İstinat duvarı toptan göçme sorunu

İstinat duvarı toptan göçme güvenliğini sağlayamadım

Merhaba herkese iyi çalışmalar. Yeni yönetmeliğe göre bir istinat duvarı yapmam gerekiyor. Yan parsel bahçe kotu düşükte bizim otopark rampası yüksekte kalıyor.Rampayı tutması için tasarladığımız duvar yüksekliği 2.70 m ne yaparsam toptan göçme güvenliğini sağlayamadım.Topuk yapmadan kurtarmıyor; bu yükseklik topuksuz çözülebilir diye düşünüyorum.Gözden kaçırdığım, hata yaptığım bir nokta var mıdır kontrol ederseniz sevinirim .

Ekli dosyalar

• 31481 ADA 24 PARSEL İSTİNAT 5 düzeltme.rar
    787.8 KB · Görüntüleme: 129
Re: İstinat duvarı toptan göçme güvenliğini sağlayamadım

Caner Kıvcı":lrl5ly44' Alıntı:
Merhaba herkese iyi çalışmalar. Yeni yönetmeliğe göre bir istinat duvarı yapmam gerekiyor. Yan parsel bahçe kotu düşükte bizim otopark rampası yüksekte kalıyor.Rampayı tutması için tasarladığımız duvar yüksekliği 2.70 m ne yaparsam toptan göçme güvenliğini sağlayamadım.Topuk yapmadan kurtarmıyor; bu yükseklik topuksuz çözülebilir diye düşünüyorum.Gözden kaçırdığım, hata yaptığım bir nokta var mıdır kontrol ederseniz sevinirim .
Merhaba,
Projenizde Topan Göçme güvenliği sorunu zemin kayma direncinin(içsel sürtünme açısı) çok yüksek olmasından kaynaklanıyor.
Programda toptan göçme kontrolü TBDY 2018 Madde 16.13.11 ' de verilen denklemlere göre yapılmakta ve toptan göçme iterasyonları yapılırken Fkoruyucu kuvvetlerinin en küçük hesaplandığı yarıçap seçilmektedir.
Kayma direnci açısı >37 derece seçildiğinde Fkoruyucu değerleriniz formüllerden ötürü çok küçük bir değere düşmekte ve güvenlik katsayısının altına inmektedir.
İçsel sürtünme açısı bu denli yüksek zeminler oldukça sağlam zeminler olup bu tip zeminlerde toptan göçme ihtimalinin saha gözlemlerine dayanılarak yapılmasını önermekteyiz.
İyi çalışmalar

Peki Levent bey bu şekilde içsel sürtünme açısı yüksek zeminlerde gözardı mı etmeliyiz toptan göçme hatasını? Belediyeye bu durumu pek kabul ettirebileceğimi sanmıyorum.

Caner Kıvcı":sqmik8r6' Alıntı:
Peki Levent bey bu şekilde içsel sürtünme açısı yüksek zeminlerde gözardı mı etmeliyiz toptan göçme hatasını? Belediyeye bu durumu pek kabul ettirebileceğimi sanmıyorum.
Bu limiti (Kayma direnci açısı >37 derece) aşan durumlarda programın verdiği değeri kullanmayın. TBDY 2018 yönetmeliğinde verilen formüllerde bu değer çıkıyor. ideCAD bu değeri verilen bu formüle göre DOĞRU Hesaplıyor.

Aynı istinat duvarının TDY 2007 yönetmeliğine göre çözümü

Ekli dosyalar

• h_1.png
    h_1.png
    71.7 KB · Görüntüleme: 818
  • h_2.png
    h_2.png
    64.1 KB · Görüntüleme: 822
  • 2007.png
    2007.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 816
İstinat Duvarında "konsol kayma kontrolü" uyarısını alıyorum

Merhaba, herhangi bir toprak yükü olmamasına rağmen 1,5 metre yüksekliğindeki istinat duvarı projemde "konsol kayma kontrolü" uyarısını alıyorum. taban dişi ekledim, temel uzunluğunu artırdım ama hala aynı uyarıyı alıyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olur musunuz? İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• İSTİNAT DUVARI.cde
    89.5 KB · Görüntüleme: 40
Re: İstinat Duvarı

Merhaba,
Tanımladığınız istinat duvarında aktif tarafta toprak yok. Duvarın konsol alt ucunda kesme kuvveti tahkiki yapılamadığı için bu uyarıyı alıyorsunuz. Aktif taraf yüksekliğini pabuç yüksekliğini geçecek bir değer girin. (Eklediğiniz örnekte 51 cm.) Bu durumda duvarın alt konsol ucunda kesme kontrolü yapılacak ve uyarı vermeyecektir.
Duvarda herhangi bir yük yoksa duvar daha küçük boyutlarda da kurtarır.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• a_t.png
    a_t.png
    25.2 KB · Görüntüleme: 754
Re: İstinat Duvarı

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim, arazide kot farkı olduğu için mecburen bu şekilde girmek zorundayım.

merhabalar,çalıştığım istinat duvarları yüksekliği çok fazla olmamasına rağmen pabuç uzunluğunu artırsam da toptan göçme sorunu alıyorum ne yapmam gerekiyor bu kadar pabuç uzunluğunu fazla istemesi normal mi? zemin etüt değerleri jeoloji müh tarafından verilmiştir.belediye komşu arsaya pabuç istemediği için de tek tarafa pabuç yapmak zorunda kalıyorum.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-03-30 at 22.18.32.rar
    183.9 KB · Görüntüleme: 89
Re: istinat duvarı toptan göçme sorunu

