Binaya giriş merdiveni

bartayd

Tanınmış Üye
binamızda 90 cm subasman var radye temel üzerinde 90 cm subasman var fakat binaya içerden merdivenle 6 basamak çıkıp girmek istiyorum bu merdivenleri nasıl tanımlamam gerekiyor subasman nasıl yapılır konulu anlatımınızda subasmanı perde olarak kotları vererek yapmayı öğretmişsiniz fakat benim subasmanım binanın içine girip 6 basamak merdiven çıktıktan sonra başlayacak...
sorumu anladınız sanırım yada aynı katta kot farkı yaratmak istiyorum. mesela giriş katında dükkan var dükkan kat yüksekliği 390 ve aynı katta da daire var onun yüksekliği de 300 yani dairenin altına 90 cm subasman koymak istiyorum zemin katta radye temel üzerine subasmansız dükkan ve subasmanlı daire koymak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
kolay gelsin...

Re: BİNAYA GİRİŞ MERDİVENİ

Temelinizi zeminle sıfır mı yapmak istiyorsunuz. Bu hem Zemin donma kotunun üzerinde olması hemde üst yapının zemine tepkilerini tam olarak yansıtamazsınız. Temel kotunu aşağıya indirin.

maalesef öyle bir şansımız yok bizim burada böyle yapılıyor kısmi subasman tanımlamam ve binaya içerden girip 6 basamak la 90 cm kotuna çıkmam gerekiyor.

Ekteki projeye bakarsanız merdiveni nasıl tanımlamanız gerektiğini anlayacaksınız.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• merd.cde
    52.8 KB · Görüntüleme: 757

benimde aklıma böyle gelmişti zemin kotlarını 90 cm yapacağım zemin kat yuksekliğini 380 tanımlayıp döşeme kotunu 90 yapmam gerekiyor hrhalde

Hayır, zemin kat yüksekliğini 380 yapmayacaksınız. Gönderdiğim projede kat genel ayarlarına bakarsanız zemin kat kotunun 90 cm, kat yüksekliğinin 300 cm olduğunu görebilirsiniz. Bu şekliye kalmalı. Kalıp planına geçip 0 kotunda döşeme çizeceksiniz. Program 90cm (subasman) + 300 cm kat yüksekliğini otomatik bulup döşemeyi sıfır kotunda atınca zaten 390'a yerleştirir. Her döşeme çalışılan katın sıfırına yerleşir. Örneğin 5. katta 5*3'den 15 m kot girmezsiniz döşemeye. O kata geçip sıfır kotlu döşeme çizersiniz. Kat seviyesinden düşük veya yükseltilmiş döşeme yapmayacaksınız ekstra kot girmenize gerek yoktur.

çalışayım bakayım biraz daha umarım yaparım kolay gelsin

Hayır, zemin kat yüksekliğini 380 yapmayacaksınız. Gönderdiğim projede kat genel ayarlarına bakarsanız zemin kat kotunun 90 cm, kat yüksekliğinin 300 cm olduğunu görebilirsiniz. Bu şekliye kalmalı. Kalıp planına geçip 0 kotunda döşeme çizeceksiniz. Program 90cm (subasman) + 300 cm kat yüksekliğini otomatik bulup döşemeyi sıfır kotunda atınca zaten 390'a yerleştirir. Her döşeme çalışılan katın sıfırına yerleşir. Örneğin 5. katta 5*3'den 15 m kot girmezsiniz döşemeye. O kata geçip sıfır kotlu döşeme çizersiniz. Kat seviyesinden düşük veya yükseltilmiş döşeme yapmayacaksınız ekstra kot girmenize gerek yoktur.
dosyada attığım bina giriş merdivenini nasıl çizerim diye soracaktım merdiven sahanlığı ve rıhtları mimariye göre çizersek olmaz diye düşünüyorum altına küçük koloncuklar mı yapmamız gerekiyor mesela teşekkürler.

merdiven.png

Oluşturmak istediğiniz giriş merdiveninin yeri, oturduğu kotu ve özellikleri kesitten tam okunamamaktadır.

Sorunuz merdivenin nasıl çizileceği ile ilgili ise detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sorunuz merdivenin bulunduğu bölgedeki taşıyıcı sistem tasarımı ile ilgili ise ideCAD forumun betonarme proje hakkında tavsiyeler bölümüne, cde formatında projenizi ve detaylı ekran görüntüsünü ekleyerek sorarsanız forum katılımcıları görüş belirtebilirler.

İyi çalışmalar dilerim.

Oluşturmak istediğiniz giriş merdiveninin yeri, oturduğu kotu ve özellikleri kesitten tam okunamamaktadır.

Sorunuz merdivenin nasıl çizileceği ile ilgili ise detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sorunuz merdivenin bulunduğu bölgedeki taşıyıcı sistem tasarımı ile ilgili ise ideCAD forumun betonarme proje hakkında tavsiyeler bölümüne, projenizi ve detaylı ekran görüntüsünü ekleyerek sorarsanız forum katılımcıları görüş belirtebilirler.

İyi çalışmalar dilerim.
Sorum merdivenin nasıl çizileceği değil; normal merdivenler genel manada döşemeye oturur ama benim kesitte paylaştığım merdiven binaya giriş merdiveni yani merdiven rıhtlarının başladığı kısımda herhangi bir taşıyıcı eleman yok bodrum 2 katının ortasından zemin kata yükseliyor yani bu çizimi mimariye göre çizesek merdiven havada kalıyor bunu nasıl modelleyebiliriz diye sormak istedim.

Son düzenleme:
Sorum merdivenin nasıl çizileceği değil; normal merdivenler genel manada döşemeye oturur ama benim kesitte paylaştığım merdiven binaya giriş merdiveni yani merdiven rıhtlarının başladığı kısımda herhangi bir taşıyıcı eleman yok bodrum 2 katının ortasından zemin kata yükseliyor yani bu çizimi mimariye göre çizesek merdiven havada kalıyor bunu nasıl modelleyebiliriz diye sormak istedim.
sorunuzu anladığım şekilde cevaplıyorum. görseldeki gibi giriş merdivenin başladığı kısımda bir subasman perdesi tanımlayın altına.

Ekli dosyalar

• merdiven-2.png
    merdiven-2.png
    303.5 KB · Görüntüleme: 26
Geri