Aşık Sıkıntısı

İyi çalışmalar.
Projemde aşıklarım yetersiz geliyor soğuk haddelenmiş C220 kullanıyorum NPU140 kullanıyorum yinede olmuyor kaplama ve kar yüklerine de dikkat ettim ama yinede inceleyip dönüş yapabilir misiniz ?

Projeyi genel anlamda inceleyip yorum yaparsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• statik tasarım.cde
    2.7 MB · Görüntüleme: 13
Soğuk haddelenmiş aşıklar 15 metre sürekli üretilebilir. Aşıklarınızı sürekli yaparsanız bu sorunu aşabilirsiniz. Ancak kar yükünüz az. Kar birikmesi dikkate alınmamış. İki holüde çaprazlamanıza gerek yok.

Aşıkları sürekli olarak seçtiğimde de problem ortadan kalkmıyor.

Kar yükünü 0.75*0.8*.08=0.48 olarak almıştım ama 0.75*0.8= 0.6 olarak değiştirsem daha mı uygun olur ?

İki holüde çaprazlamadan tekil çapraz atarak mı geçilebilir ?

Aşıkları sürekli olarak seçtiğimde de problem ortadan kalkmıyor.

Kar yükünü 0.75*0.8*.08=0.48 olarak almıştım ama 0.75*0.8= 0.6 olarak değiştirsem daha mı uygun olur ?

İki holüde çaprazlamadan tekil çapraz atarak mı geçilebilir ?
Aşık kesitlerini attırmanız yahut aralığını düşürmeniz gerekir. Çatı eğiminiz fena değil. Gergi eklemekte bir seçenek olabilir.

Kar yükünü iki kere 0,8 ile çarpmanız hatalı. 0,6 almanız doğru olacaktır. Ancak sizin yapınızın geometrisi gereği orta kısımda kar birikmesi olur. Bu yükü ihmal etmek büyük hata olur.

Maalesef ülkemizde çelik çaprazlar kulaktan dolma bilgilerle yapılıyor. Her holü çaprazlamanıza gerek yok. Hatta kesitleriniz yeterli olduğu sürece 5-6 hol bile çaprazlamadan geçilebilir. İlla ilk ve son araya çapraz atmak zorunda değilsiniz.

Son düzenleme:
kar yükü birikmesi hesabı için TS EN 1993-1-3 üzerinden böyle bir hesap yaptım doğruluğunu kontrol eder misiniz?

eğimi %16 olarak kabul ediyorum.

s=µ2*sk
µ2 = 0,8+0,8 α/30 = 0,8+0,8*16/30 = 1,227
sk=0,75

S=1,227*0,75=0,92

Geri