İki Farklı Subasman Modeli Hatası Ve Kıyası

BurakKD

Yeni Üye
Merhabalar,
Subasmanlı bir yapı modeli hatalarında bana yardımcı olursanız sevinirim.
1. İlk modelde subasmanı ayrı bir kat olarak modelledim fakat bu durumda subasman katındaki kolonlarda donatılarda bir anda artma yaşanıyor. Bunun nedeni zemin kattaki kolonun alt ucundaki yük tesirlerin fazla olması subasman katındaki kolonu maximum pursantajı aşıyor.. (Bazı görüşlere göre subasman katındaki bu gibi etkileri göz ardı etmem söylendi. ---bu tesirler normalde subasmanda bu kadar etki etmez görüşünü söylediler--- sizce bu doğru mu).
1.1.İlk modele ek olarak kısa başlık bölgesi olarak tanımlanan perdede fazla donatı görünüyor.

Bu sorunlar model yanlışlığı mı yoksa böyle çıkması gayet normal midir?

2. İkinci modelde subasman katını zeminde modelledim burda donatılandırılmada diğer modeldeki kolonlardaki gibi fazla donatı çıkmadı ve kısa başlık bölgesindeki perde donatılarıda fazla çıkmadı.
Fakat burdada raporda gözükmemesine rağmen geometrik kontrolde subasman katı+zemin katın yüksekliği 4.5m olduğu için sistem taşıyıcı perdeleri --perdelerin kalınlığı kat yüksekliğinden 1/16-- hatası alıyorum. Bunu mu göz ardı etmeliyim.

4.İki modelden hangisi model daha gerçekçi bir sonuç verir.
5. İdecadde subasmanlı bir yapıyı en doğru nasıl analiz edebiliriz.

Görüşlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim.
NOT: İki projede ekte mevcuttur.

Re: 2 Farklı Subasman Modeli Hatası Ve Kıyası

Ek olarak:

2.1. Zemin katta modellemiş olduğum subasman perdeleri kolonlarda kısa kolon oluşumu sağladığı için buda hatalı bir tasarım olmuyor mu yorumlarınız için teşekkür ederim.,

Ekli dosyalar

• SonSubasmanZeminde.cde
    932.5 KB · Görüntüleme: 137
  • SonSubasmanAyrı.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 115

BurakKD:2fela2ju' Alıntı:
Merhabalar,
Subasmanlı bir yapı modeli hatalarında bana yardımcı olursanız sevinirim.
1. İlk modelde subasmanı ayrı bir kat olarak modelledim fakat bu durumda subasman katındaki kolonlarda donatılarda bir anda artma yaşanıyor. Bunun nedeni zemin kattaki kolonun alt ucundaki yük tesirlerin fazla olması subasman katındaki kolonu maximum pursantajı aşıyor.. (Bazı görüşlere göre subasman katındaki bu gibi etkileri göz ardı etmem söylendi. ---bu tesirler normalde subasmanda bu kadar etki etmez görüşünü söylediler--- sizce bu doğru mu).
1.1.İlk modele ek olarak kısa başlık bölgesi olarak tanımlanan perdede fazla donatı görünüyor.
Bu sorunlar model yanlışlığı mı yoksa böyle çıkması gayet normal midir?
Merhaba,
Öncelikle eklediğiniz iki model birbirinden farklı.
"SonSubasmanAyrı.cde" projesinde subasman perdelerinin üzerinde diyafram(döşemeler) oluşumu var. Uygulama bu şekilde yapılacaksa subasman katının ayrı bir kat olarak tanımlanması ve katın rijit kabul edilmesi doğrudur.
Analiz sonuçlarının bu şekilde çıkması normaldir. Subasman katındaki kolonların zemin kat alt uçlarında zorlanmaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2. İkinci modelde subasman katını zeminde modelledim burda donatılandırılmada diğer modeldeki kolonlardaki gibi fazla donatı çıkmadı ve kısa başlık bölgesindeki perde donatılarıda fazla çıkmadı.
Fakat burdada raporda gözükmemesine rağmen geometrik kontrolde subasman katı+zemin katın yüksekliği 4.5m olduğu için sistem taşıyıcı perdeleri --perdelerin kalınlığı kat yüksekliğinden 1/16-- hatası alıyorum. Bunu mu göz ardı etmeliyim.
"SonSubasmanZeminde.cde" projesinde subasman perdeleri üzerinde döşeme olmadığı için kat yüksekliğine ilave edilerek projedeki gibi modellenebilir. Eğer kolonlarda subasman perdelerinin üst kotuna göre donatı dizaynı yapmak isterseniz, su basman katını daha önce aşağıdaki linkte eklediğiniz projedeki ayrı bir kat olarak modelleyebilirsiniz. Bu durumda katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
- Perde kalınlığı ile ilgili uyarının dikkate alınması uygun olur.