Başka bir statik program kullanan arkadaşımla aynı boyutta istinat duvarı çalıştık onun programda daha küçük pabuç uzunluğuyla da kurtardı.ben o boyutlarda duvara etki eden toprak yüksekliğini azaltırsam ancak ulaşabiliyorum.tabi bir de onda bizde istenen kadar zemin değerleri istenmiyor.birebir boyutları aynı girince gönderdiğim projedeki pabuç uzunluğuyla dahi kurtaramıyorum bu fark neden oluşuyor yardımcı olur musunuz

Merhaba,
Projenizde istinat duvarında toprak yük bilgilerini duvarın sol tarafında yani pasif tarafta girilmiş. Toprak dolgu ve zemin bilgilerini sağ taraf aktif taraf olacak modelleyip analiz sonuçlarını buna göre değerlendirmeniz uygun olur.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• a_t.png
    a_t.png
    28.2 KB · Görüntüleme: 562

Caner Kıvcı":fqalfn17' Alıntı:
İlave olarak;
İçsel sürtünme açısı değeri dolgu parametreleri içerisinde alınmaktadır. Duvar imalatında sonra kazılan bölge doldurulacağı için duvar mevcut zemin ile ilgili değil , dolgu ile ilişkilidir. İyi derecelenmiş stabilize bir dolgunun içsel sürtünme açısının çoğunlukla 33 derece olması beklenmektedir. Yeteri kadar sıkıştırılamadığı durumda da bu değerin 30 derecenin altına düşmemesi beklenir. İçsel sürtünme açısı değerine, dolguya yönelik (33derece) parametreyi girerek analizi tekrarlanmanız gerekmektedir.

Ekli dosyalar

• k_m_a.png
    k_m_a.png
    184 KB · Görüntüleme: 430
Merhaba; projemde ki tüm duvarlarda toptan göçme sorunuyla karşılaşıyorum. Yardımcı olabilir misiniz rica etsem.

Ekli dosyalar

• İSTİNAT PROJESİ.cde
    486 KB · Görüntüleme: 19
Projenizde istinat duvarında toprak yük bilgileri duvarın sol tarafında yani pasif tarafta girilmiş. Toprak dolgu ve zemin bilgilerini sağ taraf aktif taraf olacak şekilde modellemeniz uygun olur. Ayrıca aktif dolgunu bulunduğu bölümde pabuç yapılması durumu değerlendiriniz.

1638444221343.png
İstinat duvarlarında Kısa periyot yasarım spektral ivme katsayısı (SDS) değeri, default değer olan 1 bırakılmış. Zemin etüdüne göre değerin doğruluğunu kontrol etmenizi öneririm.

Merhaba,
arsa sınırındaki ters L istinat duvarında toptan göçme güvenliği sağlanamıyor, kontrol katsayılarının negatif olması normal mi yoksa yanlış birşeyler mi yapıyorum? (arsa yoldan düşürüleceği için ters L olarak yapılması gerekiyor)

Ekli dosyalar

• İstinat 1.cde
    2.8 MB · Görüntüleme: 15
Merhaba; Hocam dediğiniz gibi toprak yükünü aktif tarafa aldım ancak duvarlarım parsel sınırında kaldığı için hiçbirinde pabuç yapamıyorum. Analiz yaptığımda ise çoğunda devrilme ve donatı hatası alıyorum bu sefer pabucu büyütmem gerekiyor ama o da ekonomik olmuyor, gözden kaçırdığım başka bir öneriniz olur mu acaba

Ekli dosyalar

• İSTİNAT PROJE.cde
    344.9 KB · Görüntüleme: 17
Merhaba
arsa sınırındaki ters L istinat duvarında toptan göçme güvenliği sağlanamıyor, kontrol katsayılarının negatif olması normal mi yoksa yanlış birşeyler mi yapıyorum? (arsa yoldan düşürüleceği için ters L olarak yapılması gerekiyor)
aktif toprak girişini sol taraftan değil sağdan vermeniz gerekiyor.

Merhaba

aktif toprak girişini sol taraftan değil sağdan vermeniz gerekiyor.
Merhaba;
istinat duvarının pabuç kısmı parselin içinde kalacak şekilde çizdim, duvarın taşıdığı yük pabucun olamadığı kısımda. bende toprak yükünü pabucun olamadığı kısıma girince hata alıyorum. pabucun olduğu kısma girince hata almıyorum. Pabuç önde olduğu zaman aktif, arkada olduğu zaman pasif kısma giriyorum. Yükü pabucun olduğu kısma mı girmem gerekiyor.

Merhaba;
istinat duvarının pabuç kısmı parselin içinde kalacak şekilde çizdim, duvarın taşıdığı yük pabucun olamadığı kısımda. bende toprak yükünü pabucun olamadığı kısıma girince hata alıyorum. pabucun olduğu kısma girince hata almıyorum. Pabuç önde olduğu zaman aktif, arkada olduğu zaman pasif kısma giriyorum. Yükü pabucun olduğu kısma mı girmem gerekiyor.

Merhaba,
Aktif taraf toprak yüksekliği sağ tarafta olacak şekilde veri girişi yapılması gerekiyor.

1673943504407.png

Geri