201968

Etkin Üye
Fotoğrafta görülen balkon uç kısımlarında bulunan mimari projede motif olarak adlandırılan 20/30 ölçülerindeki elemanları 20/30 ebatlarında kiriş olarak tanımlayıp hesaplasak ve minimum şartı sağlamamasını dikkate almasak yanlış bir çözümleme yapmış olur muyum ?

Ekli dosyalar

• motif.png
    motif.png
    12.2 KB · Görüntüleme: 966
Re: BALKON MOTİF

Merhaba
201968":wauwt97h' Alıntı:
Fotoğrafta görülen balkon uç kısımlarında bulunan mimari projede motif olarak adlandırılan 20/30 ölçülerindeki elemanları 20/30 ebatlarında kiriş olarak tanımlayıp hesaplasak ve minimum şartı sağlamamasını dikkate almasak yanlış bir çözümleme yapmış olur muyum ?
Önerim:
Balkon döşemesi altındaki kiriş parçasını ve üstündeki duvar/beton yükünü hesaplayıp balkon ucuna çizgisel yük olarak verin.
Statik hesap yaptırıp çizin alın. Çizimi düzeltip, aşağıdaki gibi parapet donatısını ekleyin.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• DONATI.png
    DONATI.png
    30.6 KB · Görüntüleme: 971
Re: BALKON MOTİF

Öneriniz için teşekkür ederim. Daha önceki projelerde bende sizin dediğiniz gibi çözümlemeler yaptım. Farklı bir bakış açısı ve çözümleme için bu soruyu paylaştım. İdeCAD yönetimi de bu konuda yorumda bulunursa sevinirim.

Teşekkürler

201968":r1zqz76m' Alıntı:
Öneriniz için teşekkür ederim. Daha önceki projelerde bende sizin dediğiniz gibi çözümlemeler yaptım. Farklı bir bakış açısı ve çözümleme için bu soruyu paylaştım. İdeCAD yönetimi de bu konuda yorumda bulunursa sevinirim.
Teşekkürler
Balkon motifleri için döşeme üzerine "Çizgisel döşeme yükü" komutu ile yük tanımlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar

Levent bey sormak istediğim çizgisel yük tanımlama değil ölçüleri 20/30 olan motifleri 20/30 ebatlarında kiriş olarak çözmem hatalı mı olur?
İsmail Hakkı Bey parapet için böyle bir çözümleme yapabileceğimizi fotoğraftaki örnekle daha önce açıklamış.

Ekli dosyalar

• Örnek.png
    Örnek.png
    449.8 KB · Görüntüleme: 894
201968":3enwsmgx' Alıntı:
Levent bey sormak istediğim çizgisel yük tanımlama değil ölçüleri 20/30 olan motifleri 20/30 ebatlarında kiriş olarak çözmem hatalı mı olur?
İsmail Hakkı Bey parapet için böyle bir çözümleme yapabileceğimizi fotoğraftaki örnekle daha önce açıklamış.
Motif kirişi analiz modeline dahil etmek istiyorsanız ve yarı rijit çözüm yapılıyorsa bu şekilde modelleyebilirsiniz. (Bu durumda konsol döşemenin donatı aks tiplerinin düzenlenmesi uygun olur.) Bu kirişteki boyut uyarılarını dikkate almayabilirsiniz.

''Bu durumda konsol döşemenin donatı aks tiplerinin düzenlenmesi uygun olur''
Levent Bey burada demek istediğinizi biraz açarmısınız

201968":1obze0jx' Alıntı:
''Bu durumda konsol döşemenin donatı aks tiplerinin düzenlenmesi uygun olur''
Levent Bey burada demek istediğinizi biraz açarmısınız
D02 döşemesi sağ kenarı kiriş olduğu için, 1 nolu donatı aksının donatı tipi konsol olarak otomatik belirlenmez. "Betonarme Hesap Aksı Edit" komutu ile konsol donatısı veya üstte+altta düz donatı olarak düzenlenmesi uygun olur.

Ekli dosyalar

• k_1.png
    k_1.png
    41.2 KB · Görüntüleme: 872
Geri