BODRUM KATI RİJİT KABUL ETMELİ MİYİM ?

onur54

Üye
MERHABALAR,
PROJEDE 3 TARAFI PERDE İLE ÇEVRİLİ BODRUM KAT MEVCUT OLDUĞUNDAN RİJİT KABUL ETTİM FAKAT KAPASİTE ORANINI AŞAN PERDELER VB. HATALAR ALDIM. RİJİT KABUL ETMEYİNCE İSE BU HATALARIN ORTADAN KALKTIĞINI GÖRDÜM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Ekli dosyalar

• PROJE.cde
    8 MB · Görüntüleme: 4
Rijit bodrum koşulları 3.3.1.1.de belirtilmiştir. a ve b koşulları sağlanıyor ise bodrumlu binalar olarak tanımlanmıştır. bu katlar için rijit kat seçimi yapılmalıdır.
3.3.1.2. maddesinde ise a ve b koşullardan herhangi biri sağlanmıyorsa bodrumsuz binalar olarak tanımlanmıştır. bu katlar rijit bodrum olarak seçilmemelidir.
1698755055890.png

MERHABALAR,
BODRUM PERDELERİNİ BU ŞEKİLDE YAPTIĞIMDA RİJİTLİK ŞARTI SAĞLANIR MI ? BEN SAĞLANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM SİZLERİNDE FİKRİNİ MERAK EDİYORUM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Ekli dosyalar

• BODRUM PERDE.png
    BODRUM PERDE.png
    92.8 KB · Görüntüleme: 25
Yapınızın sol tarafındaki perdeler kiriş ve döşemeler ile diyaframa bağlı olmadığı için bence yapıyı sadece kırmızı ile çizdiğim alan gibi düşünmek gerekir.
3 taraftan perde ile çevrili olmadığı için rijit kabul edilmemesi uygun olabilir.
Projenize devam etmeden önce denetim kurumlarından görüş almanız uygun olabilir.

1698823244843.png

Yapınızın sol tarafındaki perdeler kiriş ve döşemeler ile diyaframa bağlı olmadığı için bence yapıyı sadece kırmızı ile çizdiğim alan gibi düşünmek gerekir.
3 taraftan perde ile çevrili olmadığı için rijit kabul edilmemesi uygun olabilir.
Projenize devam etmeden önce denetim kurumlarından görüş almanız uygun olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 38956
Teşekkürler Yasin Bey. Çok bilgilendirici bir bilgi bu.

BODRUM KATI RİJİT OLARAK SEÇMEDİM VE TEK YÜKLEME DURUMUNA GÖRE ANALİZ YAPTIĞIMDA BODRUM PERDELERİNİN BAZILARINDA BU ŞEKİLDE HATA ALIYORUM.

Ekli dosyalar

• PROJE_A.cde
    2.5 MB · Görüntüleme: 3
  • PROJE_A.png
    PROJE_A.png
    32.7 KB · Görüntüleme: 25
Geri