V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ZIMBALAMA HAKINDA

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan bha
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bha

Üye
İyi günler ide yapı
ekteki dosyamda bodrum katta s21 s22 s25 te zımbalama hatası veriyor
modelleme husunda hatam söz konusumudur
bu sorunu kolon başlığı kulanmadan çözmemin bir yolu varmı

link:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

teşekürler iyi çalışmalar

Merhaba,
Kolonlardaki zımbalama sorunu temelden değil üst yapıdan kaynaklanıyor. Döşeme sınırlarının hatalı oluşumu sebebiyle ilgili kolonlar kirişsiz döşeme olarak algılanmış.
Proje tespitleri
*Bodrum katta K41 kirişi P32 paneline bağlanmıyor. Dolayısıyla D18 veD20 döşeme sınırları hatalı.
*D3-D4-D17 döşemelerinin sınırlarının da hatalı olduğu görünüyor.(Tüm katlarda aynı durum söz konusu)
*Eğik döşeme kendisi ile aynı eğime sahip olmayan kirşlere bağlanmış. Bu döşemeyi oluşturuken kapalı alanın döşeme kenarı ile oluşturulması daha uygun olur.
*Projeje yarı rijit diyaframa göre çözülmüş. Ancak merdiven yapı ile birlikte çözülecek şekilde mesnetlenmemiş.(Bu şekilde merdiven yükleri yapıya aktarılmamış olur)
*4.kattaki eğimli döşemeler, bir kattan diğer kata olacak şekilde yerleştirilmeye çalışılmış. Kattan katta eğik döşeme bağlanamaz. Bunun yerine plak şeklinde düz kollu bir merdiven girilip yapı ile birlkte çözüm seçeneği kullanılabilir.
Aşağıdaki linkte yer alan projede döşeme sorunları düzeltildi. İncelemeniz için gönderiyorum.

İyi çalışmalar

merhaba benim projelerimde de temelde zımbalama hatası veriyor kolon başlığı tanımlamadan bunu çözümleyebilir miyim? bazı projelerde ise kolon başlığı tanımlasam bile projemi kurtaramıyorum. yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

Merhaba,

XXXXX":3h5jovdh' Alıntı:
merhaba benim projelerimde de temelde zımbalama hatası veriyor kolon başlığı tanımlamadan bunu çözümleyebilir miyim?

Radye döşeme kalınlığını arttırmalısınız.

XXXXX":3h5jovdh' Alıntı:
bazı projelerde ise kolon başlığı tanımlasam bile projemi kurtaramıyorum.

Kolon başlığı tanımlasanız bile başlık kalınlığını sıfır girmiş olabilirsiniz. Başlık kalınlığını sıfır bırakırsanız sadece döşeme kalınlığı geçerli olur. Başlık ayarlarına girerek kalınlık değerini kontrol edin.

aynı projeyi kirişli radye ile çözmeye çalışıyorum ama bu seferde temel döşemesi için diyor ki zemin emniyeti olumsuz. kiriş yükseklğim 80 genişliğim 70 cm ve attığım döşemelerde 40 cm yüksekliğinde. kirişlerin sürelkiliğini kontrol ettim herhangi bir kopukluk yok neden böyle oluyor?

İyi günler
Bende aynı konuda takıldım.Eklediğim projede P07,P15 perdeleri ve S05 poligon kolonunun zımbalama güvenliğini kurtaramadım.Acaba benimde bir bağlantı sorunum mu var.

Ayrıca geometri kontrolü yaptığımda küçük açılı obje uyarısı veriyor.Bunun sebebi nedir.Nasıl bir çözüm uygulayabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

