne kadar kiriş aksında sapma ideal olmasa da birleşim güvenliği sağlanarak böyle bir çözüm bu durum için ideal olacaktır.

Merhaba. Projenin geometrik kontrolünde hiçbir hata gözükmüyor ama daha iyi olabileceğini düşündüğüm için ekteki "Konsol Döşeme" dosyası gibi konsol döşemeleri kırmızı çizgiler çizdiğim yerden çizgilerle ayırır ve 5 parça şeklinde modellerdim. Tabi sizin yaptığınız doğru olabilir. Benim aklıma geldi. Belirtmek istedim.

Ekli dosyalar

• Konsol Döşeme.png
    Konsol Döşeme.png
    37 KB · Görüntüleme: 42
önerilerim;
zemin taşıma gücü değeriniz çok düşük, zemin iyileştirmesi yapsanız uygun olur.
duvar yükleriniz varsa, duvar yüklerini girip 4.9.1.3.a seçimi yapınız.
Üstadım zemin değerleri söylediğiniz gibi çok düşük. İlgili belediye ve yapı sahibi ile görülüşüp zemin iyileştirmesi konusunda hemfikir kalındı. Duvar yüklerini ise farklı bilgisayarlardan çalıştığım için orada girdim. Çok teşekkür ederim.

MERHABA DEĞERLİ MESLEKTAŞIM.KOLON EBATLARINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMADAN SAPLAMA KİRİŞLERİ KALDIRDIĞINIZ ZAMAN TASARIM YİNEDE KURTARIYOR.SAPLAMA KİRİŞLER MESNET BÖLGESİNDE OLMASI HİÇ SAĞLIKLI DEĞİL.TAVSİYEDİR

Temel tabanı 4 taraftan 120şer cm genişletildiğinde ve RD=50 cm de maksimum taban basıncı 12.66 dan 9.27 ye düşüp o da küçüktür 9.50
olup kurtarıyor. 4.9.1.3. a uygulamasında göreli kat hatası. Çözüm . 1)S113 teki göreli kat hatası kolon kesiti 40x 120 de kurtardı. Analiz sonucu
S11 kolonunda göreli kat hatası oldu. Aynı şekilde bu kolon da 40x120 de kurtardı.

Ekli dosyalar

Merhaba
Projemde binayı temelden dilatasyonlu ayrı iki model olarak çözdüğümde dilatasyon birleşiminin orada maks zemin basıncı çok yüksek geliyor.
Birleştirip tek model yaptığımda ve temeli tek yaptığımda temel basıncı çözülürken perdelerde Vmax hatası alıyorum. Bu konu yani Vmaxın çözümü tüm sistemi değiştiriyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Farklı iki dosyada üstyapı modelleyip ortak temel nasıl kullanırım

Merhaba
Projemde binayı temelden dilatasyonlu ayrı iki model olarak çözdüğümde dilatasyon birleşiminin orada maks zemin basıncı çok yüksek geliyor.
Birleştirip tek model yaptığımda ve temeli tek yaptığımda temel basıncı çözülürken perdelerde Vmax hatası alıyorum. Bu konu yani Vmaxın çözümü tüm sistemi değiştiriyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Farklı iki dosyada üstyapı modelleyip ortak temel nasıl kullanırım
Proje dosyanı buraya eklersen bakılabilir.

Üstadlarım proje ekinde de yüklediğim gibi sanırım en uygun çözüm bu şekilde olacak. Zemin emniyet gerilmesini alan büyüterek çözümlemek gerek fakat bitişik nizam olduğu durumlarda en iyi çözüm önerisi olarak zemin iyileştirilme yapılması daha uygun olacak.

Ekli dosyalar

• 1.cde
    1.cde
    4.8 MB · Görüntüleme: 6
Geri