Analiz sonucu hatalarımı nasıl düzenlemem gerekiyor?

Merhabalar. ilk kez çelik proje çiziyorum. çok hakim değilim çizmemi istediler. analiz sonucu hatalarımı nasıl düzenlemem gerekiyor. genel hatlarıyla yaptığım çalışma doğru mu? yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• depo.cde
    683.6 KB · Görüntüleme: 7
1- Yapıda fazla kolon yerleşimi yapabildiğiniz aksta veya hatta makas kullanmak yerine daha uzun açıklık geçilmesi gereken durumlarda makas kullanınız.
2- Kolonları orta noktasından akslara oturtunuz. Kirişleri de orta-üst olacak şekilde girmeniz gerekir ki birleşimler sağlıklı girilsin.

3- Makas üst başlıklarının birbirine çapraz ve stabilite kirişleri ile bağlanması gerekir. Alt başlığının da stabilite kirişi ile bağlanması gerekir ki çatıda diyafram hareketini elde edebilin.

4- Makas başlıklarının kolon başlıklarına bağlanması daha uygun modal analiz sonucu periyod elde etmenizi sağlar.

5- Çatıda kar yükü mevcut değildi, TS 498'e göre minimum değer eklendi. Siz kendi bölgenize göre TS EN den hesaplayıp kaplama menüsü üzerinden girebilirsiniz.

6- Tüm açıklıklarda çapraz ekonomik sonuç vermez.

Projenizde değişiklikler yapıldı, inceleyiniz. Mimarinizde fark eden bir yer var ise müdahaleleri yaparsınız. Aşağıdaki linkte hem program hem proje eğitimleri mevcut, izlemeniz gerekir.

1.png

Ekli dosyalar

• depo (3).cde
    649.4 KB · Görüntüleme: 9
Şimdi yaptığınız düzenlemeleri inceledim. çok teşekkür ediyorum tekrardan. ancak çatı şeklini yüklediğim haliyle istiyorlar. iki yandan bitişik nizam olacak bu nedenle inatla makası bu şekilde talep ediyorlar.

İkna edemiyorsanız makasların yönlerini çevirin ve yine üst başlık için yatay çapraz, alt başlık içinde tek çapraz komutu ile stabilite kirişi giriniz.

Makasların ve projenin yeterli hale gelmesi için zıt yönde de olsa benzer işlemlerin yapılması gerekir, sadece sizin yapmanız gereken doğrultuda yapı daha ağır çıkacaktır.

İkna edemiyorsanız makasların yönlerini çevirin ve yine üst başlık için yatay çapraz, alt başlık içinde tek çapraz komutu ile stabilite kirişi giriniz.

Makasların ve projenin yeterli hale gelmesi için zıt yönde de olsa benzer işlemlerin yapılması gerekir, sadece sizin yapmanız gereken doğrultuda yapı daha ağır çıkacaktır.
çok tşk edyiyorum

Nurgül hanım tekrar merhaba. projemin istenen ve tamam denilmiş son halini yüklüyorum. aşıklardaki sorunu düzeltemedim. aralık azalttım kesit büyüttüm ancak hatayı gideremedim yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden tşkler

Ekli dosyalar

• sn.cde
    2.7 MB · Görüntüleme: 4
1.png

Kar yükünüz 750 kg/m^2 idi. Düzeltildi, 3 adet aşığınızın bir ucu havada idi, onları eğik kirişe oturtmanız gerekirdi.

Ekli dosyalar

• sn.cde
    3.2 MB · Görüntüleme: 15
Geri