Bodrum kat perde yapımı ve rijitlik. Dolgu veya Toprak durumları

Öncelikle merhabalar.
1---Bodrum kat hiç toprak altında kalmadığında perde yapmak zorunlu mudur?Yapılacak ise kısmi şekilde mi ( mesela 25/180 şekilde her yönde ikişer ) yoksa tamamen binanın etrafı saracak şekilde mi ? 1.fotodaki gibi mi yoksa 2.fotodaki gibi mi? Olması gereken perde yapıldıktan sonra x-y yönü rijit seçecek miyiz?

2---Bodrum kat yarısı toprak altında olacak şekilde ise yine perde yapmak zorunlu mudur?Yapılacak ise kısmi şekilde mi ( mesela25/180 şekilde her yönde ikişer ) yoksa tamamen binanın etrafı saracak şekilde mi ? 1.fotodaki gibi mi yoksa 2.fotodaki gibi mi? Olması gereken perde yapıldıktan sonra x-y yönü rijit seçecek miyiz?

3---Bodrum kat tamemen toprak altında olacak şekilde ise yine perde yapmak zorunlu mudur?Yapılacak ise kısmi şekilde mi ( mesela 25/180 şekilde her yönde ikişer ) yoksa tamamen binanın etrafı saracak şekilde mi ? 1.fotodaki gibi mi yoksa 2.fotodaki gibi mi? Olması gereken perde yapıldıktan sonra x-y yönü rijit seçecek miyiz?

4---Bodrum kat yarısı dolgu toprak altında olacak şekilde ise yine perde yapmak zorunlu mudur?Yapılacak ise kısmi şekilde mi (mesela 25/180 şekilde her yönde ikişer ) yoksa tamamen binanın etrafı saracak şekilde mi ? 1.fotodaki gibi mi yoksa 2.fotodaki gibi mi? Olması gereken perde yapıldıktan sonra x-y yönü rijit seçecek miyiz?

5---Bodrum kat tamamen dolgu toprak altında olacak şekilde ise yine perde yapmak zorunlu mudur?Yapılacak ise kısmi şekilde mi ( mesela 25/180 şekilde her yönde ikişer ) yoksa tamamen binanın etrafı saracak şekilde mi ? 1.fotodaki gibi mi yoksa 2.fotodaki gibi mi? Olması gereken perde yapıldıktan sonra x-y yönü rijit seçecek miyiz?

Rijitlik seçerken 1.fotodaki gibi olursa da seçebiliyor muyuz yoksa 2.foto gibi olmak mı zorunda?Yani birer perde dahi olsa x-y seçebiliyor muyuz?Seçmeli miyiz?

Eğer cevap vermek uzun gelecek ise cevabınızı soru numarası ile 1.foto ve 2.foto diye cevaplayabilirsiniz.Rijitlik hakkında da yorum yaparsanız sevinirim.Benim için önemli olan öğrenmek teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar.
1. Foto

1.png

2. Foto
2.png

1) Böyle bir kat, bodrum kat mıdır ;) Ama istediğiniz yere istediğiniz kadar perde (mantıklı tasarım felsefesi içinde kalmak kaydı ile tabi) ekleyebilirsiniz, yönetmelik bir yasak getirmiyor.

Diğer maddeler için, özet olarak, toprak varsa kenarda onu tutacak perdeye de ihtiyacınız var. (Ya da başka bir şey yapmanız lazım, o zaman soruların cevabı nasıl bir tasarım yapılacağına göre değişir).

Bodrum/toprak/perde/rijit kat kavramları biraz karışmış sanırım, bodrumun rijit kabul edilmesi için üst yapı ile farklı bir dinamik davranış göstermesi gerekiyor.
1-2 perde koyarak rijit seçemezsiniz, zaten seçseniz de yönetmeliğin aşağıdaki maddelerine uymamış olursunuz.

1679978922920.png

Bu konseptin adı , "rijitliği üst katlara göre çok fazla olan bodrum kat", dümdüz bodrum kat değil, bu çerçevede düşünün.

Biraz karıştı evet.Bu fotodakiler gibi olursa rijit seçemeyiz o zaman doğru mu anladım ? Mimari projede görmüştüm 0 kotlu bodrum vardı ondan sordum :).ilk attığımdaki 2.foto gibi olursa rijit seçebiliriz doğru mudur ?
1-2 perde koyarak rijit seçemezsiniz, zaten seçseniz de yönetmeliğin aşağıdaki maddelerine uymamış olursunuz.

Ekli dosyalar

• 3.png
    3.png
    155.9 KB · Görüntüleme: 35
  • 4.png
    4.png
    177.8 KB · Görüntüleme: 34
Bunların ikisini de rijit seçemezsiniz. 3.3.1.1.a maddesine uymamış olursunuz. Binanın en az 3 tarafının çepeçevre perde ile sarılması gerek.

Büyük ihtimalle rijit seçseniz de (bir deneyin isterseniz) program 3.3.1.1b maddesinden raporda hata verir.

Bir de son yazdığım cümleyi iyi okuyun, rijit bodrum kat seçimi, sadece bodrumu ilgilendiren bir şey değil, üst yapıya da bağlı.

bodrumunuz ile üst yapınızın rijitliği birbirine yakın ise, bodrumunuz rijit olsa bile rijit bodrum seçmemeniz gerekebilir. (Mesela tünel kalıp gibi bir projede bodrum rijittir, ama üst yapı da rijittir). Mesele sadece binada bodrum olması ya da bodrumun tek başına "rijit" olması değil, bodrumun, üst yapıya göre nisbeten rijit olması.
Yönetmeliğin 3.3.1.1.b maddesi zaten bunu kontrol etmek için var. Dikkat ederseniz tüm yapının periyodu ile sadece üst yapının periyodunu karşılaştırıyor, bunlar birbirine yakın olsun (yani bodrum üst yapıya göre yeterince rijit olsun) diyor.

Anladım çok teşekkür ederim çok farklı yerlerden okuyunca kafam karışmıştı.Sayenizde öğrendim.Kendinize iyi bakın iyi günler :)

Geri