Boşluklu perde devrilme momenti hesabı

civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar. boşluklu perdelerdeki devrilme momenti hesabında kafama takılan bir konu var. resimdeki gibi bir taşıyıcı sistem kuralım. aynı aks üzerinde 3 perde olsun ve her bir perde bağ kirişle bağlansın. program bu durumda perdelerden bir tanesini sonuca dahil etmiyor. yada raporda yazmıyor. bu durum neden olabilir. hatta x doğrultusunda sadece perde olmasına rağmen moment sonucu da çok düşük.

Ekli dosyalar

• örnek.PNG
    örnek.PNG
    45.6 KB · Görüntüleme: 72
  • moment.PNG
    moment.PNG
    7.8 KB · Görüntüleme: 71
  • bağlıık.PNG
    bağlıık.PNG
    22.9 KB · Görüntüleme: 72
  • deneme.cde
    5.4 MB · Görüntüleme: 12
Merhaba,
Programda bu konuda doğru hesap yapıyor, TBDY ilgili maddesini ekliyorum..
tanım şu: 2 boşluksuz perde+1 kiriş = 1 bağkirişli perde... program da bunu bu şekilde yapıyor..

1.PNG
P02 + P03 boşluksuz perdeleri + K02 kirişi = 1ad bağkirişli perde
P01 + P02 boşluksuz perdeleri + K01 kirişi = 1 ad bağkirişli perde
P05 + P06 boşluksuz perdeleri + K04 kirişi = 1 ad bağkirişli perde
......
bunu istediğiniz kadar uzatabilirsiniz, her durumda 2 perde 1 kiriş kendi içinde değerlendirilecektir...

Bina geneli perde devrilme momenti kontrolleri için forumda ve/veya bilgi bankasında oldukça detaylı tartışmalar, tanımlar yer almaktadır... bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz..

iyi çalışmalar, saygılar...

Merhaba,
Programda bu konuda doğru hesap yapıyor, TBDY ilgili maddesini ekliyorum..
tanım şu: 2 boşluksuz perde+1 kiriş = 1 bağkirişli perde... program da bunu bu şekilde yapıyor..

Ekli dosyayı görüntüle 32647
P02 + P03 boşluksuz perdeleri + K02 kirişi = 1ad bağkirişli perde
P01 + P02 boşluksuz perdeleri + K01 kirişi = 1 ad bağkirişli perde
P05 + P06 boşluksuz perdeleri + K04 kirişi = 1 ad bağkirişli perde
......
bunu istediğiniz kadar uzatabilirsiniz, her durumda 2 perde 1 kiriş kendi içinde değerlendirilecektir...

Bina geneli perde devrilme momenti kontrolleri için forumda ve/veya bilgi bankasında oldukça detaylı tartışmalar, tanımlar yer almaktadır... bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz..

iyi çalışmalar, saygılar...
yorumunuz için teşekkür ederim. tamam 3 perdenin 2 kiriş ile birleşerek boşluksuz perde olmayacağını anlıyorum. 2 perde ve bir kirişi boşluklu olarak hesap ettik tamam peki 3. perde nerede. aynı modelde 2. kirişi silip yerine döşeme kenarı çizip o şekilde döşeme tanımladım ve devrilme momenti hesabında bu 3. perde de hesaba katıldı ve perdelerin taşıdığı momentler değişti. ben biraz bunu merak ediyorum.

Ekli dosyalar

• kenar.PNG
    kenar.PNG
    36.4 KB · Görüntüleme: 41
  • kenar moment.PNG
    kenar moment.PNG
    11.1 KB · Görüntüleme: 42
Bağlılık derecesi kontrolünde raporda bir eksik görünmüyor ancak perdelerin aldığı devrilme momentlerinin raporlanmasında dediğiniz gibi eksiklik veya ıskaladığımız bir yer var...

Boşluksuz perdeye ait momentleri rapordan okuyabiliyor, betonarme diyalogdan görebiliyoruz...
Bağlılık derecesi kontrolü oldukça açık anlaşılabiliyor...
Ancak bagkirişli perdeler için verilen P1+P2 gibi toplam momentleri yakalayamadım... ayrıca dediğiniz gibi rapora P3'ün de eklenmesi gerekmektedir...

bu konu hakkında açıklayıcı bilgi gelecektir...

iyi çalışmalar, saygılar..

Bağlılık derecesi kontrolünde raporda bir eksik görünmüyor ancak perdelerin aldığı devrilme momentlerinin raporlanmasında dediğiniz gibi eksiklik veya ıskaladığımız bir yer var...

Boşluksuz perdeye ait momentleri rapordan okuyabiliyor, betonarme diyalogdan görebiliyoruz...
Bağlılık derecesi kontrolü oldukça açık anlaşılabiliyor...
Ancak bagkirişli perdeler için verilen P1+P2 gibi toplam momentleri yakalayamadım... ayrıca dediğiniz gibi rapora P3'ün de eklenmesi gerekmektedir...

bu konu hakkında açıklayıcı bilgi gelecektir...

iyi çalışmalar, saygılar..
Bende açıklamayı merak ediyorum. Perdeler ayrı ayrı olsaydo program raporda yazacaktı momentleri ama 3 perde 2 bağ kiriş olduğunda program hangi 2 perdeyi boşluklu kabul ediyor ve 3. Perdenin momenti neden kontrol de basılmıyor.

Yönetmelikte bağ kirişli perde tanımı "iki boşluksuz perde parçasının kısa ve çok yüksek kesme dayanımları olan bağ kirişleri ile bağlanarak birlikte tek bir perde olarak çalıştığı düşey taşıyıcı sistem elemanlarıdır."

1680161898006.png

Devrilme momenti ve bağ derecesi hesap aşmalarında iki perde parçası dikkate alınarak yapılmıştır.
1680162158708.png

Projenizdeki gibi sıralı 3 perdenin bağ kirişli (boşluklu) perde olarak tanımlanması öngörülmemiştir.
bundan dolayı 3. perdenin raporlarda kontrol edilmemesi ile ilgili durum oluşmuş ve notlarımıza alınmıştır.
Boşluklu perdeyi oluşturacak bağ kirişlerinin kullanıcı tanımlı olarak belirlenmesi notlarımızda kayıtlıdır

Geri