RAPOR ALAMAMA SORUNU

baaaksi

Yeni Üye
Merhabalar ekte ki dosya da bulunan proje de rapor alamıyorum 4 saattir.

Farklı bilgisayarlarda denedim ve forumda söylenen bütün yöntemleri uyguladım ancak çözemedim, yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• ARITEKS RAPOR ICIN.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 5
Projenizde veri girişi hataları bulunmaktadır. Öncelikle bu veri girişi hataları düzeltilmelidir. Aşağıda sırasıyla belirtmeye çalışacağım.

İlk olarak bağ kirişi tanımlanması gereken bölümlere perde boşluğu tanımlanmış. Bu tanımlanan boşluk TBDY 7.6.9 'a uygun değil. Bu sebeple burada kiriş tanımlanması ve kiriş gibi donatılandırılması gerekir.

1651053957232.png

Yukarı bahsettiğim perdeleri aşağıdaki gibi kolon-kiriş-perde şeklinde projenize uygun yükseklik ve boyutlarda modelleyebilirsiniz.

1651054253665.png

4 kenarı da kapalı olan grup perdeler programda öngörülmeyen bir durumdur. Yukarıda anlattığım durum ile birlikte aşağıda gösterdiğim 4 kenarı da kapalı grup perdelerin modellenmesinden kaçınılmalıdır. TBDY 'de poligon perdeler U,C,I,T gibi bir bölümü açık perdeler olarak tanımlanmıştır. Bu sebeple eğer bu perdeler kapı veya geçiş boşlukları var ise yukarıda bahsettiğim gibi bu boşlukları açmanız ve grup perdeyi U,C,I,T gibi en az bir kenarı açık şekiller ile tanımlamanız gerekmektedir. Kapalı kutu olarak girilen perde gruplarının fiber modeli doğru şekilde oluşmadığından bir kenarı açık girilmelidir.

1651054385350.png

Bodrum perdeleri grup perde olarak modellenmiş. Bodrum perdeleri eğer üst katlara devam eden U,C,I,T gibi bir normal kat perdesinin parçası değil ise grup olarak modellenmemelidir. Aşağıdaki resimde gösterdiğim bodrum perdesi grup isimlendirmesi doğru değildir. Bodrum perdelerinin grup isimleri silinmelidir.

1651054577259.png

1. bodrum ve 2. bodrum katlarında bulunan ve P622 perdesi, K601 kirişinden itibaren bölünmelidir. 3. Borum ve daha alt katlarda modelleme ve grup isimleri (U perde için - PG2 grup perdesi) doğru yapılmış. 1. bodrum ve 2. bodrum katlarında da 3. Borum katında olduğu gibi perde tanımlaması yapmanız uygun olacaktır.

1651054868539.png

Ayrıca aşağıda gösterdiğim gibi bu bahsettiğim U grup perdesi tüm katlarda grup perde olarak tanımlanmamıştır.

1651055119966.png

alternatif bir çözüm olarak, Kirişsiz döşemelerde bulunan kolonlarda, kolon çevresinde farklı kalınlığı olan bir döşeme tanımlanmış. Zımbalamaya önlem almak isterseniz döşemeyi tek bir parça olarak tanımlayıp kolonların altına "kolon başlığı" komutu ile kolon başlıkları da tanımlayabilirsiniz.

1651055257638.png

Son bir ekleme olarak, bu tarz büyük projelerde çalışırken ara ara analiz yapıp sonuçları inceleyerek kullanıcı tanımlı hataların önüne daha erken geçebilirsiniz. Bu yöntem kullanıcı tanımlı hataların tespit edilmesini kolaylaştıracaktır.

Projenize özgü bu tarz sorunlar için teknik destek portalından da bize ulaşabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bunun yanında kirişsiz döşemeler ile ilgili webinar eğitimimizin de adresini aşağıda gönderiyorum.

Saygılarımla...

Ekli dosyalar

• 1651054617404.png
    1651054617404.png
    85.2 KB · Görüntüleme: 22
Çok sağolun, ilgili hatalar düzeltilecektir. Bazı bahsettiğiniz adımları çizim kolaylığı sağlaması için atmıştık. Tekrar teşekkürler bilgilendirme için.

Oğuzcan Bey, perde boşlukları etrafında normal kiriş mi dönmek gerekir yoksa bant kiriş mi?

Saygılar.

Oğuzcan Bey, perde boşlukları etrafında normal kiriş mi dönmek gerekir yoksa bant kiriş mi?

Saygılar.

Bant kirişler konstrüktif elemanlarıdır. TBDY 2018 madde 4.5.4' te belirtilen Betonarme Bağ kirişli (boşluklu) perdelerin modellemesinde normal kiriş tanımlanması gerekir.
İyi çalışmalar

Geri