Belediye TBDY 2018 dışında kural koyabilir mi ?

Rıdvan TURAN

Kıdemli Üye
Bir belediye TBDY 2018 kuralları dışında bir kural koyabilir mi ? Mesela en az C30 kalitede beton kullanılacak gibi. Veyahut düşey taşıyıcılarda Max etriye aralığı 10 cm olacak gibi vs.

Aynı durumu bende yaşıyorum. Seninkiler yine iyiymiş bizim burada Özel idare tutturmuş döşemeler en az 15 cm olarak diye. Kime göre neye göre anlamıyorum. Binayı döşeme mi taşıyor ?

Yönetmelik size minimum koşulları koyar. Bunun altında yapamazsın der yok siz arkadaş güvenli tarafta kalmak istemiyorum sınıra geleyim diyorsanız belediye karışmaması lazım.

Belediyeler yönetmeliğin üstünde kalmak ve yönetmeliklere aykırı olmamak koşuluyla kural koyabilir
ancak bunun uygulana bilmesi için belediye meclisinden karar alınması gerekir. Eğer böyle bir resmi karar metni yok ise istenenler belediye personelinin keyfi isteğidir ve yasal olarak uygulama zorunluluğunuz yoktur.​

bir belediyede (resmi kurumda) yeni bir uygulama yürürlüğe giriyorsa muhakkak hukuki zemini olmalı.
bu tür bir konuda Basri Bey'in dediği gibi belediye meclis kararı alınması gerekir ancak bence statik ve deprem güvenliği açısından alınacak böyle bir karar da dava konusu olabilir... bir belediye meclisi "bundan sonra kolon kabul etmiyoruz tüm yapıları perdeli yapacaksınız" veya daha fahiş bir örnek olması açısından; "bundan sonra kolon R katsayısını 2'den fazla kabul etmiyoruz" deseler??....
anında davalık olurlar... usul açısından da esas açısından da davalık olurlar... (hukukçu degilim ama burda yetki ihlali de var..)

ortada böyle bir karar varsa mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.. böyle bir karar yoksa, ki ihtimal vermiyorum olduğuna, tamamen statik kontrolün keyfi tutumuyla karşı karşıyasınız...daha önce forumda çok tartışılan bir konu.. öncelikle kolaylıklar dilerim.. zordur uğraşması anlatması.. sanıyorlar ki beton kalitesini min C30'a çekersem bir daha binalar depremde yıkılmayacak!... hâlâ depremde yıkılan binaların asıl sebebini yönetmeliğe bağlıyorlar bilinç altlarında... uygulama denetimi vs akıllarına gelmiyor.. neyse uzatmak istemiyorum hepinizin bildiği konular...

Size yol göstermesi amacıyla aşağıya yönetmeliğin amaç ve kapsam ile yürürlük maddelerini ekliyorum... açıkça belirtmektedir ki deprem güvenliği açısından gerekli min. şartları bu yönetmelik belirler... ayrıca bu yönetmelik hükümlerini afad'ın bağlı olduğu bakanlık yürütür demektedir...

statik kontrol mekanizmasından dayanağıyla beraber yazılı olarak alın... isterse "oturduğum koltuğa dayanarak istiyorum" desin ama mutlaka bir dayanak belirterek yazılı olarak versin... "yazı vermem" derse, ki genelde öyle yaparlar, keyfi tutum ve davranışından dolayı dava açacağınızı söyleyin yüksek ihtimal geri adım atacaktır... yazıyı verirse dava edin...

iyi çalışmalar, saygılar...

TBDY2018.PNG

Bu tür konulara belediye meclisi yetkili değildir, böyle karar alamazlar.​
Fakat her belediye prensip karar alıp proje yapanları zorluyorlar. Bu durumda dilekçeyle müracaat edip eksik ve kusur varsa yazılı olarak cevap alınıp İl Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'na projeyi onaylatabilirsiniz.

Belediye kanunu belediyelere meclis kararı almak koşuluyla bir çok konuda ilave şart ve düzenleme yapma yetkisi vermektedir. Bunun birçok sebebi olabilir Deprem riski, bölgesel farklılıklar vs. Örnek İmar kanununa ilave şartlar getirebilmektedir. Kaldı ki burada tartışılan konu deprem YÖNETMELİĞİ.
Bununla birlikte ben de belediyelerin bu konuda yetkin olduğunu düşünmüyorum, bu durumu yaşayıp belediyenin dayatmalarını aşabilen varsa paylaşsın biz de faydalanalım.

Projenizin onaylanmama sebebini yazılı olarak bildirmiş olmaları gerekiyor. projeniz ile birlikte teknik destek portalına gönderir misiniz?
Avcılar belediyesi ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
daha belediyeye dosyayı girmemiştim, statik hesabı yeni bitirdim, haber geldi çizimleri daha hazırlamadım.

Lütfen iletişim bilgilerinizi bırakarak teknik destek portalına kayıt açın, görüşme sağlanacaktır.
Proje kontrol amacı için Demo versiyon kullanılabilir. Esas versiyon ile birebir aynıdır. Donatıları kilitleyip analiz tas

Geri