İstinat Duvarı sürşarj Yükü

sezerdrcn

Yeni Üye
Merhabalar bir projemde parsel sınırında istinat duvarım var. Benim tasarımını yaptığım bina kot olarak aşağıda kalıyor ve o istinat duvarının üst kısmındaki parsele ilerde bina yapılma olasılığı var. Bu istinat duvarını yaparken surşarj yükünü ne girmeliyim. Belediyeye bu veri hakkında nasıl bir sunum yapmalıyım bu değeri aldım bu sebepden diyerek.

kaç katlı bir yapı yapılacaksa yaklaşık bir taban basıncı bulup bu değeri gireceksiniz. Yalnız bu yapı bu istinat duvarına çok yaklaşıyorsa o zaman çarşı pazar karışır.

oradaki yapının ne olacağını bilmiyoruz suan için ilerisi için düşündük. oturumu ne olur ne yapılır emin olamıyoruz. istinata max 5 m yaklaşabilir. şuan için. Daha önce böyle bir tasarımla karsılasan oldumu

Merhabalar bir projemde parsel sınırında istinat duvarım var. Benim tasarımını yaptığım bina kot olarak aşağıda kalıyor ve o istinat duvarının üst kısmındaki parsele ilerde bina yapılma olasılığı var. Bu istinat duvarını yaparken surşarj yükünü ne girmeliyim. Belediyeye bu veri hakkında nasıl bir sunum yapmalıyım bu değeri aldım bu sebepden diyerek.
merhaba;

Komşu parsele yapılacak yapının tabanında oluşacak taban basıncının qt (zemin taşıma gücü) değerini aşmaması gerekliliği ilkesinden yola çıkarak, istinat duvarınıza gelecek max. sürşarj yükünü qt değerine eşit kabul edebilirsiniz. Duvarı fazlasıyla zorlamış olacaksınız ancak bu kadar belirsizlik içerisinde en güvenli kabul bu olacaktır.

Saygılarımla.

merhaba;

Komşu parsele yapılacak yapının tabanında oluşacak taban basıncının qt (zemin taşıma gücü) değerini aşmaması gerekliliği ilkesinden yola çıkarak, istinat duvarınıza gelecek max. sürşarj yükünü qt değerine eşit kabul edebilirsiniz. Duvarı fazlasıyla zorlamış olacaksınız ancak bu kadar belirsizlik içerisinde en güvenli kabul bu olacaktır.

Saygılarımla.
Teşekkür ederim kendi arazimin qt değerini kullanmam yeterli o zaman

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

SONUÇ: İmar planı bulunan eğimli arsalarda, sınır yapıları ile ilgili ihtilafları en aza indirmek için öncelikle plan kapsamındaki parsel veya parsellere ileride yapılacak yapıların alacağı tahmini kotlar20 belirlendikten sonra; sınır yapısının projelendirmesinin ve inşasının buna göre yapılması sağlanmalı; daha sonra diğer (komşu) parsele inşaat ruhsatı verilirken, ruhsat tarihi itibariyle belirlenecek duvar bedelinin yarısının, duvarı yapan parsel malikine ödenmesi zorunluluğu getirilmelidir.

Ek olarak bu bilgi de burada bulunsun.. Bu gibi durumlarda duvarın ortak yapılması uygun olur...

Geri