İtme Analizi Deprem Yer Hareketi Düzeyi

aae

Yeni Üye
Merhaba, bir örnek modelleme yaptım, DD-1 ve DD-3 için ayrı ayrı sabit tek modlu itme analizi yaptım. Sonuçları incelediğimde, modal kapasite eğrisi ve nonlineer itme eğrisi ile diğer değerler birebir aynı görünüyor. Bu konuda kaçırdığım bir husus mu var acaba?

Merhaba, dediğim gibi çok basit bir model, ekte gönderiyorum. (Başka modellerimde de karşılaştım)

Ekli dosyalar

• test.cde
    139.9 KB · Görüntüleme: 3
Spektrum eğrilerinizi tanımlarken Ss ve S1 değerlerini DD-2 veya DD-3 'e uygun olarak tanımlamanız gerekir. Gönderdiğiniz modelde DD-3 deprem düzeyi için Ss ve S1 değerleri oldukça yüksek. Bu değerlerin DD-2 deprem düzeyine göre girildiğini varsayıyorum. Bu durumda program tanımladığınız Ss=1.431 ve S1=0.4 'e göre çizdiği spektrum eğrisi ile performans analizi yapar.

1681202009779.png

Aşağıda gösterdiğim analiz ayarları penceresinde Deprem yer hareketi düzeyini DD-3 olarak işaretlemek spektrum eğrisini değiştirmez. Spektrum eğrisini DD-3 olarak tanımlamak için harita katsayılarından DD-3 için gereken Ss ve S1 değerine ihtiyacınız var. Ancak DD-3 seçtiğinizde Ss ve S1 değerleri hala Ss=1.431 ve S1=0.4 olarak tanımlıdır. Bu nedenle de modal kapasite eğrileri birebir aynı çıkıyor.

1681202080857.png

Tanımladığınız koordinatlar sanırım Ss ve S1 değerlerinin koordinatları değil ama ben bu koordinatlar üzerinden DD-2 ve DD-3 depremlerindeki performans analizi farklarını göstermeye çalışayım.

Analiz ayarları sihirbazından deprem düzeyini DD-3 seçin. Çevirim dışı seçeneğini tıklayın. DD-3 için Ss ve S1 değerleri otomatik olarak tanımlanır.
1681202362090.png

Bu durumda performans analizi yapılıp modal kapasite eğrisi incelendiğinde aşağıdaki grafik elde edilir.

1681202515011.png

Analiz ayarları sihirbazından deprem düzeyini DD-2 seçin. Aynı koordinatlar için Çevirim dışı seçeneğini tıklayın. DD-2 için Ss ve S1 değerleri otomatik olarak tanımlanır.

1681202672787.png

Bu durumda performans analizi yapılıp modal kapasite eğrisi incelendiğinde aşağıdaki grafik elde edilir.

1681202710541.png

Görüldüğü üzere DD-2 ve DD-3 depremleri arasında modal kapasite ve itme eğrisi açısından ciddi bir fark bulunmaktadır.

Saygılarımla...

Evet çözümdeki DD-1 problemi anladım teşekkür ederim, ben "Analiz Ayarları" menüsünden değiştirip analiz yaptım. Farklı programlarda çözüm yapıyordum ilk defa idecadde nonlinear analiz denedim. Beni yanıltan şu oldu, analiz sihirbazında koordinat tanımladığımızda ve DD-1 seçtiğimizde DD-2 ve DD-3 değerleri de alınıyor, "Analiz Ayarları" kısmını DD-3 yaptığımda o değerleri kullanacak gibi düşünmüştüm.

Aslında bu şekilde olması kontrol etmediği taktirde kullanıcıya hata yaptırtabilir, dikkatli olunması gerekir. İyi çalışmalar dilerim.

Geri