İdecad Mimari Obj ve 3ds Formatındaki Dosyalar

mmraylin

Yeni Üye
Merhabalar...İdecad görselleştirme üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.Müşterilerime örnek olarak göstermek için 3 boyutlu sahneler hazırlıyorum. Ancak kütüphanedeki objeler bana yeterli gelmiyor. Daha doğrusu objelerin modelleri çok eski,yani modern koltuk takımı,masa,sandalye vs... arıyorum mesela bulamıyorum. Bende ücretsiz 3 boyutlu obj ve 3ds formatında dosyalar bulup indirdim. Obj formatındaki dosyaları idecadde açtığım zaman obje kaç parçadan oluşursa oluşsun her parça aynı malzeme ile kaplı olarak geliyor. Render aldığım zaman malzemenin kaplaması görünmüyor, obje tamamen beyaz geliyor. Objenin malzemesini kesinlikle değiştiremiyorum.Malzemenin ayarlarından ancak rengini değiştirebiliyorum,doku atayamıyorum. 3ds formatı ise nette çok çok az bulunuyor. Bulduklarım genelde işime yaramıyor. Yine 3ds de de kimi dosyada malzeme tek geliyor ve dokusunu vs değiştiremiyorum.
Bunu yaşayan veya konu hakkında fikri olan var mı? Özellikle obj dosyası olarak import ettiğim elemanların her bir parçasına ayrı ayrı malzeme atayabileceğim bir yol var mı?

Geri