Asansör Kulesi

Asansör makinasını taşıyan döşemeyi analize dahil etmek istiyorum. Bugüne kadar çizim detaylarını paftada belirtiyordum ancak analize dahil etmenin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ciddi bir yük var 1.5-2,0 ton civarı. Ancak asansör-makina dairesi katına bu döşemeyi girip - kot verdiğim zaman asansör-makina katının tavanına döşeme atayamıyorum. Bu durumu siz meslektaşlarım nasıl giriyorsunuz programa?

2021-12-23_14-21-08-6217091d9358d2f445ed58ff0dcea00f.png

Döşeme kenarı ile asansör boşluğunun kenarlarını çiziyorum. Döşememi atayıp - kot veriyorum ancak fotoğrafın sol kısmında görüldüğü üzere bu sefer de tavan döşemesinde döşeme kenarından dolayı tavan döşemesini atayamıyorum.

Döşemeleri aşağıdaki işlem adımlarını uygulayarak tanımlayabilirsiniz.
-Katman ayarları diyaloğunda yeni bir katman tanımlayın (Örneğin ismi asansör olsun)
-Asansör makinasını taşıyan döşemeyi tanımlamak için, boş kenarlara döşeme kenarı tanımlayın. (-) kottaki makinayı taşıyan döşeme tanımlayın.
1640332848466.png
-Bu iki döşeme kenarını ve döşemeyi seçip, "Obje katmanı değiştir" komutuyla katmanlarını "asansör" olarak değiştirin.
-Aktif katman bölümünden "asansör" katmanını kapatın.
1640332940922.png

-Döşeme kenarları ve döşeme görünmeyecek.
-Kat kotundaki döşemeyi oluşturmak için perdeler arasına kirişi ve kat kotundaki döşemeyi tanımlayın.
-Diğer döşemenin de görünmesi için "asansör" katmanını açın."
1640333426024.png

-150 kotundaki döşemenin donatı tasarımı için Rijit diyafram yöntemini seçip, döşeme analizi yapın. Daha sonra genel yapı analizi için yarı rijit diyafram yöntemini seçebilirsiniz.
İlave olarak bu döşemenin özelliklerinden "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğinin işaretlenmesi uygun olur.

1640333561341.png

Ekli dosyalar

• örnek.cde
    273.7 KB · Görüntüleme: 42
Önce üstteki döşemeyi tanımlayın sonra döşemenin katmanını değiştirin. Sonra bu katmanı kapatın. Sonra da alttaki döşemeyi tanımlayın. Bu şekilde olması lazım. Ben açıkçası bunlarla çok uğraşmıyorum. Bu tarz ayrıntılara boğulunca ana resmi kaçırma ihtimali var. İki tarafında sağlam perde var. 20 cm kalınlığında döşemeye 12'lik 20 ara donatı atarsanız o açıklıkta dünyayı taşır. Elle sonradan da çizseniz olur. Zaten bizim modelimiz gerçeği yansıtmıyor , gerçeğin en iyi yaklaşıklıkla matematiğe yansıtılmış hali. Modeli karmaşık hale getirmek her zaman daha iyi hesap yapılmasını sağlar mı, emin değilim

Modeli karmaşık hale getirmek her zaman daha iyi hesap yapılmasını sağlar mı, emin değilim
Bu konuda size katılıyorum. 5 -10 cm'lik düşük döşemeler, sadece imalatı ilgilendiren ufak kaçıklıkları analiz modelinde tanımlama, fransız balkonların 10cm konstrüktif çıkmalarına bile döşeme tanımlayıp bir de yarı rijit analize dahil etmeler, vs vs, bu tip bir sürü detayın analiz modeline işlenmesi, daha doğru değil de daha yanlış sonuçlara götürüyor bile olabilir.

Ayrıca bu konu ile ilgili yönetmelikte şöyle bir bölüm var, genelde yönetmeliğin diğer maddelerinin detayları ile çok uğraşılıyor, ama bu en temel kısmı pek dikkate alınmıyor :)

1640341296632.png

LEVENT BEY DEDİĞİNİZ ŞEKİLDE MODELLEME YAPTIĞIM ZAMAN KALIP PLANINDA İKİ ASANSÖR DÖŞEMESİNİN AÇILIMINI AYNI YERDE YAPIYOR.NEREDE HATA YAPIYORUM ?

