Bodrum katta perde başlık donatısı ve kiriş nmax hatası

mehmetçakır

Yeni Üye
bodrum + zemin + 6 katlı projede bodrum kattaki asansör perdelerinin başlık donatıları çok fazla ve asansör perdelerine bağlanan kirişlerimde nmax hatası alıyorum. kiriş boyutlarını büyüterek çözüm alamadım. asansör perdesine simetrik olması için binanın plandaki alt taraflarına perde koyarak kirişe gelen eksenel yükü azaltmaya çalıştım çözüm alamadım. sistemde küçük oynamalarla çözüm olamaz mı, hatalarım nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 5.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 5
Projenizde rijit bodrum kat var. "İki yükleme durumlu hesap yöntemi" ne göre çözüm sonuçlarını değerlendiriniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1644386898920.png

-Zemin sınıfı ile zemin taşıma gücü değeri uyumlu görünmüyor, kontrol edilmesini öneririm.

çok teşekkür ederim hocam analizlerimi bu adımlarla tamamladım sorunlarım çözüldü. zemin sonuçlarım gelmedi henüz haklısınız zemin taşıma gücüm, sınıfı ile uyumsuz ben şuan ön tasarım yapabildim. peki hocam burda nihai çözümü yarı rijitle tamamlarken ilk iki aşamada neden rijit diyafram kabul ediyoruz, rijit diyaframa geçince birleşim kesme güvenliği hatası alan kolonları düzelterek devam etmeliysek, rijit bodrumu olmayan yapılarda yarı rijit yaptığımız çözümlerde bir problem olabilir mi. yada her yapıda kolonlardaki birleşim kesme güvenliğini rijit diyaframda kontrol etmeli miyiz. iyi çalışmalar hocam teşekkürler

çok teşekkür ederim hocam analizlerimi bu adımlarla tamamladım sorunlarım çözüldü. zemin sonuçlarım gelmedi henüz haklısınız zemin taşıma gücüm, sınıfı ile uyumsuz ben şuan ön tasarım yapabildim. peki hocam burda nihai çözümü yarı rijitle tamamlarken ilk iki aşamada neden rijit diyafram kabul ediyoruz, rijit diyaframa geçince birleşim kesme güvenliği hatası alan kolonları düzelterek devam etmeliysek, rijit bodrumu olmayan yapılarda yarı rijit yaptığımız çözümlerde bir problem olabilir mi. yada her yapıda kolonlardaki birleşim kesme güvenliğini rijit diyaframda kontrol etmeli miyiz. iyi çalışmalar hocam teşekkürler
Bütün yapı türleri için yarı rijit diyafram (döşeme ile birlikte analiz modeli) ve iki yükleme durumlu hesap yöntemine göre çözüm ve tasarım yapabilirsiniz.

Geri