2 Eylül Öncesi Fiyatlardan Yararlanmak İçin Tıklayınız

arsa yönteminde rapor alamıyorm

Her diyaframın kendisine ait geometrik noktası ve davranışı farklı olduğundan her bir rijit diyaframın master noktası ve taban kesme kuvveti olacağını düşünmekteyim. Normal deprem hesaplarında yarı rijit diyaframda her bir döşemenin kütlesini kendi içinde topaklaşmış şekilde alımından ve döşemelerde eksenel (s11 ve s22) ve kayma (12 ve 21) deformasyonlarının oluştuğu için ayrı ayrı alınması gerektiğini düşünmekteyim. Ben o açıdan baktım. Benim genel olarak doğrusal olmayan davranış için yaptığım araştırmalardan elde ettiğim sonuç bu çıkıyor. Yanılıyor olabilirim. Sizin görüşünüzü merak ediyorum.

Her diyafram ve kat kendi içinde ayrı ayrı analize dahil ediliyor evet. Ancak itme analizinin değerlendirmesi açısından her bir katın yerdeğiştirmesi vb. durumlar kullanılmıyor literatürde. Yani tepe yerdeğiştirmesi hesaplanırken her bir kat ve her diyafram rijitlikleri çerçevesinde hareket etmektedir.

Burada önemli olan bir kabul yapmaktır. İtme analizindeki en temel soru yapıyı nereye kadar ittireceğimiz. Bunun için de eşit yerdeğiştirme kuralı dediğimiz bir ilkeden faydalanıyoruz. Bu kural bir sistemin lineer yapacağı maksimum yerdeğiştirme ile nonlineer yapacağı maksimum yerdeğiştirmenin eşit olacağı kabulüne dayanır. Bu yerdeğiştirme tepe yerdeğiştirmesi olmaktadır. tepe yerdeğiştirmesini uygun dönüşümler ile spektrum eğrisi ile ilişkilendirip bir maksimum yerdeğiştirme elde ediyoruz ve performans analizi yaparken de bu noktayı performans noktası olarak kabul ediyoruz. Genel kabul bu şekilde. Her bir katın diyaframının ayrı davranışı durumu doğru ancak itme analizi değerlendirmesinde tepe yerdeğiştirmesi bizim için önemli.
Hatta bir not daha eklemem gerekirse R ve D katsayıları da bu ilke ile belirlenmektedir.

1721640046138.png

1721639986320.png

Son olarak bir yanlış anlaşılmayı gidermek isterim.

şükrü bey görselde "... performans analizlerinde rijit diyafram kabulüne göre çözüm yapılmaz." deniliyor. ben her ihtimale karşı belirtiyorum. güvenli tarafta kalmak gibi. haklı olabilirsiniz. benim tercihim bu analizlerde yarı rijit diyafram seçeneği hiçbir zaman aktif etmemektir.

Levent Bey 'in yazısında "rijit diyafram kabulüne göre çözüm yapılmaktadır" yazmaktadır. Sehven "yapılmamaktadır" şeklinde okunmuş olabilir. Bunu da belirtmek istedim ki herhangi bir yanlış anlama durumu oluşmasın.

1721640748612.png

Saygılarımla...

Her diyafram ve kat kendi içinde ayrı ayrı analize dahil ediliyor evet. Ancak itme analizinin değerlendirmesi açısından her bir katın yerdeğiştirmesi vb. durumlar kullanılmıyor literatürde. Yani tepe yerdeğiştirmesi hesaplanırken her bir kat ve her diyafram rijitlikleri çerçevesinde hareket etmektedir.
Tamamdır Oğuzcan Bey. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Burada önemli olan bir kabul yapmaktır. İtme analizindeki en temel soru yapıyı nereye kadar ittireceğimiz. Bunun için de eşit yerdeğiştirme kuralı dediğimiz bir ilkeden faydalanıyoruz. Bu kural bir sistemin lineer yapacağı maksimum yerdeğiştirme ile nonlineer yapacağı maksimum yerdeğiştirmenin eşit olacağı kabulüne dayanır. Bu yerdeğiştirme tepe yerdeğiştirmesi olmaktadır. tepe yerdeğiştirmesini uygun dönüşümler ile spektrum eğrisi ile ilişkilendirip bir maksimum yerdeğiştirme elde ediyoruz ve performans analizi yaparken de bu noktayı performans noktası olarak kabul ediyoruz. Genel kabul bu şekilde. Her bir katın diyaframının ayrı davranışı durumu doğru ancak itme analizi değerlendirmesinde tepe yerdeğiştirmesi bizim için önemli.
Hatta bir not daha eklemem gerekirse R ve D katsayıları da bu ilke ile belirlenmektedir.
"mi" ifadesi süneklik kapasitesi olduğunu biliyorum. Onu belirtmemişsiniz . Doğrusal analizlerde kullandığımız ifadelerin hepsinin nereden geldiğini tam olarak teorik olarak bilmiyorum. Müsait zamanda hepsini araştırıp öğreneceğim.

Levent Bey 'in yazısında "rijit diyafram kabulüne göre çözüm yapılmaktadır" yazmaktadır. Sehven "yapılmamaktadır" şeklinde okunmuş olabilir. Bunu da belirtmek istedim ki herhangi bir yanlış anlama durumu oluşmasın.
Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Geri