30 Metre açıklık yardımcı olur musunuz

svvl

Yeni Üye
Mimarlık öğrencisiyim. Otel projem ince bir çay üzerine kurulu. Çayın üzerinde köprü görevi görüyor. Ancak taşıyıcı sistemi ne yapacağımı ve bu çayın üzerini 30 metreyi nasıl geçeceğimi bulamadım. Kompozit araştırdım ama ne kadar açıklık nasıl geçer hiçbir bilgi bulamıyorum yardımcı olur musunuz.

Ekli dosyalar

• Resim1.png
    Resim1.png
    1.9 MB · Görüntüleme: 49
Çelik ya da öngermeli beton olabilir. Çayın ortasına da kolon atabilirsiniz bu durumda açıklığınız 15 metreye düşer. Ne seçerseniz seçin uygunluğunu statik analizle çıkar ve bu proje standart dışı birşey olduğu için kimse aşağı yukarı şöyle birşey yeter diyemez. Ama kafadan atma hakkımı kullanarak ( doğruluğunu garanti etmiyorum ) şöyle birşey önerebilirim (30 metre açıklık için) . 4 metre derinliğinde kafes sistem makas olsun. makas üst başlığı HEA800 alt başlığı da HEA 800 . Ara çubuklar da HEA400 olsun. bunu da 3-4 metre ara ile atın. Örnek olarak demiryolu köprülerine bakabilirsiniz. Kolonlar ise bodrum kat betonarme olacak, 2,5 metre x 2,5 metre kolon koyabilirsiniz. Üst katlara birşey demek için kaba mimari tasarımı görmek lazım

Sel baskınında suyun yolunu tıkamamak için de çayın su üst kotundan 3 metre yukarda yapın ( tamamen kafadan atıyorum, çünkü çayın debisini yatak genişliğini vs bilmek lazım )

Screenshot_3.png

Çelik ya da öngermeli beton olabilir. Çayın ortasına da kolon atabilirsiniz bu durumda açıklığınız 15 metreye düşer. Ne seçerseniz seçin uygunluğunu statik analizle çıkar ve bu proje standart dışı birşey olduğu için kimse aşağı yukarı şöyle birşey yeter diyemez. Ama kafadan atma hakkımı kullanarak ( doğruluğunu garanti etmiyorum ) şöyle birşey önerebilirim (30 metre açıklık için) . 4 metre derinliğinde kafes sistem makas olsun. makas üst başlığı HEA800 alt başlığı da HEA 800 . Ara çubuklar da HEA400 olsun. bunu da 3-4 metre ara ile atın. Örnek olarak demiryolu köprülerine bakabilirsiniz. Kolonlar ise bodrum kat betonarme olacak, 2,5 metre x 2,5 metre kolon koyabilirsiniz. Üst katlara birşey demek için kaba mimari tasarımı görmek lazım

Sel baskınında suyun yolunu tıkamamak için de çayın su üst kotundan 3 metre yukarda yapın ( tamamen kafadan atıyorum, çünkü çayın debisini yatak genişliğini vs bilmek lazım )
aslında ben açıklamak kolay olsun diye çay yazmıştım. Projedeki boşluklardan atletizm pist koşu alanı geçiyor kütleyi kabaca modellersek bu şekilde oluyor. Koşucuların geçeceği alanda bırakılan açıklık 25-30 metreye tekabul ediyor. Taşıyıcı için direk binanın zemin kotuna çelik yapıp üst katları betonarme yapmayı düşündüm anca bu açıklık alanlarda çelik zemin ne kadar taşıyıcı olur bilemedim. yada çelik kolon,beton zemin sistemi düşündüm ama örnek bulamadım sanırım öyle bir sistem yok.Resim2.pngResim3.png

Döşeme kompozit yapılabilir. Alt kat çelik üstü betonarme olmaz ( Konvansiyonel sistemlerle olmaz ) .

Aynı makas tüm katlarda yapılacak, dikmeler sonuçta mecburen kolon gibi devam edecek yukarı

Geri