5 kat tasarımın 3 kata dönüştürülmesi

Merhabalar. Tasarımını yaptığım bir projenin imar durumu 3 kat.fakat çok yakın zamanda imar durumu 5 kata çıkması beklenmektedir.
Yapıyı 5 kat olarak çözdüm. Sonra tüm donatıları kilitleyip yapıyı 3 kata düşürdüm. Fakat analiz sonucunda bir sürü hata ile karşılaşıyorum.tavsiyeleriniz nelerdir.Böyle bir şeyi yapmam mümkün müdür.Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim

5 Katlı yapı hesapta hata vermedi. bütün donatıları kilitleyip 3 kata çevirdim analiz hata veriyor Ünver ağabey.Tam olarak sorum da bu aslında

Binevi süperpoze yapıcaksınız. 5 katlı çözün hatasız Ünver hocamızın dediği gibi.donatıları sabitleyin.
Dosyayı kopyalayıp akabinde 3 katlı çözüm yapın hata vermeyecek şekilde. Yani eksik donatı filan varsa kendiniz arttırın.

Sonra tekrardan dosyaya kopyala ve dosyadan yapıştır özelliği ile 5 katlı yapının olduğu dosyaya zemin - 1. - 2. Katı yapıştırın. Tekrar analiz yapın. Bunun gibi süperpoze yapacaksanız hatasız çözüm olana kadar.
En azından ben olsam böyle yapardım.

3 kata göre yapı ruhsatı alındıktan sonra imalat başlarsa, imar izni 5 kata çıktığı zaman “biz bunu 5 kata göre çözdük” diyemezsiniz. Muhtemelen ilave kata göre yeni proje istenecek ve 5 kata göre çözülmüş projeye ayrıca performans analizi istenecektir. Sadece donatı kilitlemek yetmeyebilir, 5 katlı projenin ( karot vs.. de istenir) performans analizinin de önceden yapılması gerekir ki bu işler için ilave bedel alınması gerekir.

Benin önerim imar durumu ne ise yani mimarisine uygun olacak şekilde proje yapılması yönündedir.

Zaten ne yaptıysam çözemedim.
5 kata göre çözüm yapıp donatıyı kitlediğimde 3 kat olarak analizde hata veriyor.
3 kat olduktan sonraki haliyle hataları düzeltip donatıyı kitleyip 5 kata çıkarıp analiz yaptığımda bu sefer de 5 katta analiz hata veriyor.
Sistem olarak çözülebilecekmiş gibi durmuyor.En azından idecad buna izin vermiyor.

5 katta yeterli gelen kesitlerin 3 katta çok fazla sayıda hata vermesi garip. Projenizi ekler misiniz ?

3 kata göre yapı ruhsatı alındıktan sonra imalat başlarsa, imar izni 5 kata çıktığı zaman “biz bunu 5 kata göre çözdük” diyemezsiniz. Muhtemelen ilave kata göre yeni proje istenecek ve 5 kata göre çözülmüş projeye ayrıca performans analizi istenecektir. Sadece donatı kilitlemek yetmeyebilir, 5 katlı projenin ( karot vs.. de istenir) performans analizinin de önceden yapılması gerekir ki bu işler için ilave bedel alınması gerekir.

Benin önerim imar durumu ne ise yani mimarisine uygun olacak şekilde proje yapılması yönündedir.
Çok güzel bir konuya değindiniz. Zaman içinde özellikle beton ve özellikle donatı özellikleri değişiyor. Bir de insanlar yeni bina deyip kapsamlı bilgi düzeyinde (hesap raporu ve projesi var ) donatıdan çubuk alıp çekme testi uygulamıyorlar. Aslında kapsamlı bilgi düzeyi derken kapsamlı bir araştırmayla ortaya çıkan bir durumdur.

İdareler kesinlikle bu konuya dikkat etmeli ama idarelerde bu durumları bilen çok mühendis yok. Zaten ülke genelinde ne oda ne devlet inşaat mühendislerinin gelişmesi ve bilgilenmesi için gerekli ortamları oluşturmuyor.

Yaptığım inceleme sonucu tespitlerimi belirtmek isterim. Bahsettiğiniz duruma göre çıkan sonuçlar aslında tam da beklenen sonuçlar.

