Göreli kat ötelemesi sınır koşullarına doğal olarak uyulacak.

Göreli kat ötelemesi kirişssiz döşemeler de dahil olmak üzere tüm yapıları bağlar.

Kaset döşemeli sistemlerde kirişler özel bir uygulamaya tabi değil, yassı da olsa yönetmeliğin tüm koşullarına uymak zorunda. Dolayısı ise yassı kiriş cezalandırılacaksa veya karşı çıkacaksak bu asmolen veya kaset döşeme sistemine ait bir durum değil, plak döşemede de karşı çıkmalıyız. Asmolende döşeme kirişlerinin tek doğrultuda olmasından dolayı diğer yönde döşeme kalınlığının çok düşük olma sıkıntısı var.

Ismail Hakki Besler":2si4rqlo' Alıntı:
iki sistem analiz sonuçları açısından aynı sonuçları verir.

Fakat sağdaki sistemde plak kısmı eğilme açısından konstruktif donatılır. Burada çıkan fark sehim açısından çıkmış.

2018 yönetmeliği kapsamında kaset döşeme tasarlarken ayrı ayrı sistem olarak girin. Ve mutlaka yarı rijid diyafram modellemesi ile çozum yapın. Bu şekilde yapılan hesap her iki sistemde döşemeler hariç uygundur ve aynı sonucu verir.

Ancak 2018 yönetmeliği döşemeler için de bir çok kontrol getirmiştir. Bu kontrollerin ideCAD ile sağlıklı yapılabilmesi için soldaki sistem (ayrı ayrı kirişler ve araya döşemeler) şeklinde ayrı ayrı tanımanması gerekir ve ayrıca TS500 kaset döşeme kurallarına uygunluğuna bakılması lazım. Soldaki sistemde kaset kirişlerine kirişler için geçerli olan minumum boyut kontrolleri ve donatı kontrolleri yapılır.

Aşağıdaki görselde sizin soldaki sistemin döşeme parcacıklarında oluşan düzlem içi gerilmelerin F11 ve F22 bileşenleri gozukmektedir. Yönetmelik Bolum 7.11 de yazdığı kuralların uygulanmasını talep etmektedir. Bu kontroller yapılmalı ve sağlandığı gösterilmelidir.

ilk kez kaset döşemeli bir sistem yapıyorum 2 katlı sürekli temelli bir yapı olacak programda kaset döşemeyi tanımlarken ayrı ayrı tali kirişler şeklinde mi tanımlamalıyım yoksa direk kaset toolbarından mı , sisteme bakabilir misiniz.önerilerinizi bekliyorum .
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

cvlengineerr:3ph0u5oz' Alıntı:
ilk kez kaset döşemeli bir sistem yapıyorum 2 katlı sürekli temelli bir yapı olacak programda kaset döşemeyi tanımlarken ayrı ayrı tali kirişler şeklinde mi tanımlamalıyım yoksa direk kaset toolbarından mı , sisteme bakabilir misiniz.önerilerinizi bekliyorum .
Diş aralıkları her iki yönde d<=70 cm ise, kaset döşeme komutuyla tanımlayabilirsiniz. Konuyla ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
Dişleri sürekli olan kaset döşemelerin hesap(tipik) kirişlerini her iki yönde sürekli tanımlayınız. (Hesap kirişlerini belirlemek için "tipik kiriş belirle" komutunu kullanabilirsiniz.)

Geri