İdecad de cami kubbe ve minare külah nasıl yapılır

myldrm5

Yeni Üye
Merhaba,köye yapılacak cami için hayrına cami projesi çizecektim,müşteriler ise türkiyenin en modern camilerinden biri olan şakirin cami'ye benzemesini istiyorlar :).Kubbesi yelken tonoz diye geçiyor literatürde,epey zorlanıyorum.Ekteki kubbeyi idecad de modellememiz mümkün müdür?Ayrıca minare külahı da tasarlayamadım yardımcı olur musunuz?İdecad de tasarlamnış minare paylaşabilir misiniz?Lütfen yardım edin

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-08-20 at 19.15.53 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-20 at 19.15.53 (1).jpeg
    58.5 KB · Görüntüleme: 102
  • WhatsApp Image 2021-08-20 at 19.15.53.jpeg
    WhatsApp Image 2021-08-20 at 19.15.53.jpeg
    128.5 KB · Görüntüleme: 101
Tavsiyeniz için teşekkürler,hala yapamadım örnek proje varsa paylaşabilirseniz iyi olur.Hazırcılık değil niyetim günlerdir bakıyorum istediğim dizayna ulaşamadım,iyi bakın kendinize.

minare külahı için de örnek ide dosyasıyla yardım edebilirseniz çok mutlu olurum,İyi günler dilerim.

Merhabalar,

Oluşturacağınız minare külahının kesitini iki boyutlu araçlarla çizdikten sonra, döndürülmüş obje komutunu kullanıp kesitini belirlediğiniz eksen doğrultusunda döndürerek üç boyuta çevirebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

minare-k%C3%BClah%C4%B1-png.20267

Ekli dosyalar

• minare külahı.ide10
    250 KB · Görüntüleme: 41
  • minare külahı.png
    minare külahı.png
    167.8 KB · Görüntüleme: 565
Son düzenleme:
Merhabalar,

Programda bulunan kubbe komutunu kullanabilirsiniz.
Kubbedeki açıklık olacak yerlerden tonoz geçirip kesilecek yerleri çatıyla kes komutunu kullanıp boşlukları açabilirsiniz.

bilgi için teşekkürler fakat çayıtla kes komutu statik te yok bulamadım. mimari de var. nasıl kestiniz kenarları ?

Çatıyla kes komutu Mimari programda vardır sadece ve ideCAD Mimari'de görsel model oluşturmak için kullanılabilir.
ideCAD Statik'de çatıyla kes komutu yoktur.

Merhaba

Öncelikle sorularınız idecad statik ile ilgili ise Betonarme tasarım başlığı altında sormanızı rica ederim. Mimari tasarım başlığı altında sorduğunuzda sorular yanlış anlaşılabilir. olanaklar farklı olduğu için yanlış yönlendirilebilirsiniz.

önceki sorularda modellenen kesik kubbe mimari tasarım açısından modellenebilmekle birlikte idecad statikte "kesik olarak" çözülemez.
çatı ile kes komutu ile modellenen bu tarz objelerin analiz yapılabilmesi istek olarak notlarımızdadır.
bu model idecad statik içinde kiriş ve döşemeleri kırıklı bir şekilde oluşturup, eğim vererek statik analiz için uygun bir model oluşturulabilir.

1634215565975.png
1634215857338.png

Ekli dosyalar

• Kubbe modeli.cde
    572.8 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Geri