Betonarme Proje hakkında tavsiyeleriniz

WEST

Üye
Betonarme projedeki hatalar için önerilerinizi alabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• qq.cde
    28.5 MB · Görüntüleme: 13
Betonarme Projenizde aşağıdaki bazı tespit ve öneriler ışığında analiz sonuçlarının tekrar değerlendirilmesini öneririm.
TBDY 2018 madde 3.3.1.1.a) ya göre bodrum katın rijit kabul edilmemesi gerekir.
Bodrum katta, kolon üst kotlarını kiriş ve döşeme kotları ile uyumlu hale getiriniz. (Düşey sürekliliğin sağlanması için ilgili kolonların zemin kattaki kotları da düzenlenmeli.)
1658821926374.png
Asansör perdelerin alt kotu radye temel ile uyumlu değil.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Zemin katta yangın merdiveni isimli merdivenin kolları arasahanlığa bağlanmıyor.
Kesit yetersizlikleri ve olası çözümleri ile ilgili bilgi bankası linkleri

Kotlu bina olduğu için kirişlere kot verdim döşemeler farklı kotlarda
Asansör çukuru olduğundan da dolayı asansör perdelerini 150 cm aşağı aşağı indirdim

Kotlu bina olduğu için kirişlere kot verdim döşemeler farklı kotlarda
Kot verdiğiniz döşeme ve kirişlere bağlanan kolonların üst kotlarını döşeme kirişlerle uyumlu hale getirmeniz uygun olur. ((düşey sürekliliğin sağlanması için ilgili kolonların zemin kattaki kotları da düzenlenmeli.)
1658825554984.png

Asansör çukuru olduğundan da dolayı asansör perdelerini 150 cm aşağı aşağı indirdim

Asansör kuyusunun altında radye temel tanımlanmamış.

1658825730855.png

İyi çalışmalar

Tek bir katta 3 farklı döşeme kotu var nasıl düzenleyebilirim
Farklı kotta birden fazla kiriş bağlanan elemanların kotlarını değiştirmeyeceksiniz. Örneğin resimdeki S39, vb. durumdaki kolonların üst kotu değiştirilmeyecek.
Ancak S45 kolonuna kiriş ve döşemeler sadece -60 kotunda bağlanıyor. S45 vb. durumdaki kolonların üst kotu bodrum katta -60 olarak düzenlenecek. Aynı durumdaki kolonların zemin kattaki kotları da -60 olarak düzennip, düşey süreklilik sağlanacak.

1658827130826.png

Üst kot değeri düzenlendikten sonra S45 kolonu bodrum katta aşağıdaki resimde olduğu gibi görünecek
1658827247696.png

Son düzenleme:
Zemin katta S37-35-43 nolu kolonların kesme güvenliğini bir türlü sağlayamadım rica etsem kontrol eder misin

Geri