İskele kesit yetersiz sorunu

mahirinci

Yeni Üye
MERHABA;

ÇÖZDÜĞÜM İSKELE PROJELERİNDE KİRİŞ VE KOLONLARDA KESİT YETERSİZLİĞİ SORUNU İLE KARŞILAŞIYORUM. İSKELE ELEMAN BORU ÇAPLARI İÇİN İNTERNETTEN BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM. BAKTIĞIM ÇOĞU FİRMANIN KULLANDIĞI BORU ÇAPLARI 48.3.3 VE 48.3.5 ÇAPLARINI KULLANIYORLAR. ANCAK BEN BU ÇAPLARI İSKELE PROJESİNDE SEÇDİĞİMDE MALZEME VE KESİT KONTROLLLERİNDE KESİT YETERSİZLİĞİ VERİYOR. BU SORUNU NASIL AŞACAĞIM? ACİL BİR CEVAP VEREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM.

Merhaba;

Kesit yetersizliğinin sebebi analiz modelini incelenerek bulunabilir. Doğru yerlere ankraj tanımlanması ve yüklerin doğru tanımlanması gerekmektedir. Ankrajların doğru yerlerde olmasını analiz modeli-deformasyon sekmesinden inceleyebilirsiniz. Projenizi gönderirseniz kesit yetersizlikleri ile ilgili daha iyi yardımcı olabilirim.

Saygılarımla...

cevabınız için teşekkür ederim dosyayı yüklüyorum.

indirme linki:

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

projede 3 adet kiriş de kesit yetersizliği veriyor. en kısa sürede cevap verebilirseniz çok sevinirim.

Merhaba ;

Projenizde tüm iskelelerde kiriş ile modellenen elemanlarda kullanıcı tanımlı duvar yükü= 0.365 tf/m^2 olarak görünmektedir. Bu yükleri 0 yapmanız halinde problem kalmayacaktır.

indirebilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• iskele yükler.png
    iskele yükler.png
    93.7 KB · Görüntüleme: 3,874
merhaba;

cevabınız için teşekkür ederim. yalnız size gönderdiğim dosya üzerinde kirişlerdeki yükü 0 yaparak tekrar analiz yaptığımda aynı şekilde kirişlerde kesit yetersiz olan objeler hatası gitmedi. sizin yüklediğiniz dosyada hatalar giderilmiş gözüküyor. ben kendim yapmaya çalıştığımda hataları yine alıyorum. bu neden kaynaklanıyor ?

aynı şekilde bana gönderdiğiniz dosyayı tekrar analiz yaptığımda yine bir sürü kesit yetersiz eleman ile karşılaştım. dosyanızı yüklüyorum ekliyorum. tekrar analiz yapınca kesit yetersizliği neden vermiş olabilir?

Merhaba;

Problem kullandığınız sürümden kaynaklanıyor olabilir. 8.500 sürümünü kullanmakta iseniz analiz ayarlarında rüzgar yükleri bölümünden cs katsayısını 0.3 cd katsayısını 0.1 olarak değiştiriniz.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• rüzgar.png
    rüzgar.png
    21.7 KB · Görüntüleme: 3,793
nurgulkaya":3hatktns' Alıntı:
Merhaba;

Problem kullandığınız sürümden kaynaklanıyor olabilir. 8.500 sürümünü kullanmakta iseniz analiz ayarlarında rüzgar yükleri bölümünden cs katsayısını 0.3 cd katsayısını 0.1 olarak değiştiriniz.

İyi Çalışmalar.
nurgül hanım merhaba.

benim çizimimde merdiveler gözükmüyor.ayarlar sekmesinde seçili olmasına rağmen.

nurgulkaya":25z9f33j' Alıntı:
Merhaba;

İyi Çalışmalar.

Nurgül hanım merhabalar,
1- Cs ve Cd değeri neye göre belirleniyor?
2-Tüm iskele türlerinde 0,3-0,1 mi alacaz?
3-Standart piyasa 2*2 iskele ebatlarına göre ankrajlar kolon kiriş hizasına denk gelmemekte ( bir kaç istisna dışında) bununla ilgili neler yapılabilir?
4- Zati ve Hareketli yükler program ilk açıldığında zaten mevcut bunları değiştirmek zorundamıyız ? (döşeme ,kiriş ...vb)
5- Rüzgar hızını değiştiriyor muyuz? (bölgeye göre)
6-Projemizi idare kontrol birimlerine vermeden önce dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?( geri dönmemesi için...)

