10m aciklikta 1.4g+1.6q düşey yük altında 8mm sehim normal mi?

hackmy

Üye
Merhabalar, Bir proje çizerken mimarımızın attığı aks ve kolonlara göre öncelikli çözümlememizi yapıyoruz. daha sonra oluşan yapının statik tasarım esaslarına uygun ve mühendislik çerçevesinde; mümkün mertebe mimarın belirtmiş olduğu çizgiye yakın bir şekilde son halini oluşturup test ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde mimar bir arkadaşım ile tartışma yaşadım. Mimarın atmış olduğu projede balkonda kiriş açıklığının çok fazla olduğunu (+10m) bu şekilde bir çözümlemenin mümkün olmadığını konuşuyorduk. haliyle mimar arkadaşım kendi tasarımını uyulması konusunda diretti. bende onu kırmamak adına şu cümleyi kurdum "bu şekilde bir statik tasarımı Programlarımız bile hata verir, çözümleyemez."

daha sonra kendisine de kanıtlamak amacıyla kendi istediği gibi çizdim ve testini aldık. testin sonucunda gözlerime inanamadım. küçük betonarme kesitlerinde dahi açıklığı geniş olan kirişimde hiç bir hata almadığımı gördüm. 1.4G+1.6Q düşey yük altında 8mm sehim olduğunu gözlemledim ve buna inanamadım. durumun böyle olması çokça severek kullandığım ve memnun olduğum İDECAD STATİK Yazılımı konusundaki güvenilirliğimi yitirdi. buna ne sebep oldu. acaba ben mi yanlış düşünüyorum. sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim. kıymetli yönetici meslektaşlarımızda konuyla alakalı yorum yaparsa memnun olurum.

Konuyla alakalı olarak bahsi geçen projeyi ekliyorum.

Ekli dosyalar

• statik tasarım.cde
    3.4 MB · Görüntüleme: 33
Merhabalar, Bir proje çizerken mimarımızın attığı aks ve kolonlara göre öncelikli çözümlememizi yapıyoruz. daha sonra oluşan yapının statik tasarım esaslarına uygun ve mühendislik çerçevesinde; mümkün mertebe mimarın belirtmiş olduğu çizgiye yakın bir şekilde son halini oluşturup test ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde mimar bir arkadaşım ile tartışma yaşadım. Mimarın atmış olduğu projede balkonda kiriş açıklığının çok fazla olduğunu (+10m) bu şekilde bir çözümlemenin mümkün olmadığını konuşuyorduk. haliyle mimar arkadaşım kendi tasarımını uyulması konusunda diretti. bende onu kırmamak adına şu cümleyi kurdum "bu şekilde bir statik tasarımı Programlarımız bile hata verir, çözümleyemez."

daha sonra kendisine de kanıtlamak amacıyla kendi istediği gibi çizdim ve testini aldık. testin sonucunda gözlerime inanamadım. küçük betonarme kesitlerinde dahi açıklığı geniş olan kirişimde hiç bir hata almadığımı gördüm. 1.4G+1.6Q düşey yük altında 8mm sehim olduğunu gözlemledim ve buna inanamadım. durumun böyle olması çokça severek kullandığım ve memnun olduğum İDECAD STATİK Yazılımı konusundaki güvenilirliğimi yitirdi. buna ne sebep oldu. acaba ben mi yanlış düşünüyorum. sizlerle bu konuyu paylaşmak istedim. kıymetli yönetici meslektaşlarımızda konuyla alakalı yorum yaparsa memnun olurum.

Analize başlamadan önce çerçevenizi kontrol edin çerçeveniz süreklilik sağlasın. Döşemedeki tüm kirişlerin üzerindeki yükünüzü almışsınız üzerinde duvar olanların yüklemesini yapın. Mimariye göre duvar yüklerinizi döşeme üzerine çizgisel yük olarak girin. Yapınızda bodrum perdeleri yok '' tek yükleme durumlu hesap yöntemini (4..6.2) seçin. Binanız iki katlı katlar arası nasıl geçiş yapacaksınız karar verin. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra analizinizi yapın.

Küçük betonarme kesit dediğiniz 25x60 kiriş sanırım. c30 sınıfında çözmüşsünüz. bu kesit o kadar da küçük değil 7,2 metre sehim kontrolü yapılmadan açıklık geçebilirsiniz. kenar aks ise 6 metre yanlış hatırlamıyorsam. bundan hariç olarak o l şeklinde döşeme çok daha büyük bir sorun bence. bu aksı kaldırıp dış kontura çerçeve oluşturmak gerekir şahsi fikrim. konsol kirişlerinizde de duvar yükü yok. çok fazla sehim oluşmasını gerektiren durum nedir?1716272211413.png

Affınıza sığınarak yazıyorum idecad özelinde değil dünya çapında programlar dahil hiçbir programa bu kadar körü körüne güvenilmemeli.

