Acilll yardım lütfen Döşeme sehim sınırı aşıldı problemi

arkadaşlar Acil yardıma ihtiyacım var.yarı rijit diyafram kabulu yapıp sistemi analiz ettiğimde zeminkat d11-12-13-14 konsol plaklarda döşeme sehim sınırı aşıldı hatası alıyorum ilginc şekilde tam rijit diyafram kabulu ile analize gittiğimde kz11 ve kz12 kirişlerim sehim sınırı asıldı uyarısı verirken d11-12-13-14 döşemeleri S uyarısından kurtuluyor.bunu nasıl düzeltirim(50cm x 218cm konsol döşeme sehim yapması normal değil bence)ve sistemim tam rijit diyafram özelliği gösteremez diye düşünerek yarı rijit analiz yapmak istiyorum,projem zemin+1katlı yapı için cok mu buyuk kesitlerden oluşuyor(kolonlar tamamen mimariyi bozmayacak şekilde yerleştirildi villa projesi salonda kesinlikle sarkık kiriş veya kolon istenmiyor (siparişe gel)),gözünüze takılan hatalarım düzeltmem gerekenler gercekten bu işte uzman olan arkadaşlarımın tüm fikirlerine açığım ve yetkili arkadaşlarıma soruyorum VE 7versiyonun son güncellemesinden sonra program beni cok rahatsız eder hale geldi ve etrafımdaki diğer kullanıcıların yorumlarıda bu yönde,anlam veremediğim farklı davranıslar sergiliyor örnekliycek olursam(uzunluk birimi girdiğimiz kutucuklarda 0,00000000000 gibi ibareler beliriyor vs.projeyi açıp kapatmadan düzelmiyor)projem ekte lütfen yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• FLUTURACAMLIKREVİZE.ide7
    1.9 MB · Görüntüleme: 434
ÖNERİM:
--Yarı rijit diyafram çözümünde D11-12-13-14 döşemelerini ""rijit diyafram oluşturma" ile çözerseniz hata vermiyor.
-- ekte (kalıp planı) işaretlediğim yere mimaride uygunsa kolon koyun. bu kadar açıklığı fazla ve saplama kiriş olan sistemde hesap kurtarıyor ama yapılmasını tavsiye etmiyorum.
-- merdiven modellemesini yapıp bina ile birlikte çözün.
-- kolonları 30 cm az yapmayın.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• kalıp planı.png
    kalıp planı.png
    186.2 KB · Görüntüleme: 4,661
yorumlarınız için cok tesekkur ederim,resimde belirttiğiniz işaretli yerlere kolon koymak istiyorum bende ama oraya koyucagım kolonları ustkatta devam ettirirsem mimariyi oda yapısını (oda girişlerini )bozuyor,
1-)(zemin+1)katlı yapımda merdiven yırtıgının oldugu yerde bu kolonlara ihtiyacım var haklısınız bunları ustte devam ettirmeden yapsam önlem almam gerekirmi ;catıyı tasıyacak olan 1.katta bu kolonlara ihtiyacım yok ama devam etmeyen kolon ve perdenin katlar arası rijitlik farkını arttıracağından ve Ahmet Topcu hocamızın notlarından sakıncalı bir durum olduğunu biliyorum,tecrubenizi paylasırsanız sevinirim.
2-)30cmden az yapmamamı onerdiğiniz kolon boyutları tum sistem kolonları içinmi yoksa isaretlediğiniz kolonlar için mi gecerli sımdiden tekrar tesekkur ederim.

Ekli dosyalar

• zeminkat.jpg
    zeminkat.jpg
    293.3 KB · Görüntüleme: 4,651
  • 1.kat.jpg
    1.kat.jpg
    344.4 KB · Görüntüleme: 4,651
  • catı.jpg
    catı.jpg
    174.8 KB · Görüntüleme: 4,651
ÖNERİM:
** Koyacağınız kolon üstte devam etmeyebilir.
** Kolon ilavesinde çok az rijitlik farkı olur. Program bu durumu hesaplıyor.
** bütün kolonları 30 cm yapın.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Geri