Aşıklara gelen kuvvetler

arapulucu

Yeni Üye
İyi çalışmalar. Bir çelik çatı projesi hazırladım İdecad uzerinden. Belediye benden aşıkların kaynak hesaplarını istedi. Program bunu direkt olarak vermemekte gördüğüm kadarıyla. Hesabını elimle yapacağım fakat buradaki kuvvetler neyi ifade ediyor bilemiyorum. Aşıklarda kaynağın yeterliliğini kaynaklı birleşim hesabı ile yapacağım fakat hangi kuvveti dikkate alacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz? Bir aşığıma gelen yukler bu şekilde. İkinci bir sorum daha olacak Rüzgar yüklerini elimle girdim. Bu raporda otomatikman etkitiliyor mu elemanlarıma? Teşekkürler

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    415.9 KB · Görüntüleme: 51
İyi çalışmalar. Bir çelik çatı projesi hazırladım İdecad uzerinden. Belediye benden aşıkların kaynak hesaplarını istedi. Program bunu direkt olarak vermemekte gördüğüm kadarıyla. Hesabını elimle yapacağım fakat buradaki kuvvetler neyi ifade ediyor bilemiyorum. Aşıklarda kaynağın yeterliliğini kaynaklı birleşim hesabı ile yapacağım fakat hangi kuvveti dikkate alacağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Kaynaklar, aşıkların mesnet bölgesine yapılacağı için mesnet bölgesindeki iç kuvvetlere ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada aşıkların iç kuvvet diyagramlarını görselleştirme penceresinin "aşık sonuçları" bölümünden okuyabilirsiniz.

1686125573070.png

Sizin gönderdiğiniz resimde aşıkların tasarım sonuçları bulunmaktadır. buradaki kuvvetler kullanılarak kaynak hesabı yapılmamalıdır. Çünkü aşık tasarımı aşığın açıklık bölgesinde yapılmış olabilir. Aşığın uç bölgesindeki bir kaynak hesabı için de açıklık bölgesindeki iç kuvvet kullanılmamalıdır.
Bir aşığıma gelen yukler bu şekilde. İkinci bir sorum daha olacak Rüzgar yüklerini elimle girdim. Bu raporda otomatikman etkitiliyor mu elemanlarıma? Teşekkürler

Tanımladığınız rüzgar yükleri otomatik olarak yapıya etkitilir. Raporda aşıklara gelen rüzgar yükü değerlerini de aşağıda gösterdiğim bölümden inceleyebilirsiniz.

1686125783580.png

Saygılarımla...

Kaynaklar, aşıkların mesnet bölgesine yapılacağı için mesnet bölgesindeki iç kuvvetlere ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada aşıkların iç kuvvet diyagramlarını görselleştirme penceresinin "aşık sonuçları" bölümünden okuyabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 35009

Sizin gönderdiğiniz resimde aşıkların tasarım sonuçları bulunmaktadır. buradaki kuvvetler kullanılarak kaynak hesabı yapılmamalıdır. Çünkü aşık tasarımı aşığın açıklık bölgesinde yapılmış olabilir. Aşığın uç bölgesindeki bir kaynak hesabı için de açıklık bölgesindeki iç kuvvet kullanılmamalıdır.

Tanımladığınız rüzgar yükleri otomatik olarak yapıya etkitilir. Raporda aşıklara gelen rüzgar yükü değerlerini de aşağıda gösterdiğim bölümden inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 35010

Saygılarımla...
Oguzhan bey çok teşekkür ederim. Bir soru daha sorabilirsem çok memnun olurum. Bu kısmen Çelik Yapılar ile ilgili olacak. Şimdi programda ''v'' olarak tabir ettiğimiz dikey yükler de var ''n'' olarak ifade ettiğimiz yatay yükler de. Dediğiniz yerden her iki yüke de ulaşabiliyorum. Şimdi aşık elemanımı 2 ucunda mesnet olan bir çubuk gibi düşünüyorum. Şimdi benim kaynağımın kırılması, sıyrılması yahut elemanımın blok kırılması gibi hususlar için bir ''çekme'' etkisi ya da ''basınç'' etkisi oluşturacak bir kuvvet lazım. Burada düşey yükler esasında aşık elemanıma sehim yaptırıcı ya da zayıf bir noktasından kesici bir etki oluşturmakta. Fakat bu düşey yükler kaynağıma sanırım bir etki oluşturmamakta. Ben şimdi bu kaynak dayanım hesabını yapmak için şu paylaştığım ''N'' yüklerini mi kullanmalıyım? Yani Lisans eğitimimde malesef ki tüm yüklerin tek tek verildiği ve sadece hesapların yapıldığı bir süreç takip edildi. Şuan uygulamada teorik bilgilerimle bir sentez yapmaya çalıştığımda zorluk yaşıyorum. Benim anladığım bana kaynağı kesici yönde bir kuvvetin gerektiği o kuvvetleri de bu kuvvetler olarak düşünüyorum. Acaba yanlış mı düşünüyorum?

Ekli dosyalar

• keskes.png
    keskes.png
    300.4 KB · Görüntüleme: 15
Geri