kıymetli meslektaşlar, sanırım ben demek istediğimi anlatamadım. ben burada bu yapıyı çözümlemedim henüz. proje tamamlanmış değil. sizden herhangi bir çözüm sunmanızı istemiyorum. bizler tamamıyla statik programlara güvenmiyoruz. ama böylesi bir açıklığın bu şekilde bir tasarım(kötü bir tasarım) ile geçilmesi ve programın bunu kabul etmesidir esas problem.

kıymetli meslektaşlar, sanırım ben demek istediğimi anlatamadım. ben burada bu yapıyı çözümlemedim henüz. proje tamamlanmış değil. sizden herhangi bir çözüm sunmanızı istemiyorum. bizler tamamıyla statik programlara güvenmiyoruz. ama böylesi bir açıklığın bu şekilde bir tasarım(kötü bir tasarım) ile geçilmesi ve programın bunu kabul etmesidir esas problem.

Program kullanıcının girdiği verileri tanımlı olan algoritmalardan geçirerek kesin bir sonuç ortaya koyar. Tasarımın iyi mi kötü mü olduğunu bilemez. Tasarımın iyi olup olmadığı, programa doğru tanımlanmış olup olmadığı ve program çıktılarının tutarlı olup olmadığının sorumluluğu ve inisiyatifi kullanıcıya aittir.

Siz diyorsunuz ki geniş açıklığa küçük kesitler koydum ve program hiçbir hata vermediği için programa olan güvenim sarsıldı.

Bunu diyebilmeniz için somut bir neden sonuç ilişkisine dayanıyor olmanız lazım. Örneğin ;

Program sizin girdiğiniz yükler ve statik sistem altında kesit tesirlerini yanlış mı hesaplamış ?

Hesaplanan kesit tesirlerine göre koyduğu donatı miktarı hatalı mı ?

Yaptığı sehim hesabında hata var mı ?

Siz bunları sorgulamadan bu kadar açıklığın bu kesitlerle geçilmemesi lazımdı diyorsunuz.
Sayın Miralay,
Bu düşüncenize kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum.
Peki sizce ne yapılmalı?
Yukarıdaki adımlar irdelendikten sonra somut bir şeyler ortaya konmalı.

Yukarıda yazdıklarımı basit bir örnekle açıklamaya çalışayım.

Aşağıda yanal yük tutacak basit bir iksa yapısı var. Yapının ana kolonlarının her ikisinde orta noktadan konsol çıkan elemanlar var. Yalnız bir kolonun ucundaki konsolun ucunda başka bir konsol eleman daha var.

Ben diyorum ki program majör yöndeki burkulma boyunu bu tarz bir durumda yanlış hesaplamakta. Soldaki kolonun major yöndeki burkulma boyunu 1'e yakın alırken sağdaki kolonu tutulu kabul edip yarısı alıyor. Demek ki ben kullanıcı olarak bu tip bir durumda kolon burkulma boyuna elle müdahale etmeliyim. Yoksa çok kritik bir hata yapabilirim.

İşte bu somut bir neden sonuç ilişkisidir.

1716298148764.png

1716298177599.png

1716298332643.png

Ekli dosyalar

• 1716298219226.png
    1716298219226.png
    60.3 KB · Görüntüleme: 11
1716302451760.png
E aksındaki idecad statik'de görülen deformasyon grafiği aşağıdaki gibidir
1.4G+ 1.6Q yüklemesinde maksimum sehim 5.79mm dir
1716301815762.png

projeniz sap2000 ile kıyaslanmıştır.
Sap2000 1.4G+1.6Q yüklemesinde maksimum sehim 5.69mm dir.
idecad 1.4G+ 1.6Q yüklemesinde maksimum sehim 5.79mm dir.
1716302118348.png

böylesi bir açıklığın bu şekilde bir tasarım(kötü bir tasarım) ile geçilmesi ve programın bunu kabul etmesidir esas problem
Programın kabul etmeyip hata vermesini gerektiren bir durum yok bu projede. Şahsi fikrim projenizde duvar yüklerinin tanımlı olmaması. D ve E akslarının çok yakın olmasından sebep. E aksındaki kirişlerin sadece 1,5 - 2m genişliğinde bir döşeme şeridini taşıdığından dolayı sehimlerin bu şekilde çıktığı görülmektedir.

Sayın Yasin ve Miralay değerlendirmeniz için teşekkür ederim teknik anlatımlarınız için sizlere; önce kendimizin programdan ne istediğimizi bilmemiz lazım yoksa hatayla karşılaşırız. Matematikte toplamda topu topu 10 (on) tane rakam var istediğimize ulaşmak için rakamları kullanırız ve istediğimiz sonucu buluruz.
Bir mühendis (2/10) = 2 sonucunu isterse kanıtlar.

1716325529849.png

Son düzenleme:
Geri