civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar, örnek bir proje üzerinde bina ağırlığı hesabı yaptım. karşılaştırma amacıyla elle de hesap yaptım. arada fark çıktı bunun sebebi ne olabilir acaba. ben birşeyler buldum ama yanlış hesap da yapmış olabilirim.

ağırlık.png

1662010055005.png

Ekli dosyalar

• deneme ağırlık.cde
    13.5 MB · Görüntüleme: 17
idecad bina ağırlığını oldukça hassas ve doğru hesaplar

ideCAD katı modelleme motoru yapıdaki kolon, kiriş, döşeme gibi elemanların ağırlıklarını son derece hassas bir şekilde birbirleriyle girişimlerini ayırderek bina ağırlığını tam doğru bir şekilde hesaplar.

siz elle bina ağırlığını hesaplarken bu ayrıntılara dikkat etmemiş olabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ismail bey öncelikle cevabıniz için teşekkür ederim.
İlk olarak biz kullanıcılar tarafından açılan başlıklara bu kadar fazla müdahele edilmesinin sebebini bir türlü anlayabilmiş değilim. İmla hatası noktalama hatası olur anlarım ama başlığı tamamen kullanıcının sormak istediğinden başka bir noktaya göre değişmesinin mantığını anlayabilmiş değilim.
Bina ağırlığına gelecek olursak programın kolon başlıklarını hesaba dahil edip etmediğinden şüpheliyim. Grup perdelerde de birleşimleri iki dwfa hesapladığını düşünüyorum. Çünkü beton metrajı aldığımda elemanların tek tek grup perdenin metrajı benim elle hesapladığımdan fazla çıkıyor. Çok fazla bir sapma yok hesabıma göre ama sapmanın sebebini merak ediyorum açıkçası

Forumda daha önce bina ağırlığı nasıl hesaplanır diye hiç soru sorulmamış. ve siz çok açık bir şekilde bina ağırlığı nasıl hesaplanır merak ediyorsunuz. ve bina ağırlığını hesaplarken yanlış mı yapıyorum farklı çıktı. bina ağırlığı neden farklı çıktı. bu farkın sebebi ne diye soruyorsunuz.
Merhabalar, örnek bir proje üzerinde bina ağırlığı hesabı yaptım. karşılaştırma amacıyla elle de hesap yaptım. arada fark çıktı bunun sebebi ne olabilir acaba. ben birşeyler buldum ama yanlış hesap da yapmış olabilirim.

Başlıkları diğer kullanıcılar için de, arama yapıldığında daha kolay anlaşılması açısından sizin anlamını değiştirmeden editliyoruz. Bu forumun bir amacı da google arama motorundan arama yapan kullanıcılara faydalı olabilmek. ve doğal olarak google da daha üst sıralarda görünmek.
Bize SEO açısından editoryal destek veren danışmanlık firması bu editleme işlerini yapıyor iyi de oluyor.

örnek verecek olursam siz google'da yapı ağırlığı yazıp arama yaparsanız idecad forum çıkar. Bizim foruma bu kadar emek harcayıp tek tek sorularla ilgilenmemizin sebeplerinden biri de bu.

Bu başlığı bina olarak değiştirme sebebimiz de siz metinde bina kullanmışsınız başlıkta yapı bu seo açısından uygun değil.

şunu yazmışssınız ve bize bina ağırlığı nasıl hesaplanır diye sormuşsunuz. ve açık bir şekilde "benim yaptığım bina ağırlığı hesabı doğru mu" diye aşağıdaki şekilde yazmışsınız.

dolayısıyla bu başlığı içerikle uygun olacak şekilde

Bina ağırlığı nasıl hesaplanır?​

şeklinde değiştirdik. Biz içeriğe müdahale etmiyoruz . Sadece başlık içerikle uyumlu olsun ve diğer kullanıcılara da faydalı olsun diye başlığa zaman zaman müdahale ediyoruz. Bizim foruma bu kadar özen göstermemizin en önemli sebebi arama motorlarından konuyla ilgili bilgi araştırması yapan başka program kullanıcılara ve aynı zamanda forum kullanıcılarına doğru bilgi verebilmek.

