Betonarme Projemdeki Hatalar

Beyzanur

Yeni Üye
Merhabalar
İdecad 8 üzerinden 2 katlı betonarme bir binanın analizini yaptım. Aynı planı hem radye temel ile hemde sürekli temel ile çözdüm.Birkaç sorum olacaktı;
* Subasman için perde kullandım. Sürekli temel ile çözümümde R katsayısı için hata vermezken radye temelde hata vermektedir.( Her ikisinde de perdeler subasman olarak tanımlandı.)
* İdecad analiz yaparken zaten üst yapı ile beraber çözüm yapmıyor mu? Analiz ayarlarındaki Üst Yapı Etkileşimli Çözüm ne işe yaramaktadır? Normalde analiz yaptığımda 2. modda burkulma çıkıyor ama bu buton aktif analiz yaptığımda burkulma 3. modda çıkıyor.
*Kalıp planındaki montaj donatılarının sayısı çok fazla çıkıyor.
*Son olarak kiriş ayarlarından duvar yükünü 18 cm gaz beton (0,13 t/m2) şeklinde ayarlıyorum ama plan üzerinden kirişe baktığımda duvar yükü 0,19 gösteriliyor.
Bitirme ödevim için yaptığım çalışma olup ektedir. İnceleyip yanlışlarımı söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• bitirme sürekli.ide8
    1.7 MB · Görüntüleme: 537
  • bitirme radye.ide8
    1.8 MB · Görüntüleme: 561
Merhaba,
Beyzanur":2ca2m6bx' Alıntı:
Merhabalarİdecad 8 üzerinden 2 katlı betonarme bir binanın analizini yaptım. Aynı planı hem radye temel ile hemde sürekli temel ile çözdüm.Birkaç sorum olacaktı;* Subasman için perde kullandım. Sürekli temel ile çözümümde R katsayısı için hata vermezken radye temelde hata vermektedir.( Her ikisinde de perdeler subasman olarak tanımlandı.)
bitirmeradye.ide8 projesinde P30 paneli su basman olarak işaretlenmemiş.
* İdecad analiz yaparken zaten üst yapı ile beraber çözüm yapmıyor mu? Analiz ayarlarındaki Üst Yapı Etkileşimli Çözüm ne işe yaramaktadır? Normalde analiz yaptığımda 2. modda burkulma çıkıyor ama bu buton aktif analiz yaptığımda burkulma 3. modda çıkıyor.
Üst Yapı etkileşimli çözüm TDY 2007 madde 2.2.1.5 te belirtilen durumdur. Bu seçenek işaretlenmezse üst yapı ve temel ayrı çözülür. İşaretlenip işaretlenmemesi üst yapı analiz sonuçlarını da etkiler. Programda şu an kirişli radye temel sisteminde üst yapı etkileşimli çözüm öngörülmemektedir.
*Kalıp planındaki montaj donatılarının sayısı çok fazla çıkıyor.
Bu söylediğiniz anlaşılmadı. Kalıp planındaki montaj donatısından kastınız nedir? Ne çıkmasının beliyordunuz, ne çıktı? Daha detaylı bilgi verir misiniz?
*Son olarak kiriş ayarlarından duvar yükünü 18 cm gaz beton (0,13 t/m2) şeklinde ayarlıyorum ama plan üzerinden kirişe baktığımda duvar yükü 0,19 gösteriliyor.
Bu durum gösterimle alakalı ve bilgimiz dahilindedir. Kiriş ayarlarında girilen yük değeri ne ise o şekilde dikkate alınmaktadır. Analiz modelinden ve rapordan alınan yükler incelenebilir.

İyi çalışmalar

Levent Özpak":107i02oc' Alıntı:
Üst Yapı etkileşimli çözüm TDY 2007 madde 2.2.1.5 te belirtilen durumdur. Bu seçenek işaretlenmezse üst yapı ve temel ayrı çözülür. İşaretlenip işaretlenmemesi üst yapı analiz sonuçlarını da etkiler. Programda şu an kirişli radye temel sisteminde üst yapı etkileşimli çözüm öngörülmemektedir.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum Levent Bey. Dediğiniz maddeye baktım ama üst yapı etkileşimli çözüm yapabileceğimiz durumlardan daha ayrıntılı bahsedebilir misiniz?

Geri