Bodrum Perdesi Toprak Yükü

MustafaAkın20

Etkin Üye
Arkadaşlar merhaba,

bodrum perdesine gelen yükü bölüm 16 ya göre hesaplıyoruz. Benim sorum, örneğin 3 kat bodrum olan bir yapıda, her kat yüksekliği (h:3,00 mt) için bulacağımız statik/dinamik yük değerlerini kat perdesine mi etki ettircez yoksa tüm yüksekliğe (h:9,00 mt) göre hesap edip her kattaki perdeye bu bulacağımız değeri mi etki ettireceğiz?

Ünver bey, cevabınız için sağolun ama ben biraz farklı yorumluyorum. Sonuçta 3 adet diyafram var. Yine düzgün yayılı yük olarak örneğin tabandaki ilk perdeye (her kat 3 mt olsun) h:9 mt ile hesaplanmış statik/dinamik yük, orta perdeye 6 mt ile hesaplanmış ve üst perdeyede 3 mt ile hesaplanmış yüklerin etki etmesi lazım. Üstteki perde alttaki perdenin alacağı kadar yük alması normal değilki. Yönetmelikteki yükseklik boyunca ibaresi biraz ortada kalmış gibi.

Merhaba
Diğer program ST.... yatay toprak yüklerinin girilmesini programa ekledi.
Yukarıda benim önerdiğim şekilde veri girişi yapılıyor.

Arkadaşlar merhaba,

bodrum perdesine gelen yükü bölüm 16 ya göre hesaplıyoruz. Benim sorum, örneğin 3 kat bodrum olan bir yapıda, her kat yüksekliği (h:3,00 mt) için bulacağımız statik/dinamik yük değerlerini kat perdesine mi etki ettircez yoksa tüm yüksekliğe (h:9,00 mt) göre hesap edip her kattaki perdeye bu bulacağımız değeri mi etki ettireceğiz?

1630514340645.png

Tüm yükseklik boyunca ifadesi var ve öyle de anlaşılabiliyor ancak konu net değil. uygulama el kitabında da maalesef yükü kullanma aşaması yer almıyor.

Benim yorumum şöyle : 3 + 3 + 3 mt. yüksekliğinde ve her katta rijit diyaframı olan 3 bodrum kat varsa, en alt kat 9.00 mt., sonra 6.00 mt. ve 3.00 mt. şeklinde hesaplayıp uygulanmalıdır. ( kat bazında kademeli azalan düzgün yayılı yük )

Ben de @Şükrü Şahin ve @MustafaAkın20 gibi düşünüyorum. Şu an 9 bodrum katlı bir proje çözüyorum. İnsanın 9.bodrum ile 2.bodrum perdesine aynı yükün gelmesi kesinlikle akla yatkın değil.

Zaten şöyle düşünün; yan yana 2 bina yapıyorsunuz birisi 4 bodrum, diğeri 1 bodrum. 4 bodrumlu binanın 1.bodrum katına gelen yük diğer binanın 1.bodrum katına gelen yükten nasıl fazla olabilir?

Yönetmelikteki muğlak ifadeleri 3 yıl geçmesine rağmen açıklık getirmediler. Bu kadar laubali başka komisyon var mı acaba. Şaka gibi...

Statik ve dinamik yüklerin hangi yük durumu olarak ( H, E ?? ) girileceğini merak ediyorum ben de. Zekai celep'in kitabında yük durumu konusu açıklanmamış.

Geri