Re: Arkadaşlar 3 m konsol var acil yardım

Merhaba

Mimarın her çizdiği projeyi aynen yapmak bazen sıkıntılar doğurabilir.
Mimari proje değişikliğine gitmek daha iyi olur kanatın dayım.
üç metre konsol yapmak istenilen bir durum değil.
A3 kesişme noktasına ve simetriği ne kolon konulabilir.

Yapmam gerekiyor diyorsan;
Önerilerim:
--Nervür konsolların bindiği konsol kirişler 10 mm sehim yapmış nervür uçlarına bu kadar ters sehim verebilirsin.
--Geometri kontrolündeki hataları,
--kolonlardaki (B) hatalarını düzeltin
--Üst rijit bodrum kat numarası -1 olacak,
--Çatıda döşeme yükleri ve duvar yükleri fazlalığı var
-- nervür kirişleri 32/2 fazla kolon kenarından dışarı çıkmasın
--konsol nervürlerin önüne çizimde 10/32 nervür ile kapatın
--Merdiven ara sahanlık kirişi üzerine yük alınmamış
--Döner merdiven yükleri girilmemiş
--Merdivenleri projeye işleyerek projeyi yarı rijit diyafram çözmek daha iyi olur

Ünver ÖZCAN

Ünver abi öncelikle teşekkür ediyorum projemi incelediğiniz için ;
Tavsiyelerinizi dikkate alcam ünver abi fakat :
Projeciliğin sıkıntıları abi işte mimari ön incelemeden çıktı proje illaki yapcam diye bi şey yok abi sorumluluğumun farkındayım ama gerçekten sıkıntılıysa kanaatince ne yapılabilir abi sistemi nasıl güçlendirebilirim ornek olarak sürekliliğe ve konsol kenarlarındaki kolonlarımın boyutlarını yeterince yüksek tutmaya çalışıyorum abi bide konsollara yükleri bilerek fazla girdim güvenli yönde kalıyım diye yani 10 mm lık bi sehim yapcağını zannetmiyorum ama hesaplara göre sonra konsol nervür donatılarını 10 luk donatıya çevirdim
Birde ünver abi ters sehim nasıl girilcek nervürlere daha önce ne ters kiriş girdim ne de ters sehim yeni sayılırım abi bir senelik muhendisim sizin gbi abilere mühendislere ihtiyacımız var boyle projeleri falan tek basıma çizip göndermk bna ters geliyo abi tartısmak tavsiyeler eddinmek ne güzel abi teşekkür ediyorum iyi günler..

Yanlışlıkla silindi de ekte proje

Ekli dosyalar

• İns (3).ide7
    3 MB · Görüntüleme: 447

Ünver beyin söylediklerine ilaveten tasarım açısından proje ile ilgili bazı tavsiyelerim ekteki resimdeki gibidir.
Kırmızı : yatık kirişler
Yeşil : Dik kirişler
Sarı: nervür kirişler
Maavi: Uzatılan perde..

Ekli dosyalar

• Screenshot 2015-08-06 18.20.45.png
    Screenshot 2015-08-06 18.20.45.png
    899.4 KB · Görüntüleme: 4,885
peki projede ters sehim değerlerini pafta üzerine atmak için ne yapmamız lazım . kalıp planı alırken kiriş ve döşeme sehim değerleri geliyor fakat ters sehim değerlerini nasıl görebiliriz.cıktı olarak nasıl alıcaz .

forbide":3cqhh5x1' Alıntı:
peki projede ters sehim değerlerini pafta üzerine atmak için ne yapmamız lazım . kalıp planı alırken kiriş ve döşeme sehim değerleri geliyor fakat ters sehim değerlerini nasıl görebiliriz.cıktı olarak nasıl alıcaz .

Merhaba,

Ters sehim değerleri kalıp planı alırken çıkan diyalogda "Tablo ayarları" sekmesinde ki ters sehim değerleri tablosu opsiyonu aktif olduğunda, kalıp planının yanında tablo olarak verilmektedir.
Ters sehim değerleri kalıp planı üzerine otomatik olarak yazılmamaktadır. Gerekli gördüğünüz kirişler ve döşemeler için ters sehim değerlerini kalıp planı üzerine yazı komutu ile yazabilirsiniz.

Geri