şimdiden teşekkürler

Merhaba;

1- Cs ve Cd değerleri için TS EN 1991-1-4'e bakıp ona göre katsayı girmeniz gerekir.
linkteki eğitim size faydalı olacaktır.

2- Yine detay için TS EN 1991-1-4'ü inceleyiniz.

3- İskele makrosu özelliklerinde yer alan yükseklik menüsünden sadece ilk döşemesinin hangi kota geleceğini belirleyip ardından üstünden yer alan kat sayısı bölümüne de adet girerseniz kolon - kiriş hizasına denk gelmeden modelleme yapabilirsiniz. Tabi tamamen sizin girdiğiniz rakamlara bağlı olacaktır. Arayüzde gördüğünüz gibi 2*2 ayarlı ancak o bölümdeki tüm parametrelere müdahale edebiliyorsunuz, gerekli durumlarda müdahale ediniz.

4- Zati ve hareketli yük programda set olarak tanımlı, ancak bunlar sizin iskele tipinize ve sahada kullanılacak yükler ile her zaman aynı olmadığından çevre ve şehircilik bakanlığının yayınladığı yönergeden yükleri kontrol edip müdahale etmeniz gerekir.

İskele ilgili sorularınızın yanıtları yukarıda linki verilen rüzgar yükü videosu ve
bu linkteki iskele eğitimindedir.

Ekli dosyalar

• a.png
    a.png
    34.1 KB · Görüntüleme: 566
Tekrar merhabalar,
Elimde z+1+2 KATLI mevcut bir yapı var idare kuran kursu ruhsatı için performans analizi istedi
Yapı DTS:1a grubunda olduğu için yönetmelik gereği ekte belirtilen DD1 ve DD3 depremi ve şgdt ye göre tasarım yapılması gerekmektedir.

Sorularım ise:
1-ŞGDT YE GÖRE DEĞERLENDİRMEYI DOĞRUSAL PERFORMANS ANALİZİ İLE YAPMAMIZ MÜMKÜN MÜ? MÜMKÜNSE KISACA NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ
2-İDECAD ŞGDT YE GÖRE ANALİZ YAPIYORMU? YAPIYORSA NASIL YAPMALIYIZ
3- YAPI LE İLGİLİ TÜM TESTLERİ VE DENEYLERİ YAPTIK SADECE PROGRAMDA ANALİZ EDECEZ
BU ANALİZ İLE İLGİLİ KISACA NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ ANLATIRSANIZ ÇOK SEVINIRIZ

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210202_105144.jpg
    Screenshot_20210202_105144.jpg
    95.6 KB · Görüntüleme: 515
aksmuhendislik:1pxu6elf' Alıntı:
Tekrar merhabalar,
Elimde z+1+2 KATLI mevcut bir yapı var idare kuran kursu ruhsatı için performans analizi istedi
Yapı DTS:1a grubunda olduğu için yönetmelik gereği ekte belirtilen DD1 ve DD3 depremi ve şgdt ye göre tasarım yapılması gerekmektedir.

Sorularım ise:
1-ŞGDT YE GÖRE DEĞERLENDİRMEYI DOĞRUSAL PERFORMANS ANALİZİ İLE YAPMAMIZ MÜMKÜN MÜ? MÜMKÜNSE KISACA NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ
2-İDECAD ŞGDT YE GÖRE ANALİZ YAPIYORMU? YAPIYORSA NASIL YAPMALIYIZ
3- YAPI LE İLGİLİ TÜM TESTLERİ VE DENEYLERİ YAPTIK SADECE PROGRAMDA ANALİZ EDECEZ
BU ANALİZ İLE İLGİLİ KISACA NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ ANLATIRSANIZ ÇOK SEVINIRIZ

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Merhaba,
Doğrusal Performans analizi ŞGDT (şekil değiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım) ye göre ve TBDY 2018 15.5' te anlatılan yöntem ile yapılmaktadır. Konuyla ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Geri