LEVENT BEY DEDİĞİNİZ ŞEKİLDE MODELLEME YAPTIĞIM ZAMAN KALIP PLANINDA İKİ ASANSÖR DÖŞEMESİNİN AÇILIMINI AYNI YERDE YAPIYOR.NEREDE HATA YAPIYORUM ?
Kalıp planında üst üste olan döşemelerin donatılarını ayrı ayrı almak için, seçerek kalıp planı alma işlemi yapınız. Önce sıfır kotundaki döşeme için seçim işlemi yapıp, kalıp planı aldıktan sonra, - kottaki döşeme için seçim işlemi yapıp kalıp planı alınız. Daha sonra "kopyala/yapıştır"komutları ile kalıp planlarını birleşitirebilirsiniz. (Veya iki boyut çizim olanaklarını kullanarak gerekli gördüğünüz düzenlemeleri yapabilirsiniz)

1661928279565.png

Döşemeleri aşağıdaki işlem adımlarını uygulayarak tanımlayabilirsiniz.
-Katman ayarları diyaloğunda yeni bir katman tanımlayın (Örneğin ismi asansör olsun)
-Asansör makinasını taşıyan döşemeyi tanımlamak için, boş kenarlara döşeme kenarı tanımlayın. (-) kottaki makinayı taşıyan döşeme tanımlayın.
Ekli dosyayı görüntüle 22199
-Bu iki döşeme kenarını ve döşemeyi seçip, "Obje katmanı değiştir" komutuyla katmanlarını "asansör" olarak değiştirin.
-Aktif katman bölümünden "asansör" katmanını kapatın.
Ekli dosyayı görüntüle 22200

-Döşeme kenarları ve döşeme görünmeyecek.
-Kat kotundaki döşemeyi oluşturmak için perdeler arasına kirişi ve kat kotundaki döşemeyi tanımlayın.
-Diğer döşemenin de görünmesi için "asansör" katmanını açın."
Ekli dosyayı görüntüle 22201

-150 kotundaki döşemenin donatı tasarımı için Rijit diyafram yöntemini seçip, döşeme analizi yapın. Daha sonra genel yapı analizi için yarı rijit diyafram yöntemini seçebilirsiniz.
İlave olarak bu döşemenin özelliklerinden "Rijit diyafram oluşturma" seçeneğinin işaretlenmesi uygun olur.

Ekli dosyayı görüntüle 22202
İyi çalışmalar Levent Bey;
-Ben uzun zamandır merdiven kulesinin bir alt katından asansör boşluğuna 120 cm kotunda kümbet betonu atıyordum fakat aynı şekilde perde ve kolonların üst kotlarında da +120 yapıyordum. Üst katın kolon ve perdelerindede çakışmayı önlemek için kotu alt kotu 120 yapıyordum. Geometri kontrolünde hatalı döşeme uyarısı veriyordu. Sormak istediğim şeylerden biri bu benim yaklaşımın yanlış bir yaklaşım mı?
-Sizin dediğinizde şekilde de yapınca geometri kontrolünden aynı hatayı veriyor bir de alt katın ve üstündeki kulenin perdelerinin kotlarınla ayarlama yapmıyacak mıyız hiç ?

İyi çalışmalar Levent Bey;
-Ben uzun zamandır merdiven kulesinin bir alt katından asansör boşluğuna 120 cm kotunda kümbet betonu atıyordum fakat aynı şekilde perde ve kolonların üst kotlarında da +120 yapıyordum. Üst katın kolon ve perdelerindede çakışmayı önlemek için kotu alt kotu 120 yapıyordum. Geometri kontrolünde hatalı döşeme uyarısı veriyordu. Sormak istediğim şeylerden biri bu benim yaklaşımın yanlış bir yaklaşım mı?
Döşemeye pozitif kot verildiğinde , döşemenin bağlandığı elemanlara da kot verilmesi gerekir. 3 boyult modelde döşeme ve bağlandığı elemanları kot uyumlulukları kontrol edilebilir.

-Sizin dediğinizde şekilde de yapınca geometri kontrolünden aynı hatayı veriyor bir de alt katın ve üstündeki kulenin perdelerinin kotlarınla ayarlama yapmıyacak mıyız hiç ?
Yukarıda mesajda eklediğim örnek.cde projesinde geometri kontrolünde bir hata vermiyor.

Geri