civilng":upzro10z' Alıntı:
İyi günler
Bende aynı konuda takıldım.Eklediğim projede P07,P15 perdeleri ve S05 poligon kolonunun zımbalama güvenliğini kurtaramadım.Acaba benimde bir bağlantı sorunum mu var.
Ayrıca geometri kontrolü yaptığımda küçük açılı obje uyarısı veriyor.Bunun sebebi nedir.Nasıl bir çözüm uygulayabilirim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Merhaba,
Perdelerdeki sorun kesme kuvvetini karşılayacak yeterli etriyenin atılamamasından kaynaklanıyor. Betonarme/Donatı Seçimi diyaloğundan Perde etriyesi için daha büyük etriye çapları seçilebilir.
S05 kolonunda zımbalama sorununun yanında max pursantaj sorunu var. S05 kolonu bölgesinde radye alanı örnek projedeki gibi tanımlanabilirse max purs. ve zımbalama sorunu çözülüyor. Projede üst yapı etkileşimli çözüm yapıldığı için temel alanının bu şekilde tanımlanması perdelerdeki sorunlara da katkı sağlıyor.
*Geometri kontrolündeki küçük açılı obje mesajı bir uyarıdır. Oluşturulan projede küçük açıya sahip elemanlar varsa kullanıcıya bilgi verir. Bu elemanlar gerçekten bu şekilde ise uyarıyı dikkate almanıza gerek yoktur.

Diğer proje tespit ve önerileri;
-Projede merdiven kulesinde S11 ve S12 kolonlarının yerleşimi bir alt kata göre hatalı görünüyor.(Geometri kontrolünde tespit edilebiliyor)
-Bodrum katta -150 cm kotunda bulunan D14 döşemesinin rijit diyafram olarak çalışmasına gerek yok. Döşemeyi seçip obje özellikleri/statik betonarme sekmesinde "rijit diyafram oluşturma seçeneği " çözüm yapılabilir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

BENİM SORUMU ATLADINIZ GALİBA KİRİŞLİ RADYEDE NEDEN SİSTEMİ Mİ KURTARAMIYORUM? MÜTEMADİ TEMEL İLE KURTARDIĞIM PROJEYİ KİRİŞLİ RADYE İLE KURTARAMIYORUM. OKUDUĞUM BİR KAÇ YORUMDA ANALİZ AYARLARINDAN ÜST YAPI ETKİLEŞİMSİZ ÇÖZÜMÜN DENEMEM GEREKTİĞİNİ ANLADIM AMA BU DA ÇÖZÜM OLMADI. NE YAPMAM GEREKİYOR ?

XXXXX":ijb1h8g3' Alıntı:
BENİM SORUMU ATLADINIZ GALİBA KİRİŞLİ RADYEDE NEDEN SİSTEMİ Mİ KURTARAMIYORUM? MÜTEMADİ TEMEL İLE KURTARDIĞIM PROJEYİ KİRİŞLİ RADYE İLE KURTARAMIYORUM. OKUDUĞUM BİR KAÇ YORUMDA ANALİZ AYARLARINDAN ÜST YAPI ETKİLEŞİMSİZ ÇÖZÜMÜN DENEMEM GEREKTİĞİNİ ANLADIM AMA BU DA ÇÖZÜM OLMADI. NE YAPMAM GEREKİYOR ?
Yorum yapabilmek için elimizde yeterli veri yok. Projenizi eklerseniz veri girişi ile ilgili sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz.

XXXXX":1uf0wlib' Alıntı:
merhaba kirişli radye ile çözemediğim proje aşağıdaki linkte.İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkürler.
Merhaba,
Programda kirişli radye döşemede gerilme kontrolleri düşey yüklere göre yapılmaktadır. Analiz sonucunda radye döşeme gözünde oluşan G ve Q değerinin toplamı zemin emniyet gerilmesini aşıyorsa program ilgili radye döşeme için Zg uyarısı verir.Projede S04 radye döşemesinde oluşan G=15.897 t7m2 Q= 2.761 t/m2 G+Q=18.658 t/m2>15 olduğu için bu radye döşeme gözünde zemin gerilmesi sorunu oluşmaktadır. S010 ve S011 radye döşemlerinde de aynı durum söz konusu.

Öneri :Ekteki örnek projede olduğu gibi 50 cm ampatman verilerek kirişsiz radye döşeme tanımlanırsa ve üst yapı etkileşimli çözüm yapılırsa zemin gerilmesi sorunu çözülüyor.
Notlar:
*Üst yapı etkileşimli çözüm üst yapı sonuçlarının değişmesine neden olabilir.
*1.Bodrum katta D117 döşemesinin alt kenarı sınırlayan K122 kirişinin kotu hatalı.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Geri