İLİŞKİLİ YAPILANDIRMA METODU.

ozguer

Üye
Merhaba. öncelikle sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.
archicad de mevcut olan ilişkili yapılandırma metodu yada buna benzer birşey idecad de varmı?
mesela referans alınan bir duvara ölçü tanımlayarak parel yada dik başka duvarlar, çizgiler, vs.. çizilebilirmi??
mesela archicad de referan duvara paralel olarak bir yada birden çok paralel yada dik veya açılı duvar çizilebiliyor..
bu komut idecad de mevcutmudur??

Merhaba,
toolbardan paralel refarans veya dik referans ikonlarını aktif hale getirererek referans almak istedğiniz objeyi (örn duvar, çizgi vb) seçtiğinizde koordinat kutusunda açı kilitlenir.
Bundan sonra çizmek istediğiniz diğer tüm objeler referans objeye dik veya paralel çizilecektir.
Komuta girince ekranın en altında komut ileti satırında; Referans obje seçin. (Belirlemek için sağ tuşu tıklayın) yazar. Obje seçmeden mouse sağ tuşuna basarak, paralel veya dik referans alınacak
2 nokta tıklayarak da açıyı tanımlayabilirsiniz. Referans özelliğini kaldımak için İkonu tekrar tıklayıp eskisi gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.
iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• refereans.png
    refereans.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 3,089
arzu hanım cevabınız için teşekkür ederim .
fakat benim tam olarak sormak istediğim bu değil. mesela parelel olarak duvarı referans aldık. referans alınan duvardan uzaklık verilerek (örnegin 10 m) nasıl başka bir parelel duvar çizilir. ben bunu göremedim.. bu sadece kordinatı kilitleyen bir komut.. benim merak ettiğim ise bu komut verildikten sonra belli bir uzaklık verilerek yenibir duvar veya obje çizilebilirmi?

saygılarımla.

1-Önce dik referans ikonunu tıklayıp referans almak istediğiniz duvarı seçin.
2-Sonra duvar komutuna girin.
3-Lokal nokta tanımla ikonunu tıklayın. Mesafe tanımlamak istediğiniz düğüm noktasını veya ctrl tuşuyla köşe noktasını seçin.
Bu nokta (0;0) orjin noktası olarak kullanılacaktır. Klavyeden L tuşuna basın. Örneğin 5 yazıp enterla değeri kilitleyin.
Mouse'u hareket ettirdiğinizde orjin olarak belirlediğiniz noktadan 5 m uzaktaki 2 noktanın yakalanabildiğini görecekseniz.
Hangi yönü isterseniz o yönde mouse'un sol tuşunu tıklayarak noktayı sabitleyin.
3-Şimdi duvar çizme modundayız. Paralel referans ikonunu tıklayarak referans almak istediğiniz duvar, aks, çizgi gibi objeyi
seçin. L'ye basıp duvar uzunluğunu girip enterla değeri kilitleyin ve sol tuşla duvarın 2. noktasını tıklayın.

2. ve daha pratik yöntem olarak; paralel referens almak istediğiniz duvarın üzerinden bir çizgi çizip, bu çizgiyi örn 5 m
offsetleyebilirsiniz. Sonra örn kolon komutuna girip, en yakın noktayı da aktif hale getirerek, bu çizginin üzerinde istediğiniz
yere yerleştirebilirsiniz.

3. olarak duvara dik referans verip, ucundan, uzunluğu öteleme mesafesi olan dik bir duvar çizersiniz. Sonra bu çizgiye paralel referans
tanımlayıp diğer objelerinizi çizersiniz.

Geri