BODRUM KAT S001 KOLONUNDA AŞIRI DONATI YIĞILMASI

tiproj

Üye
Merhabalar mevcut projede sadece bodrum kat "S001" kolonunda donatı yığılması var aynı kattaki ve üst katlardaki kolonlara kıyasla %50 daha fazla donatı alıyor mimari proje hassasiyeti sınırları içerisinde yapmış olduğum kolon perde boyutlandırmalarıyla bir sonuç elde edemedim.
Bu kolondaki donatı miktarını azaltmam için ;
Nasıl bir yaklaşım ve çözüm önerirsiniz teşekkürler.
Proje ektedir.

Ekli dosyalar

• 4350 STATİK MODEL.cde
    14.9 MB · Görüntüleme: 16
Nasıl bir yaklaşım ve çözüm önerirsiniz teşekkürler.
Önerilerim;
--Hesap yaptırınca kirişlerde kapasite yetersizlikleri var, (örnek 1. bodrum kat K39-K32)
--merdiven mesnetlemesin de kenarların bir kısmı ankastre olmadığı halde ankastre mesnetlenmiş, bu durum binayı buralardan tutulu hale getiriyor, buna bağlı olarak da deplasmanlar değişiyor, doğru mesnetleme yapılınca y yönünde göreli kat ötelemesi hatası veriyor, diğer hata listesi aşağıda.

HATA LİSTESİ.png

Ünver Bey Teşekkürler cevabınız için oluşan hataları çözüme kavuşturmamdan sonra bodrum kat s001 kolonundaki donatı yoğunluğu aynı asıl olarak bodrum kattaki S001 kolonundaki donatı miktarını azaltmak için nasıl bir tasarıma-çözüme gidebilirm konusu üzerine bir çözüm ya da bu tip durumlarda uygulayabileceğim bir yaklaşım bulmak istiyorum birkaç projemde daha bu tip durumla karşılaştım.

Geri