3 Katlı bir yapının periyodu 5 katlı bir yapıya göre daha düşük çıkmaktadır. Bu durum da deprem etkilerinin daha büyük oluşması anlamına gelmektedir çünkü spektrum eğrisinde düşük periyot yüksek deprem etkisi anlamına gelir. Aynı zamanda TBDY 4.8.4 uyarında hesaplanan eşdeğer taban kesme kuvveti büyütme katsayısı yani dinamik büyütme katsayısı da 3 katlı olan yapıda daha fazla hesaplanmaktadır. Bu katsayı da iç kuvvetlerin daha fazla artırılması gerektiği anlamına geliyor.

Bunun da sebebi yapının taşıyıcı sisteminde perdenin kenarda modellenmesi ve burulma düzensizliği oluşturması olarak görülebilir.
5 Katlı yapıda hesaplanan donatı düzeninde ilgili kirişlerin donatı alanları sınıra yakın bir şekilde yerleştirilmiştir. 3 katlı yapıda ise tasarım moment değeri düşük bir oranda artmıştır. Aslında teorik olarak kiriş momentleri arasındaki fark oldukça küçük ancak donatı yerleşimi sınıra yakın olduğundan bu şekilde bir sonuç çıktığını söyleyebiliriz. Aşağıdaki resimde sol kısımda işaretlediğim 3 katlı yapının sağ kısımda işaretlediğim 5 katlı yapının sonuçlarıdır. (Donatıların sabit olması durumu dikkate alınarak yapıldı) Buradan yukarıda bahsettiğim durum için çıkan kiriş momentlerinin artışı gözüküyor ama artış ufak bir miktarda.

1716968885265.png

Burada kolonlar ile ilgili de şu bilgiyi verebilirim. Kolonlarda eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkileşimine göre donatı belirlenmelidir. Eksenel kuvvet değeri de moment dayanımını değiştirir. aşağıda gönderdiğim etkileşim eğrisinde bu durum görülüyor. Mavi çizgili olan kolonda normal kuvvet değeri daha yüksek olduğundan moment dayanımı da daha büyük çıkmaktadır. Ancak yeşil çizgide normal kuvvet az olduğu için moment dayanımı da düşük çıkıyor. Burada yukarıda bahsettiğim deprem yüklerinin artışı durumu ile birlikte kolonlarda bu tip bir yetersizlik beklenebilir.

1716968984929.png

Sonuç olarak burada önerimiz her iki duruma göre yapılacak bir analizde en olumsuz şartları dikkate alan bir tasarım yapmaktır.

Bu durumu yalnızca DGT yaklaşımı ile yapılan normal analize göre belirledim. Bunun yanında performans analizleri, yapının mevcut durumu, beton ve donatı dayanımının zamana göre değişmesi, bilgi düzeyi gibi etmenler gözönüne alınması da ayrıca gerekiyor.

Saygılarımla...

3 Kat ruhsat alıp daha sonra 5 kata tamamlanacak yapılarda şu işlemlerin mutlaka yapılması gerekir.
1-Yapı 5 kata göre TBDY 2018 tüm koşullarını sağlamalıdır
2-Yapı 3 kata göre TBDY 2018 Tüm koşulları sağlamalıdır
3-Yapı 3 Kata göre performans analizinden geçmelidir.
4-Yapı 5 kata göre performans analizinden geçmelidir.

Merhabalar. Tasarımını yaptığım bir projenin imar durumu 3 kat.fakat çok yakın zamanda imar durumu 5 kata çıkması beklenmektedir.
Yapıyı 5 kat olarak çözdüm. Sonra tüm donatıları kilitleyip yapıyı 3 kata düşürdüm. Fakat analiz sonucunda bir sürü hata ile karşılaşıyorum.tavsiyeleriniz nelerdir.Böyle bir şeyi yapmam mümkün müdür.Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim
Merhaba,

meslektaşlarımın dediklerine ek olarak, önce 3 katlı yapının performans analizi yapılır. zeminde sıvılaşma riski olup olmadığı, bina bilgi düzey katsayısı, donatı bilgileri, karot numune beton basınç dayanımı ve donatı korozyon değeri gibi parametreler belirlenir sonra hesap yöntemlerinden pushover mı, arsa mı yoksa time history metotlarından hangisinin uygun olacağı seçilerek ardından yapılacak performans analiziyle hedef performansı sağlayıp sağlamadığı tespit edilir. sağlamazsa güçlendirmeye gidilmelidir. sağlıyorsa eklenilen iki katla birlikte beş katlı yapının tbdy2018'e göre hem lineer(konvansiyonel) tasarıma göre(dgt) hem de dgt'yi sağlayan son halinin şgdt'ye göre performans analiziyle hedef performans düzeyini sağlaması gerekmektedir.

kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Geri