Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

ZF ZEMİN SINIFINDA TASARIM PARAMETRELERİNİ PROGRAMA GİREMİYORUM

mehmetçakır

Yeni Üye
LEVENT ÖZPAK hocamın bir konuya verdiği cevaptaki 'ZF için ideCAD Statik v10’ da Spektrum Oluşturma' pdf dosyasını adım adım inceledim. önce izlediğim yolu kısaca anlatmaya çalışayım.

zemin sınıfım ZF. Danışman hocamdan gelen tasarım spektrumu parametrelerinin hepsini idecad e aktaramıyorum. Ss ve S1 dışındaki parametrelerim hocamın raporundaki değerlerle uyumsuz olduğu için ilgili belediyeden bu yönde dönüş aldım.

zemin sınıfı ZF iken, tanımlı spektrum seçili bu nedenle sihirbaz kullanılmaz uyarısı alıyorum.
TBDY 2018 Tasarım spektrumları sekmesinde Ss ve S1 değerlerimi girip, tanımlı Zf kutucuğunu işaretleyip.
T(zaman) ve Sar(ivme) değerlerini import ettim.
analiz sihirbazını zemin sınıfını ze seçtiğim zaman kullanabiliyorum. Ss ve S1 değerlerinden sonra Sds ve Sd1 için Fs ve F1 değerlerini, program tüm zemin sınıfları için(ZF DIŞINDA) tablodan otomatik olarak alıp işleyebiliyor. ZF için ise sahaya özel zemin davranış analizi yapılacaktır uyarısı var. yani danışman hocamdan gelen Sds ve Sd1 için programa başka bir veri girişi yapamıyorum.

ZF ile analiz yapıp aldığım raporda, tasarım spektrumu parametreleri bölümünde Sd1 Sds değerleri gözüküyor ama bu değerler ZE için Fs ve F1 tablodan alınarak
Sds= Ss*Fs Sd1= S1*F1 formüllerinden bulunmuş değerler.
Danışman hocamın verdiği Sds Sd1 parametrelerini programa nasıl aktabilirim.

projemi, danışman hocamdan gelen değerleri ve idecad de aldığım uyarıları ekliyorum.

yardımcı olursanız çok sevinirim herkese iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• ZF_STATİK.cde
    ZF_STATİK.cde
    696 KB · Görüntüleme: 6
  • DANIŞMAN HOCAMDAN GELEN DEĞERLER.png
    DANIŞMAN HOCAMDAN GELEN DEĞERLER.png
    231.5 KB · Görüntüleme: 63
  • İDECAD RAPORUNDAKİ SDS VE SD1 DEĞERLERİ.png
    İDECAD RAPORUNDAKİ SDS VE SD1 DEĞERLERİ.png
    179.1 KB · Görüntüleme: 59
  • ZE için Sismik Tehlike Haritası Detay Raporunda Sds ve Sd1.png
    ZE için Sismik Tehlike Haritası Detay Raporunda Sds ve Sd1.png
    241.5 KB · Görüntüleme: 46
  • 1.png
    1.png
    258.1 KB · Görüntüleme: 44
  • 2.png
    2.png
    383.9 KB · Görüntüleme: 42
  • 3.png
    3.png
    303.2 KB · Görüntüleme: 43
  • 4.png
    4.png
    307.6 KB · Görüntüleme: 42
  • 5.png
    5.png
    325.7 KB · Görüntüleme: 63
LEVENT ÖZPAK hocamın bir konuya verdiği cevaptaki 'ZF için ideCAD Statik v10’ da Spektrum Oluşturma' pdf dosyasını adım adım inceledim. önce izlediğim yolu kısaca anlatmaya çalışayım.

zemin sınıfım ZF. Danışman hocamdan gelen tasarım spektrumu parametrelerinin hepsini idecad e aktaramıyorum. Ss ve S1 dışındaki parametrelerim hocamın raporundaki değerlerle uyumsuz olduğu için ilgili belediyeden bu yönde dönüş aldım.

zemin sınıfı ZF iken, tanımlı spektrum seçili bu nedenle sihirbaz kullanılmaz uyarısı alıyorum.
TBDY 2018 Tasarım spektrumları sekmesinde Ss ve S1 değerlerimi girip, tanımlı Zf kutucuğunu işaretleyip.
T(zaman) ve Sar(ivme) değerlerini import ettim.
analiz sihirbazını zemin sınıfını ze seçtiğim zaman kullanabiliyorum. Ss ve S1 değerlerinden sonra Sds ve Sd1 için Fs ve F1 değerlerini, program tüm zemin sınıfları için(ZF DIŞINDA) tablodan otomatik olarak alıp işleyebiliyor. ZF için ise sahaya özel zemin davranış analizi yapılacaktır uyarısı var. yani danışman hocamdan gelen Sds ve Sd1 için programa başka bir veri girişi yapamıyorum.

ZF ile analiz yapıp aldığım raporda, tasarım spektrumu parametreleri bölümünde Sd1 Sds değerleri gözüküyor ama bu değerler ZE için Fs ve F1 tablodan alınarak
Sds= Ss*Fs Sd1= S1*F1 formüllerinden bulunmuş değerler.
Danışman hocamın verdiği Sds Sd1 parametrelerini programa nasıl aktabilirim.

projemi, danışman hocamdan gelen değerleri ve idecad de aldığım uyarıları ekliyorum.

yardımcı olursanız çok sevinirim herkese iyi çalışmalar
İdecad Bilgi Bankasıda işlem aşamaları madde madde anlatılmış.. Gönderdiğim link ve sayfa sonudaki yönlendirmeyi inceleyin, sorunuzun yanıtı muhtemelen bilgi bankasında.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ilginiz için teşekkür ederim sorumun cevabı burda değil.
sorum uzun karışık olmuş olabilir. idecadin ilk açılışında analiz ayarlarında koordinat bilgileri var. zemin sınıfı za ve sds sd1 bilgileri koordinata ve zemin sınıfına göre doldurulmuş olarak açılıyor.
analiz ayarları sihirbazına hiç girmesem de orda tasarım spektrumları mevcut.

ZF zemin için adımları takip ederek yaptığım analiz sonucunda oluşan raporda sds ve sd1 bilgileri sihirbazda gözüken tanımlı olmayan başka bir zemin sınıfına ait. benim sorunum bu.
ZF zemin için kullanmak istediğim Sds ve Sd1 bilgilerini idecade ve rapora aktaramıyorum.

Geri