ÇATI YÜKÜNÜ NE GİRECEĞİM?ÇIKMALARIN ÖLÇÜSÜ NE OLMALI

CeyCey

Üye
ZEMİN+1 VİLLA İÇİN 1.KAT KİRİŞLERİNE ,DÖŞEMESİNE HANGİ YÜKÜ TANIMLAMALIYIM?HAREKETLİ VE DUVAR YÜKÜ OLARAK?
MİMARIN KULLANDIĞI DUVAR YÜKÜ 0.65TF/M2 BANA FAZLA GELDİ.NELER YAPILABİLİR?
BİRDE BİNA 13METRE YE 12 METRE KENARA 12 M YE 1.2M ÇIKMA YAPILACAK ZEMİN+2 BİNA.SİZCE İDEAL ÇIKMA ÖLÇÜLERİ NELERDİR?

Kiriş üzerinde duvar varsa, yükseklik/kalınlık ve malzemesine göre duvar yükü eklenmelidir.
Duvar olmayanlarda ise hareketli yük eklenmelidir. Çatı döşemesi ise hareketli yük olarak çatı arası odalar seçilebilir.
İlave olarak çelik/ahşap çatı var ise çatıdan gelecek yükler. Duvar yüklerine ilave edilebilir.
1688649089095.png

bana gelen idecad mimari de duvara tıkladığımda 0.26*2.5(duvar yüksekliği) neden çarpılmış ben neden onu gireyim ?
Kiriş üzerinde duvar varsa, yükseklik/kalınlık ve malzemesine göre duvar yükü eklenmelidir.
Duvar olmayanlarda ise hareketli yük eklenmelidir. Çatı döşemesi ise hareketli yük olarak çatı arası odalar seçilebilir.
İlave olarak çelik/ahşap çatı var ise çatıdan gelecek yükler. Duvar yüklerine ilave edilebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 35823
bana gelen idecad mimari de duvara tıkladığımda 0.26*2.5(duvar yüksekliği) neden çarpılmış ben neden onu gireyim ?

Duvar yükü kısmında seçilen yük m2 ağırlığıdır.
Yükseklik ayarlarında "Otomatik" seçeneği aktif ise duvar yüksekliği kat yüksekliği ve kirişlere bağlı olarak otomatik hesaplanır,
veya Otomatik opsiyonu iptal edilirse Yükseklik kısmından duvar yüksekliği manuel tanımlanabilir.
seçilen duvar yükü (t/m2) duvar yüksekliği ile çarpılarak toplam çizgisel duvar yükü hesaplanır.
1688715317482.png

Yük kütüphanesi diyaloğunda tanımlı yükler görülebilir ve düzenlenebilir
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Gaz beton gibi hafif malzemeler kullanılarak duvar yükleri azaltılabilir.
Yüklerin eksik dikkate alınmaması için Şantiye uygulamasında seçilen duvar tipi aynen kullanılmalıdır.
1688715720885.png

Aşağıdaki konu size yardımcı olabilir.

Konu içindeki mesaj '19 ve 13 cmlik tuğla alan yük değerleri'

Yükseklik ayarlarında "Otomatik" seçeneği aktif ise duvar yüksekliği kat yüksekliği ve kirişlere bağlı olarak otomatik hesaplanır,
veya Otomatik opsiyonu iptal edilirse Yükseklik kısmından duvar yüksekliği manuel tanımlanabilir.
seçilen duvar yükü (t/m2) duvar yüksekliği ile çarpılarak toplam çizgisel duvar yükü hesaplanır.
Ekli dosyayı görüntüle 35836

Yüklerin eksik dikkate alınmaması için Şantiye uygulamasında seçilen duvar tipi aynen kullanılmalıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 35838
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İKİNİZE DE ÇOK İYİ ANLADIM.KİRİŞE DUVAR YÜKÜ HARİÇ HAREKETLİ NE SEÇELİM?HAREKETLİDE MERDİVEN SEÇENEĞİ VAR ONU NEREDE KULLANIYORUZ?

Ekli dosyayı görüntüle 35836

Ekli dosyayı görüntüle 35838
ÇATI TAŞIYAN DÖŞEMEYE NE GİRMELİYİZ?

Geri