3 katlı çelik binada 80 cm'lik radyenin kurtarmaması hk.

Murat Coşkun

Yeni Üye
Merhabalar

Bir çelik projemizde 3 katlı çelik binaya 80 cm lik radye tanımladım. Normal çözüm yaptığımda herhangi bir sorun oluşmadı. Ancak yapı denetim firması negatif gerilme tahkiki istedi. Negatif gerilmeye göre hesap yaptığımda radye temeli 150 cm yapmama rağmen kurtarmıyor. Anpartmanları sadece iki taraflı uzatabiliyorum.
1694525140275.png

Projeyi paylaşırsanız daha sağlıklı yorum yapılabilir. 3 boyutta deplasmanları kontrol ettiniz mi? Model sağlıklı çalışıyor mu? Radyenin ne kadarlık bir bölgesinde ne kadar negatif gerilme çıkıyor vs bunlara bakmak gerekir.

Evet bunu okudum ancak yapı denetim kabul etmiyor. Yönetmelikleri de araştırdım negatif gerilme ile çözüm önerisini bulamadım neden istendiğini anlamadım.

çözüm olarak ampartman yapa bilirsiniz ek olarak taşıyıcı sistemi daha simetrik yerleştirmekte uygulanabilir ancak bu maddelere istinaden kabul etmeleri lazım malesef kolayına kaçan yapı denetimciler başımıza hep bela..

Merhabalar,

Temelde çekme malum, yatay yükler etkisinde çıkar. Yapı çelik perdeleriniz (çapraz) dış akslarda olduğu için temel kenarlarında çekme kuvvetine sebep oluyor.

Ampatman çıkamıyorsanız, yapı geometri merkezine yakın bir konumda çaprazlama yapmanız gerekecektir. Mimari planınızı bilmiyorum, hızlıca deneme amaçlı olarak yapının tam ortası olan G-C/2-6 akslarına kapalı bir çapraz çekirdek eklediğinizde sorun çözülüyor. Elbette bu kaba bir yaklaşım. Mimariye uygun olarak yatay yük taşıyıcı sistemini yapı içine doğru kaydırmak için alternatif sistemler çalışabilirsiniz. Ya da çaprazları köşe açıklıklara değil de, kenar bölgelerinde orta açıklıklara taşıyabilirsiniz.

Yapının köşe bölgelerini tutmak teoride güzel bir yaklaşımdır ama pratikte deplasmanları fazlaca sınırladığı için bu şekilde ilave gerilmeler ve gevrek davranışa sebep olur.

İyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar,

Temelde çekme malum, yatay yükler etkisinde çıkar. Yapı çelik perdeleriniz (çapraz) dış akslarda olduğu için temel kenarlarında çekme kuvvetine sebep oluyor.

Ampatman çıkamıyorsanız, yapı geometri merkezine yakın bir konumda çaprazlama yapmanız gerekecektir. Mimari planınızı bilmiyorum, hızlıca deneme amaçlı olarak yapının tam ortası olan G-C/2-6 akslarına kapalı bir çapraz çekirdek eklediğinizde sorun çözülüyor. Elbette bu kaba bir yaklaşım. Mimariye uygun olarak yatay yük taşıyıcı sistemini yapı içine doğru kaydırmak için alternatif sistemler çalışabilirsiniz. Ya da çaprazları köşe açıklıklara değil de, kenar bölgelerinde orta açıklıklara taşıyabilirsiniz.

Yapının köşe bölgelerini tutmak teoride güzel bir yaklaşımdır ama pratikte deplasmanları fazlaca sınırladığı için bu şekilde ilave gerilmeler ve gevrek davranışa sebep olur.

İyi çalışmalar dilerim.
Evet idari bina olarak kullanılacağından içi kısımlarda çapraz atamıyorum. İlginiz için teşekkürler.

Geri