BODRUM PERDELERİNE AÇILAN PENCERELER

eymenyldz44

Yeni Üye
Merhaba,
Malatya'da 6 Şubat depreminden ağır hasar alan binamız ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Binanın statik projesini incelediğimde, bodrum katın dört bir kenarının rijit betonarme perdelerden oluştuğunu gördüm zaten yerinde de bu şekilde fakat statik projede perde açılım detaylarında perdelerde pencere boşlukları ile ilgili bir bilgi göremedim. Bununla ilgili bir bilgi veya detay projede bulunmamaktadır. Binamızı incelediğimde nerdeyse her perdeye bant pencereler bırakıldığını gördüm. Bu pencereler yönetmelikteki "7.6.9. Perdelerde Boşluklar" değerlerini sağlamış bile olsa proje dışında uygulandığı için ne gibi bir olumsuz etkileri olmuş olabilir bu konuda bilgi paylaşabilir misiniz ? Bu konuyu binanın depremde ağır hasar almasına bağlamıyorum sadece böyle proje dışı bırakılan boşlukların binaya nasıl bir etki yaratabileceğini merak ediyorum. Konu ile ilgili görsel ektedir.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20231025_005249.png
    20231025_005249.png
    950.9 KB · Görüntüleme: 69
  • WhatsApp Image 2023-10-26 at 18.57.21.png
    WhatsApp Image 2023-10-26 at 18.57.21.png
    1.1 MB · Görüntüleme: 68
eklediğiniz fotoğrafta hasarın bodrum katın üstünde zemin kat tabanında yoğunlaştığı görülüyor. perdelerle çevrili rijit bodrum hemen üstünde hasar oluşması gayet normal bir durum. fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla kolonlardaki hasarın sebebi perdelerdeki yada zemin kat duvarlarındaki boşluklardan kaynaklı değil, 2. fotoğraftan anlaşılan kolonların alt ucundaki hasarın ana sebebi bu bölgedeki kolon etriyelerinin yetersiz olması yada hiç olmaması!

tabi ki bu benim fotoğraftan çıkardığım sonuç.

eklediğiniz fotoğrafta hasarın bodrum katın üstünde zemin kat tabanında yoğunlaştığı görülüyor. perdelerle çevrili rijit bodrum hemen üstünde hasar oluşması gayet normal bir durum. fotoğraflardan görebildiğim kadarıyla kolonlardaki hasarın sebebi perdelerdeki yada zemin kat duvarlarındaki boşluklardan kaynaklı değil, 2. fotoğraftan anlaşılan kolonların alt ucundaki hasarın ana sebebi bu bölgedeki kolon etriyelerinin yetersiz olması yada hiç olmaması!

tabi ki bu benim fotoğraftan çıkardığım sonuç.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Bende aynı görüşteyim fakat yukarıda belirttiğim gibi "Bu konuyu binanın depremde ağır hasar almasına bağlamıyorum sadece böyle proje dışı bodrum perdelerine bırakılan pencere boşluklarının binaya nasıl bir etki yaratabileceğini merak ediyorum."

Yanıtınız için teşekkür ederim. Bende aynı görüşteyim fakat yukarıda belirttiğim gibi "Bu konuyu binanın depremde ağır hasar almasına bağlamıyorum sadece böyle proje dışı bodrum perdelerine bırakılan pencere boşluklarının binaya nasıl bir etki yaratabileceğini merak ediyorum."
bence bu yapıda bir etkisi olmamış gibi, yine söylüyorum bu fotoğraflardan anladığım kadarıyla.

Burada hasar bana da sanki bodrum kata açılan ufak pencerelerden değil de daha çok zemin kattaki yumuşak kat davranışından ve oradaki düşey taşıyıcıların bu sebeple kapasitelerini çabuk kaybedip mafsallaşmasından oluşmuş gibi geldi. Zemin kat yüksekliği üst katlara göre ciddi fazla. Kolonlara üst katlarla aynı donatıları koydularsa bu hasar orada beklenir.

Adam proje dışı bodrum perdelerine açılan pencerelerin nasıl bir etki yaratacağını sormuş arkadaşlar, lütfen tam okuyalım. Benim fikrim şu yönde; Resimde görülen pencereler eğer binanın etrafındaki bütün perdelere proje dışında uygulanarak ve ek bir demir atılmayarak yapılmış ise o perdenin, etkiyen kesme kuvvetine karşılık rijitliğinin azalmasına mutlaka sebep olur. Perdelere açılan bant pencerelerin boşluğuna çapraz ek donatılar atılır ve tevzi donatıları da ona göre projelendirilir. Sizin binanın bütün perdelerine bu şekilde yapılmış ise perdelere çok yazık edilmiş... Ayrıca zemin katta çok bariz yumuşak kat düzensizliği var.

Bu binadaki oluşan hasardan bağımsız olarak soruyorum, görseli eklememin sebebi sadece bahsettiğim bant pencereye örnek olması içindi.

Geri