Çelik projesinde göreli kat öteleme

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar, çelik projemde göreli kat ötelemesi problemi almaktayım. ayrıca 1. katta b şekilde bir deformasyon görmekteyim. bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?1698647220241.png

Ekli dosyalar

• 1.cde
    4.2 MB · Görüntüleme: 24
ayrıca proje tali kirişler atıp döşeme tanımladığım zaman proje kapanıyor. Yardımcı olur musunuz?

1-) Bütün kirişlerinizi mafsallı bağlamışsınız. Sistem çaprazlarla ve ankrastre ayakların üzerinde duruyor. Bu nedenle göreli kat ötelemesi alıyorsunuz.
2-) Kesit seçimleriniz hatalı.
3-) Birleşimler hatalı.
4-) Mesnet-Betonarme kolon birleşimi hatalı.
5-) Proje montaj yapılabilirliği olarak sıkıntılı.
6-) 2 katlı bir yapı için kolonlar abartılı.
7-) Bu kolonlar eğer döşeme yükünden kaynaklı ise çaprazlar çok yetersiz.
:cool: Kolon yüksekliği 12 metreden fazla değil. Avrupa profiller standart 12 metre bulunur. Boş yere kolon eki yapmaya gerek yok.

Özetle affınıza sığınarak söylüyorum çelik yapılar ile ilgili hiçbir fikrinizin olmadığı kanaatindeyim. Naçizane tavsiyem biraz bu işleri öğrendikten sonra proje yapmanız yönünde olacaktır.

merhabalar çelikle ilgili bilgi eksiliği olduğu doğrudur. çok güzel hatalarımı sıraladığınız için teşekkür ederim. örnek olarak Kolon-kiriş birleşimleri yapıp gönderebilir misiniz? Ayrıca bu şekilde bir bina için kolon ve kiriş kesitlerim sizce nasıl olmalıdır?

merhabalar çelikle ilgili bilgi eksiliği olduğu doğrudur. çok güzel hatalarımı sıraladığınız için teşekkür ederim. örnek olarak Kolon-kiriş birleşimleri yapıp gönderebilir misiniz? Ayrıca bu şekilde bir bina için kolon ve kiriş kesitlerim sizce nasıl olmalıdır?
Yanlış anlamayın ancak projesinde az hata olan birisine yol gösterilebilir ancak sizin projenizin baştan aşağı değişmesi lazım. Ben prensip gereği modelleme yapmıyorum. Belki başka arkadaşlar yahut idecad çalışanları yardımcı olurlar. Saygılar.

Geri