4.İki modelden hangisi model daha gerçekçi bir sonuç verir.
5. İdecadde subasmanlı bir yapıyı en doğru nasıl analiz edebiliriz.
Her iki model birbirinden farklıdır. Uygulamadaki durumuna göre subasman perdeleri yukarıdaki her üç şekilde modellenebilir.
2.1. Zemin katta modellemiş olduğum subasman perdeleri kolonlarda kısa kolon oluşumu sağladığı için buda hatalı bir tasarım olmuyor mu yorumlarınız için teşekkür ederim.,
Kısa kolon oluşumunu engellemek için yerinde uygulamak koşuluyla subasman perdelerini kolon ve taşıyıcı perdelere bağlanmayacak şekilde veri girişi modelleme yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent hocam merhaba idecad de subasman perdelerini kolon ve perdelere bağlanmayacak şekilde nasıl modelleyebilirim ?

Merhaba,
Öncelikle eklediğiniz iki model birbirinden farklı.
"SonSubasmanAyrı.cde" projesinde subasman perdelerinin üzerinde diyafram(döşemeler) oluşumu var. Uygulama bu şekilde yapılacaksa subasman katının ayrı bir kat olarak tanımlanması ve katın rijit kabul edilmesi doğrudur.
Analiz sonuçlarının bu şekilde çıkması normaldir. Subasman katındaki kolonların zemin kat alt uçlarında zorlanmaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

"SonSubasmanZeminde.cde" projesinde subasman perdeleri üzerinde döşeme olmadığı için kat yüksekliğine ilave edilerek projedeki gibi modellenebilir. Eğer kolonlarda subasman perdelerinin üst kotuna göre donatı dizaynı yapmak isterseniz, su basman katını daha önce aşağıdaki linkte eklediğiniz projedeki ayrı bir kat olarak modelleyebilirsiniz. Bu durumda katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
- Perde kalınlığı ile ilgili uyarının dikkate alınması uygun olur.

Her iki model birbirinden farklıdır. Uygulamadaki durumuna göre subasman perdeleri yukarıdaki her üç şekilde modellenebilir.

Kısa kolon oluşumunu engellemek için yerinde uygulamak koşuluyla subasman perdelerini kolon ve taşıyıcı perdelere bağlanmayacak şekilde veri girişi modelleme yapabilirsiniz.
İyi çalışmalar
Levent Bey, merhaba öncelikle. Konunun aynı olmasına istinaden cevabınızı alıntılayarak kendi projem özelinde fikrinizi almak istedim.

- Şu an 2 katlı bir projede 2.9 m yüksekliğinde su basman perdesi mevcut. Normal kat yüksekliği de 3.2 m uzunluğunda . Böyle olunca Zemin Kat yüksekliği 6.1 m yüksekliğinde tek bir kat oluyor . Bu durum bana biraz sağlıksız geliyor çünkü zemin katta daha narin bir taşıyıcı sistem oluyor ve ayrıca diğer katlarda devam eden perde ve kolonlarda da donatı detayı 6.10 m yüksekliğe göre çiziliyor bu durum sorun olmaz mı ?
- Yoksa Su basman katını (Rijit kat olmayan) ayrı bir kat olarak mı girmeliyim ki analiz ve donatı detayı da 2.9 m lik ve 3.2 m'lik kat yüksekliklerine göre ayrı ayrı üst katta filizler olacak şekilde verilsin.
- Diğer bir fikir olarak acaba orta kısımlara da ekstra olarak su basman perdesi tanımlamak nasıl olur sizce ? (2 nolu resimdeki şekilde)

Datayı ve ekran görüntülerini ekledim.

Değerli yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-05-02 234839.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-02 234839.png
    33.9 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekran görüntüsü 2024-05-02 235133.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-02 235133.png
    42.2 KB · Görüntüleme: 23
  • SU BASMAN H=2.9 m.cde
    5.6 MB · Görüntüleme: 4
Subasman kat yüksekliğiniz fazla bundan dolayı, subasman katının ayrı bir kat olarak tanımlamanız uygun olur.
Subasman seviyesinde döşeme tanımlanmayacaksa "rijit kat" olarak tanımlanmamalıdır.
Perde kalınlık kontrolleri kat yüksekliğine göre yapılmaktadır. 2 kat serbest devam eden perdeleriniz için toplam perde boyuna göre kalınlık belirlemeniz uygun olur.

Subasman kat yüksekliğiniz fazla bundan dolayı, subasman katının ayrı bir kat olarak tanımlamanız uygun olur.
Subasman seviyesinde döşeme tanımlanmayacaksa "rijit kat" olarak tanımlanmamalıdır.
Perde kalınlık kontrolleri kat yüksekliğine göre yapılmaktadır. 2 kat serbest devam eden perdeleriniz için toplam perde boyuna göre kalınlık belirlemeniz uygun olur.
Teşekkür ederim Yasin bey, dikkate alacağım önerilerinizi

Geri