B3 düzensizliği

torbalib

Yeni Üye
Yapımda B3 düzensizliği var. Kirişin üzerine kolon bindirdim. ben program otomatik olarak iç kuvvetleri artırıyor diye biliyordum ama değilmiş belediye kabul etmedi. bunu nasıl ayarlayacağım. saygılar

Merhaba,

Program b3 türü düzensizliklerin olduğu elemanlarda yükleri %50 otomatik arttırmaktadır.

Eğer data girişinizde bir sorun yoksa, deprem yönetmeliği genel raporunda, b3 türü düzensizlik vardır yazar.

Buna ilaveten kirişe oturan kolon ve kolonu taşıyan kirişler için kolon ve kiriş raporlarında, statik sonuçlar bölümünde, "B3 düzensizliği %50 arttırıldı" ibaresi yazar. Denetleyen kişiye raporlarda bu kısımları gösteriniz...

kolonun bindigi noktada düğüm noktası olması lazım bunu da kirişi 2 kademede çizerek saglayabilirsiniz

Evet programda değil modellemede sorun var demektir. Kolonu birdirdiğiniz noktada alt kat kirişinde düğüm noktası oluşturmalısınız. Ben öncelikle kolon birdireceğim noktada aks atıyorum. Kirişi iki parça çizip aynı isim veriyorum. Sonra alt kattaki aksı üste taşıyıp kirişe saplanan kolonumu çiziyorum. Böylelikle düğüm noktası hatası da olmuyor. Üst kat kolonunun alttaki düğüm noktasına bağlanıp bağlanmadığını perspektif görünüşte 3b çerçeve moduna girip görebilirsiniz. Soldaki pencerede düğüm noktaları kutucuğu işaretli olmalı tabii ki. Alltaki resimde n164 düğümünde olduğu gibi.

Geri