Asansör kuyu çizimi

actombo

Tanınmış Üye
öncelikle merhaba.

sitenizde ki örnek asansör kuyu projesine göre kendi projemde önce döşeme boşluğu açtım,döşeme kenarı ile geçtikten sonra yeni döşeme tanımladım.perde ve yeni döşemeye -150 kotu verdim.analiz ettiğimde normalde 60 cm yeterli olan temel kesit yetersiz hatası veriyor.temeli 100 cm kadar denedim. 100 cm kesit kurtardı ama zemin emniyet olumsuz hatası verdi bu sefer.sıkıntı tam olarak nedir çözemedim.

ayrıca bazı projeciler bu işlemi yapmıyor.çizimde kuyu gösteriyorlar.temelde boşluk açmakmış,kot vermekmiş hiç bir işlemi yapmıyorlar daha doğrusu gerek görmüyorlar.ne kadar doğru bu yaptıkları?
projem büyük olduğu için aşağıdaki linkte buraya direk yükleyemedim.ilginiz için teşekkürler şimdiden.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

actombo":2uemdyab' Alıntı:
öncelikle merhaba.

sitenizde ki örnek asansör kuyu projesine göre kendi projemde önce döşeme boşluğu açtım,döşeme kenarı ile geçtikten sonra yeni döşeme tanımladım.perde ve yeni döşemeye -150 kotu verdim.analiz ettiğimde normalde 60 cm yeterli olan temel kesit yetersiz hatası veriyor.temeli 100 cm kadar denedim. 100 cm kesit kurtardı ama zemin emniyet olumsuz hatası verdi bu sefer.sıkıntı tam olarak nedir çözemedim.

ayrıca bazı projeciler bu işlemi yapmıyor.çizimde kuyu gösteriyorlar.temelde boşluk açmakmış,kot vermekmiş hiç bir işlemi yapmıyorlar daha doğrusu gerek görmüyorlar.ne kadar doğru bu yaptıkları?
projem büyük olduğu için aşağıdaki linkte buraya direk yükleyemedim.ilginiz için teşekkürler şimdiden.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Projenizde boşluk tanımlanmasa bile 16'lık donatı sınırlaması dolayısıyla 2 aksı yönünde ilave donatılarda eksik as görünüyor. Normalde 60 cm radye döşemesi yeterli yazmışsınız ama yeterli görünmüyor.

asansör kuyusu açmadan önce yeterli.ama kuyu için perde ve döşeme alt kotu girdiğimde 100 cm ancak kurtarıyor.bu kadar fark olması normal mi?

100 cm kurtarıyor bu sefer zemin emniyet yetersiz hatası veriyor.bu asansör kuyusunu projede tanımlamayanlar da var sadece çizimde gösteriyorlar ben o şekilde yapmak istemeidim hesaba katmak istedim ama bu olumsuzluklar çıktı.çözemedim de:/

actombo":gej7coin' Alıntı:
asansör kuyusu açmadan önce yeterli.ama kuyu için perde ve döşeme alt kotu girdiğimde 100 cm ancak kurtarıyor.bu kadar fark olması normal mi?
Bir önceki mesajda yazdığım gibi eklediğiniz projede de asansör kuyusu açmadan önce de eksik as oluşuyor. (Boşluğu silip, tek radye tanımlayınca ve döşemeyi 60 cm yapınca ve 16 donatı yetmiyor). Ya da eksik as oluşmayan haldeki projeyi ekleyiniz.

batuhann28522":3km9zkme' Alıntı:
kuyu çizimi için -1.5m ye eni kat açsak sadece perdeleri indirip altına radye temel atsak olmaz mı ?

radye de asansör kuyusu kadar boşluk açıp analiz edin.açtığınız boşluk ile hesap kurtarıyorsa sıkıntı yok.perdeye kot girmek,döşeme atmana gerek yok.radye kadar donatı koyarsın,beton yüksekliği radye kadar atarsın çizimde detay ile gösterirsin.en azından ben artık öyle yapıyorum.

actombo":3chbgn58' Alıntı:
batuhann28522":3chbgn58' Alıntı:
kuyu çizimi için -1.5m ye eni kat açsak sadece perdeleri indirip altına radye temel atsak olmaz mı ?

radye de asansör kuyusu kadar boşluk açıp analiz edin.açtığınız boşluk ile hesap kurtarıyorsa sıkıntı yok.perdeye kot girmek,döşeme atmana gerek yok.radye kadar donatı koyarsın,beton yüksekliği radye kadar atarsın çizimde detay ile gösterirsin.en azından ben artık öyle yapıyorum.

teşekkürler. Radyede boşluk açtım kurtardı sonra perdelerin altını -1.5m kotuna indirdim sonra o boşluğa radye döşeme atıp onuda -1.5m kotuna indirdim ancak bu sefer o boşluğa çizdiğim radye döşeme zemin emniyeti hatası vermeye başladı sizce sorun olurmu ?

batuhann28522":g0o7d1f0' Alıntı:
actombo":g0o7d1f0' Alıntı:
batuhann28522":g0o7d1f0' Alıntı:

teşekkürler. Radyede boşluk açtım kurtardı sonra perdelerin altını -1.5m kotuna indirdim sonra o boşluğa radye döşeme atıp onuda -1.5m kotuna indirdim ancak bu sefer o boşluğa çizdiğim radye döşeme zemin emniyeti hatası vermeye başladı sizce sorun olurmu ?

Aynı sıkıntıyı bende yaşadım o yüzden böyle yapıyorum,çoğu projecide aynısı yapıyor.sorun çıkacağını sanmıyorum

ben böyle yaptım dediğim gibi asansör ana perdeler kuyudaki temele oturmuş oluyor ve hata veriyor hatayı görmezden gelme şansım varmı ? Yada ana perdeleri ana temele otutturup sadece orta kısmı boş bıraksan sonra diğer kenarlara küçük perdeler yapsam asansör kuyusundan ana temele kadar yani 1.5m yükseklikte perdeler atsam olurmu ?

Ekli dosyalar

• Adsız.rar
    62.3 KB · Görüntüleme: 192
Merhaba;

Hesabı sadece radyede boşluk oluşturarak yapınız.
Çizimde ise asansör çukurunun etrafına ve altına yeterli rijitliği sağlayacak kalınlıkta( bu bazen ve genelde radye temel kalınlığıdır) perde ve temel detayı veriniz.

Ekte basit bir asansör çukuru detayı paylaşıyorum işinizi görecektir.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• ASANSÖR ÇUKURU.rar
    40.1 KB · Görüntüleme: 630
Bana kalırsa kuyu kısmını düz radye geçin. Cizimlere asansör kuyusu detayı ekleyin

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2m proje":sbzo6qb6' Alıntı:
Merhaba;

Çizimde ise asansör çukurunun etrafına ve altına yeterli rijitliği sağlayacak kalınlıkta( bu bazen ve genelde radye temel kalınlığıdır) perde ve temel detayı veriniz.

Saygılarımla.

Çok teşekkürler.Ozaman boşluk yapıyorum çizimde ana temel kalınlığında boşluya temel atıyorum. Boşluk perdeleride normal perdelerdeki gibi donatı yerleştiriyorum

Merhaba;

Saygılarımla.
Asansör çukuru detayını nasıl alıyoruz? Rica etsem öğrenme şansım olur mu?

Geri