Aşağıdaki linki tıklayın ne demek istediği daha iyi anlayacaksınız.

Gelelim sorunuzun cevabına
siz kat yüksekliğini 330 cm almışsınız. bütün kolon ve perdelerin kesişimleri kadar fark yaratır.

Gün içinde arkadaşlar size bu verdiğiniz örneğin el ile detaylı hesabını yapıp buraya eklerler.

Siz bu foruma 2018 yılından bu yana attığız 73 mesaj atmışssınız.
Biz kaç tanesine müdahale etmişiz.
Şimdi sizin bu mesajınızı okuyan bir ziyaretçi bizim sizin mesajlarınıza sürekli müdahale ettiğimizi düşünecek.
Halbuki durum böyle değil

sizin foruma attığınız tüm mesajlar:

bir mesajınızda
"toplam devrilme momenti hangi raporda" diye soru sormuşsunuz. seo firması hiç müdahale etmemiş. iyi de olmuş.
Bu mesajda siz "toplam devrilme momenti" soruyorsunuz. Eğer seo bunu sadece devrilme momenti yapsaydı, bu forum ve seo açısından çok daha işimize gelirdi ama içerikde sorulan anlamı bozacağı için müdahale etmemişler.
Bu başlığınız, hem başlık hem içerik açısından forumda nasıl soru sorulur diye örnek verilebilecek bir başlık olmuş elinize sağlık.

ismail bey cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim. başlık konusu sormak istediğimden bağımsız olduğu için üzerinde durmak istemiyorum. bina ağırlığı konusuna geri dönersek.
ekteki gibi örnek bir hesap yaptım. benim elle yaptığım hesaplamayı ve programın yaptığı hesaplamayı anlatayım.
u şeklinde bir perdemiz var. 0,25*200 şeklinde kat yüksekliğimiz de 3 metre olsun. benim bulduğum perde alanı 1,375m2 hacmi 4,125 m3 ve gidecek beton miktarı 10,3125 ton iken program perde hacmini 4,5m3 hesaplıyor. yani 3 tane 0,25*200'lük perde varmış gibi hesaplıyor. döşeme hacmini ben 0,315m3 bulmuşum program da aynı bulmuş. döşeme alanından ağırlıkları da aynı hesaplamış.

gelelim perdeden kaynaklı farklılığa. ekteki gibi grup perdelerde program 3 perdeyi de ayrı ayrı hesaba katmış. farklılılk da buradan kaynaklanıyor.
ilk mesajımdaki yapıda tek tek yaptığım hesapta bina ağırlığında kolon kiriş ve döşemelerde sıkıntı yok ama kolon başlıkları (tam olarak emin değilim) ve perdelerde bence program yanlış hesap yapıyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Ekli dosyalar

• ağırlık.cde
    118 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba,

v10 ile birlikte kat kütleleri, sonlu eleman sayılarından toplayarak bulunur,
(sizin Karşılaştırma yaptığınız ve kat genelde basılan G değeri analiz modelinde ve hesaplarda başka hiç bir yerde kullanılmaz)

Ekran görüntüsündeki Mor çarpı koyduğum elemanların yarısının ağırlığı, perdeden gelen ağırlıktır.
Diğer perde sonlu elemanları kat kütlesine dahil edilmezler. çünkü bu sonlu elemanlar kendi başlarına titreşirler.

1661957512868.png

Toplam perde ağırlığı = 10,3125 tf

96 sonlu eleman var. bir sonlu elemana karşılık 10,3125/96= 0,107 tf yük bulunur.

12 sonlu eleman döşemeye bağlı.

Toplam 12*0.107 = 1.289 tf oluşur.

Bunların yarısı alınır 1.289/2= 0.644 tf

Döşemeden gelen toplam 1.3905 tf (siz hesaplamışsınız zaten)

Toplam kat ağırlığı= 0.644+ 1.390= 2.034 tf. Analiz modelinde yazılır.

