Alın kirişlerinin boyutlandırılması hakkında

KayaYapıStatik

Yeni Üye
Merhaba;
Projemde alın kirişlerini 25/30 çalıştım sistemde bir hata yok
Belediye yapıda 25/30 alın kirişi yapmama müsade ediyor ancak yapı denetim firması sistemin çerçeve oluşturması için minimum 25/50 kirş atmamı veya döşemeyi konsol çalıştırmam gerektiğini söylüyor. bu konuda doğrusu nedir ne yapmamız gerekiyor ?

ilgili kirişleri ekte göstertim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.resim_2024-01-19_172545663.pngEkran görüntüsü 2024-01-19 172030.png

Merhaba;
Projemde alın kirişlerini 25/30 çalıştım sistemde bir hata yok
Belediye yapıda 25/30 alın kirişi yapmama müsade ediyor ancak yapı denetim firması sistemin çerçeve oluşturması için minimum 25/50 kirş atmamı veya döşemeyi konsol çalıştırmam gerektiğini söylüyor. bu konuda doğrusu nedir ne yapmamız gerekiyor ?

ilgili kirişleri ekte göstertim.

Teşekkürler iyi çalışmalar.Ekli dosyayı görüntüle 40552Ekli dosyayı görüntüle 40553
Döşemeyi 10 cm yaparsanız 1 e 3 kuralına uygun 25/30 kiriş yapabilirsiniz. Mevcut durumda ise döşeme kalınlığı x 3 kuralı gereği kiriş yüksekliği en az 45 cm olmalıdır. Alın kirişi çerçeve kirişi olmadığı için genişliğini de 20 cm. yapabilirsiniz.

Not: yapı denetim ya da kontrol makamı sizden bir istekte bulunduğunda ilgil yönetmeliğin adını ve maddesini denetim föyüne yazmasını isteyin.

Belediye yapıda 25/30 alın kirişi yapmama müsade ediyor ancak yapı denetim firması sistemin çerçeve oluşturması için minimum 25/50 kirş atmamı veya
Kiriş boyut koşulları kolonlar ile birlikte çerçeve oluşturan veya perdelere kendi düzlemleri içinde bağlanan kirişler için verilmiştir.
Tali kirişlerde bu zorunluluk yoktur.
1706009696090.png

döşemeyi konsol çalıştırmam gerektiğini söylüyor.
Döşeme hesap aksı tipini "konsol donatısı" olarak tanımlamanız uygun olur.
1706009545784.png
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri