7.5.1 KUŞATILMIŞ KOLON ÇÖZÜMÜ UYGULAMADA DENETLENİYOR MU?

hatipoğlu

Yeni Üye
7.5.1 KUŞATILMIŞ KOLON HATASI ANALİZDE ALMIYORUM BUNA RAĞMEN YAPI DENETİM FİRMASI 1 - 8 - A - L AKSLARINDAKİ TÜM KOLONLARI KUŞATILMIŞ KABUL ETMEKTE VE YÖNETMELİĞE UYMADIĞINI BELİRTMEKTE. RAPORDA iSE TAMAMI KUŞATILMAMIŞ OLARAK GÖZÜKÜYOR. UYGULAMA BU DENETİMİ YAPMIYOR MU ?

Ekli dosyalar

• DENEME1.cde
    17.6 MB · Görüntüleme: 17
önerilerim;
7.5.1 KUŞATILMIŞ KOLON HATASI ANALİZDE ALMIYORUM
program doğru hesap yapıyor alamazsınız,
YAPI DENETİM FİRMASI 1 - 8 - A - L AKSLARINDAKİ TÜM KOLONLARI KUŞATILMIŞ KABUL ETMEKTE VE YÖNETMELİĞE UYMADIĞINI BELİRTMEKTE.
hangi yönetmeliğe göre hatalı kabul ediyor yazmamışsınız,
anladığım kadarıyla PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK olduğunu anlıyorum.
bu yönetmelik net olmadığı için her okuyan farklı anlıyor. bana göre en doğruya yakın olan yorumlar aşağıdaki gibi.
binalarda kapalı çıkma şartları
diye youtube yazıp aratırsanız a.ç. yorumlarını izleyebilirsin, yapı denetime de izletiniz.
bu yorumlara göre dış akslarda kolon kiriş düzenlemesi yapmalısınız.

7.5.1 KUŞATILMIŞ KOLON HATASI ANALİZDE ALMIYORUM BUNA RAĞMEN YAPI DENETİM FİRMASI 1 - 8 - A - L AKSLARINDAKİ TÜM KOLONLARI KUŞATILMIŞ KABUL ETMEKTE VE YÖNETMELİĞE UYMADIĞINI BELİRTMEKTE. RAPORDA iSE TAMAMI KUŞATILMAMIŞ OLARAK GÖZÜKÜYOR. UYGULAMA BU DENETİMİ YAPMIYOR MU ?
örnek olarak ekli dosyada 4.kat kuşatılmış olarak çözülmüştür. yapı denetime gelince bizim bulunduğumuz ilde (Giresun) istiyoruz. bu durumda konsol bölgelerindeki kolonları kare kesitli yapmak uygun olur. kiriş eninin fazla olmaması için.

Ekli dosyalar

• 4.kat kuşatılmış.cde
    17.6 MB · Görüntüleme: 9
örnek olarak ekli dosyada 4.kat kuşatılmış olarak çözülmüştür. yapı denetime gelince bizim bulunduğumuz ilde (Giresun) istiyoruz. bu durumda konsol bölgelerindeki kolonları kare kesitli yapmak uygun olur. kiriş eninin fazla olmaması için.
Yönetmelik kirişlerin kolona dört taraftan birleşmesi ve her bir kirişin genişliğinin birleştiği kolon genişliğinin 3/4’ünden daha az olmamasını istiyor. bu durumunda kare kesitli kolonlarda tüm yönlerde kiriş genişliğinde (3/4 * kolon genişliği) olması şartı aranacağından kare kesitli kolonlar mimari olarak dezavantaj oluşturabilir .

binalarda kapalı çıkma şartları
merhaba
ekli kalıp planında boyutu farklı olan iki kolondan dezavantajlı olanına göre hesap yapmak lazım mantık olarak ama uygulamada sorunlara yol açabilir sağ üstteki dik kolona yatay kolon bağlanma durumu gibi bu konu hakkındaki düşünceleriniz nedir?
kirişi daha fazla genişletmek mümkün değil mesnetlenemiyor.

benim göndermiş olduğum projede idecad bu kontrolü otomatik yapmıyor. söylemek istediğim bu aslında. yönetmelikte varsa analizde neden hatasız çıkıyor proje

7.5.1 KUŞATILMIŞ KOLON HATASI ANALİZDE ALMIYOR
TBDY 7.5.1 maddesi otomatik uygulanır. Bu gönderdiğiniz projede de otomatik uygulanmış.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Tbdy’de kapalı çıkmalarla alakalı herhangi bir şart ve yaptırım yok. Kapalı çıkmalar için planlı alanlar imar yönetmeliğini mimarınızla beraber uygulamakla mükellef olan sizsiniz.

Geri