Şu anda bilgisayar başında değilim tam yerlerini yanlış yazabilirim.
Metraj aldığımda perde beton metrajı bir üstteki mesajımda yazdığı gibi 4.5m3 olarak hesaplanıyor ama gerçek değer bundan daha düşük. Bina ağırlığını ise 2 yerden kontrol ettim birisi geoteknik rapor için raporundaki bina ağırlığı diğer de dinamik kuvvetler raporunda olması lazım. Bu iki rapor çıktısında da bina ağırlıkları benim elle yaptığım hesaptan fazla.
Aldığım döşeme yükü hızlı olsun diye seçtim.

perdelerde köşelerde mükerrer alıyoruz ama önemli bir fark getirmez.

1661963160187.png
ilk koyduğunuz projede sizin hesapladığınz 13970.35 t, bizim dinamikte yukarıda bastığımız 13930.67 t
Bu hesapladığımız değer hakan beyin size hesap yöntemini gösterdiği değer.

hesaplarda kullanmadığımız için hiçbir testimizde bu bahsettiğiniz durumu yakalayamadık. siz yakaladınız teşekkürler.
Bu durum hesabı kitabı hiçbir şekilde etkilemez sadaye metrajları etkileyen bir durumdur.
Beton metrajında dediğiniz fazlalık var. ama bu sadece metrajla alakalı bir durum.

Kullanmadığımız bu değerleri program arayüzünden ve çıktılardan önümüzdeki güncellemelerde kaldırırız.

Ekli dosyalar

• 1661962189934.png
    1661962189934.png
    5.4 KB · Görüntüleme: 27
El ile hesaplanan toplam bina ağırlığı : 13930.67 tf
programın bulduğu toplam bina ağırlığı : 13930.67 tf

1662036779981.png

1662037014925.png

1. Sizin yaptığınız hesapta kirişler boyutları , uzunluk ile uyumlu alınmamış. 30/80, l=180 ve 30/50, l=540 olmalı
2. En üst kat duvarların yük değerleri, diğer katların yük değerlerinden farklıdır. Bu durumun elle hesapta dikkate alınması gerekiyor.
2. Poligon perde sonlu eleman ağı düzlemi, perde kollarının ortasından alınır Ortak kesişimler düşülmez.
3. Kirişsiz döşeme Kolon başlıkları yapı ağırlığında dikkate alınmamaktadır.

El ile hesaplanan toplam bina ağırlığı : 13930.67 tf
programın bulduğu toplam bina ağırlığı : 13930.67 tf

Ekli dosyayı görüntüle 26987

Ekli dosyayı görüntüle 26988

1. Sizin yaptığınız hesapta kirişler boyutları , uzunluk ile uyumlu alınmamış. 30/80, l=180 ve 30/50, l=540 olmalı
2. En üst kat duvarların yük değerleri, diğer katların yük değerlerinden farklıdır. Bu durumun elle hesapta dikkate alınması gerekiyor.
2. Poligon perde sonlu eleman ağı düzlemi, perde kollarının ortasından alınır Ortak kesişimler düşülmez.
3. Kirişsiz döşeme Kolon başlıkları yapı ağırlığında dikkate alınmamaktadır.

Hakan Bey cevabınız ve zaman ayırıp hesap yaptığınız için teşekkür ederim.
1. kirişlerin uzunluklarını ters yazmışım haklısınız. kendi tablomda düzelttim sonu. 13942,81'e düştü.
2. haklısınız ben bu kattaki değerleri hiç değiştirmedim.
3. bu büyüklükteki binada benim hesabım ile sizin hesabınız arasında çok az bir farklılık var göz ardı edilebilir bir durum. ama ben hala perde hesabında benim yaptığımın doğru olduğunu düşünüyorum.
4. kolon başlığının yapı ağırlığına dahil edilmemesinin özel bir nedeni mi var.

normal şartlarda bunu sorgulamazdım fakat yüksek lisans için yaptığım çalışmada karşıma çıktığı ve normalde ide kullandığım için kafama takıldı ve merak etmeye başladım.

Geri