Birden Fazla Rijit Diyafram

Merhaba;

Mod birleştirme yöntemiyle analiz yapmak istediğimde
''Projede rijit diyaframlar oluşturulmayacak,proje tepki spekturumu analiz yöntemiyle çözülecek.''
''Bodrum katta birden fazla rijit diyafram tespit edildi.'' diyor.

Proje boyutu büyük olduğundan yükleyemedim.

Projenizde rijit diyafram oluşturmayan (döşeme tanımlanmamış) katlar var mı? Yazdığınız mesaj bu sebeple çıkıyor. (Birden fazla rijit diyafram tesbit edilmesi ise başka bir durumdur.).
Rijit diyafram olmayan katınız varsa kat kuvvetinden ve modal kat kuvvetlerinin birleştirilmesinden söz edilemeyeceği için program analizi dağınık kütlelerle ve eleman bazında dinamik birleştirme yöntemi ile yapar. İki yöntem de dinamik mod birleştirme yöntemidir, birinde kat kuvvetleri modal olarak CQC yöntemi ile birleştirirken, diğerinde eleman tesirleri ve deplasmanlar modal ayrı ayrı aynı yöntemle birleştirilir.

En üstte fazladan bir kat tanımlamışım o uyarı ondan kaynaklanmış sanırım. Şuan Mod Birleştirme Yöntemiyle analiz yapılabiliyor.Fakat;

Projede asma kattan dolayı döşeme süreksizliği var, bu durumda benim hangi analiz yöntemini kullanmam daha sağlıklı olur?
Forumdan bir arkadaş; döşeme süreksizliği olduğu için tepki spektrumu yönteminin daha doğru sonuçlar vereceğini söyledi, fakat ide kullanım kitabında;

Diyaframda eksantrik moment yüklemesi ile tepki spektrumu çözümünü kullan: Bu seçenek
işaretlenirse, elemanların her biri için hesaplanan tepki spektrumu ile dinamik analiz yapılır, kat
eksantrisiteleri ayrı bir yükleme durumunda noktasal moment olarak dikkate alınır. Sistemde rijit
diyafram bulunmuyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz. Türk Deprem Yönetmeliği (TDY), rijit diyagram
bulunmayan sistemlere izin vermemektedir.'' Dolayısıyla bu seçenek ile analiz yaptığınızda TDY
koşulları program tarafından kontrol edilmeyecektir.
''

böyle bir ifade var buradan tam olarak ne anlamalıyım?

Teşekkürler...

SonDurak:3nur03ow' Alıntı:
.'' akat ide kullanım kitabında; Diyaframda eksantrik moment yüklemesi ile tepki spektrumu çözümünü kullan: Bu seçenek işaretlenirse, elemanların her biri için hesaplanan tepki spektrumu ile dinamik analiz yapılır, kat
eksantrisiteleri ayrı bir yükleme durumunda noktasal moment olarak dikkate alınır. Sistemde rijit diyafram bulunmuyorsa bu seçeneği işaretlemelisiniz. Türk Deprem Yönetmeliği (TDY), rijit diyagram bulunmayan sistemlere izin vermemektedir.'' Dolayısıyla bu seçenek ile analiz yaptığınızda TDY koşulları program tarafından kontrol edilmeyecektir.'' ''

Merhaba,

Programda böyle bir durum söz konusu değil. Daha doğrusu bütün TDY koşulları kontrol ediliyor. Kullanım kitabında yazan o ifade çok eski bir durumu açıklamaktadır. Değiştireceğiz...

SonDurak:3nur03ow' Alıntı:
Projede asma kattan dolayı döşeme süreksizliği var, bu durumda benim hangi analiz yöntemini kullanmam daha sağlıklı olur?
Forumdan bir arkadaş; döşeme süreksizliği olduğu için tepki spektrumu yönteminin daha doğru sonuçlar vereceğini söyledi;

Yarı rijit diyafram seçeneği ile tepki spekturumunu kullanarak analiz yapabilirsiniz.

Merhaba,
Ekte gönderdiğim projede 'katların içinde tek bir rijit diyafram oluştur' seçeneği ile analiz yaptığımda P01 ve P05 perdelerinde kayma güvenliği sağlanmıyor. (Kayma güvenliğini sağlamak için perde enkesitlerini ve yatay gövde donatılarını artırmayı daha sonraya bırakıyorum.) Fakat birden fazla rijit diyafram ile sistemi çözdüğümde söz konusu perdelerde kayma güvenliği sağlanıyor. Projede iki daireyi merdivenler ayırdığı için birden fazla rijit diyafram ile çözüm yapmak mı yoksa katlarda tek rijit diyafram oluşturup çözüm yapmak uygundur? Projeci arkadaşların tespit ve önerilerini bekliyorum.

Ekli dosyalar

• birden fazla rijit diyafram.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 801
ilkem":379gpimc' Alıntı:
Merhaba,
Ekte gönderdiğim projede 'katların içinde tek bir rijit diyafram oluştur' seçeneği ile analiz yaptığımda P01 ve P05 perdelerinde kayma güvenliği sağlanmıyor. (Kayma güvenliğini sağlamak için perde enkesitlerini ve yatay gövde donatılarını artırmayı daha sonraya bırakıyorum.) Fakat birden fazla rijit diyafram ile sistemi çözdüğümde söz konusu perdelerde kayma güvenliği sağlanıyor. Projede iki daireyi merdivenler ayırdığı için birden fazla rijit diyafram ile çözüm yapmak mı yoksa katlarda tek rijit diyafram oluşturup çözüm yapmak uygundur? Projeci arkadaşların tespit ve önerilerini bekliyorum.
Merhaba,

-Kat kotundaki merdiven sahanlıkları bence katın tek rijit diyafram çalışmasını sağlar. Bu nedenle sistemin tek rijit diyafram olarak çözülmesi bence daha uygun olacaktır. Döşemeleri "Bağlantı ne olursa olsun otomatik rijit diyafram oluştur" seçeneği işaretlenerek tek rijit diyafram olarak çözülmesi perdelerdeki kesme sorununu çözer. Bunun için ilgili kattaki tüm döşemeleri seçin. Obje özellikleri komutunu tıklayın. Açılan diyaogda Statik sekmesinde "Bağlantı ne olursa olsun otomatik rijit diyafram oluştur" satırını işaretleyip Tamam ı tıklayın.

Not: 6. kattaki Dasn isimli döşemenin kotu hatalı. İlgili döşemeye pozitif kot verilmiş ancak döşeşemenin bağlandığı elemanlara kot verilmemiş.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• tekrijit.cde
    3.9 MB · Görüntüleme: 735
merhaba kolay gelsin performans analizi yapıcaktım ama öncesinde dinamik kat kuvvetleri yükleme yönetimini ile yapın diyor bu nedir ve nasıl olur

mühendis1625:1hxsi46d' Alıntı:
merhaba kolay gelsin performans analizi yapıcaktım ama öncesinde dinamik kat kuvvetleri yükleme yönetimini ile yapın diyor bu nedir ve nasıl olur
Merhaba,
Performans analizi yapılacak projelerde Analiz Ayarları/TDY seçenekleri sekmesinde Deprem Yükü yöntemi "Mod birleştirme Yöntemi ile hesaplanan yatay yükleri rijit diyaframa uygula" seçeneği işaretlenmeli ve bu yönteme göre genel analiz yapılmalıdır.

İyi çalışmalar

analiz_ayarları.PNG

Geri