Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Bodrum Taşıyıcı olmayan Perdeleri kolonlardan ayırmak ve çıkan sorunlar

Projemde Bodrumda perdeler ve kolonlar bodrumda birlikte çalışınca hiç bir sorun çıkmıyor.
Ama Denizli Acıpayam belediyesi zorunlu olarak taşıyıcı olmayan perdeler le kolonların 3cm boşluklu gösterlimesini istedi ve hesabın buna göre yapılmasını rica etti
ayrıca çözmü yaptığım ide dosyasını da cd veya watsaptan atmamı ( sanırım autocad ortamında hile yapmamam için) istedi
şimdi her kolondan 3 er cm tali aks atıp çözümü yaptırdım
yanlız zemindeki radye temelimin donatısını artırmama rağmen gene eski haline dönüp donatı yetersiz diyor
birde Asansör Grup perdesine bağlı başlık perdesi sürekli hata vermeye başladı ..
Şimdi Belediyediki bayanı aşamayorum illa dedim dedik çaldığım düdük... Buna göre yardımızı beklemekteyim
çözüle bilen ve çözülemeyen iki dosyayıda koydum Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler

İDE DOSYLARINI ekde gözükmüyor sürekli hata veriyor

dosya ekleme konusunda aşağıdaki link belki yardımcı olur.
yine benzer bir konu olması açısından perde üzerine kiriş konusunu inceleyebilirsiniz. Belediye eğer zımbalama tahkiki açısından bu perdeleri kolonlardan ayırmanızı istiyor ise yine aşağıdaki linleri inceleyiniz.

Ancak ;
Taşıyıcı olmayan perde derken kasıt tam olarak nedir ? bu perdeler bağlı döşeme de mi yok ? bu durumda perde üstüne gelen kirişlerden de 3 cm boşluk istiyor mu ? ben kiriş için minimum döşemenin 3 katı olması şartı beni bağlamaz diyor mu ? Aslında önemli olanın ilgili yönetmelikler, evrensel kurallar ve mühendislik bilimi olduğunu unutuyoruz.
Sonuç olarak idarenin çaldığı düdük geçerli oluyor. Ama sizin yapmanız gereken idare ile kötü olur muyum ? demek yerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden başlamak üzere hakkınızı aramanız. Böyle yorumları gördükçe mühendis olmaktan utanasım geliyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bodrum perdeleri bodrum üstündeki döşemeyi taşıyorlar tabiki. Aklıma gelmedi sadece istinat duvarı vazifesi gören perdeleri düşünebileceğiniz. Bodrum dış perdeleri ve su deposu perdelerimi kolonlardan ayırmam istendi Denizli acı payamda .. Kolonlar ilk dökülür sonrada cevresi 3 cm lik yalıtım ile cevrilir sonra bodrum perdeleri dökülürmüş.. yanlış bir lugat kullandı isem özür dilerim şuan 2 hata kaldı Z de P4 perdesi 2 katta P4 perdesi ... kısabaşlık perdeleri bunlar .. şimdi bölgedeki uygulama bu yönde haklısınız cevre ve şehircilikle hak arana bilir .. lakin bu sürec cok uzun Türkiyede resmi yazışmalarlar hak aradığım cok oldu ama gelinde bunu siz müteahitlere, mal sahiplerine anlatın .. Antalyada , Burdurda , çankırıda kolonlarla perdeler hep birlikte döktük cizimlerde bu şekilde yapıldı... Neyse Utanmayın siz ,ben utanırım kendi yetersizliğime ... yardımlarınız için tekrar teşşekürler.... Yazmayı unuttum S6 kolonu yönüne yanlızca 20cm büyüye biliyorum çünkü arada daire giriş kapısı var

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Bodrum perdeleri bodrum üstündeki döşemeyi taşıyorlar tabiki. Aklıma gelmedi sadece istinat duvarı vazifesi gören perdeleri düşünebileceğiniz. Bodrum dış perdeleri ve su deposu perdelerimi kolonlardan ayırmam istendi Denizli acı payamda .. Kolonlar ilk dökülür sonrada cevresi 3 cm lik yalıtım ile cevrilir sonra bodrum perdeleri dökülürmüş.. yanlış bir lugat kullandı isem özür dilerim şuan 2 hata kaldı Z de P4 perdesi 2 katta P4 perdesi ... kısabaşlık perdeleri bunlar .. şimdi bölgedeki uygulama bu yönde haklısınız cevre ve şehircilikle hak arana bilir .. lakin bu sürec cok uzun Türkiyede resmi yazışmalarlar hak aradığım cok oldu ama gelinde bunu siz müteahitlere, mal sahiplerine anlatın .. Antalyada , Burdurda , çankırıda kolonlarla perdeler hep birlikte döktük cizimlerde bu şekilde yapıldı... Neyse Utanmayın siz ,ben utanırım kendi yetersizliğime ... yardımlarınız için tekrar teşşekürler.... Yazmayı unuttum S6 kolonu yönüne yanlızca 20cm büyüye biliyorum çünkü arada daire giriş kapısı var
yanlış anlaşıldım sanırım. utanması gereken ve yetersiz olan elbette siz değilsiniz. bunu sizden isteyenler. kaldı ki istinat perdesi olabileceğini de hiç düşünmedim. eğer bu perdeler döşemeyi taşıyor ise kolonla aradaki 3 cm boşluğu nasıl izah edeceğiz ? perde üzerine kiriş te istiyorlar belki bu durumda. asıl rijit bodrum kavramı diye bir şey var onu nasıl açıklayacağız ? v.s. v.s.
burada sorun soran, yorum yapan, paylaşım yapan hiçbir meslektaşımızı ne sorgulamak ne de paylaşımından ötürü bir hükme varmak haddim olamaz. benim lafım ( böyle yorumları gördükçe diye kastım böyle yorum yapan idareler ) bunu sizden isteyenlere....

önerim;
modellemeniz uygun olmamış, bütün perdeleri binadan sol-sağ ve üstten kiriş koyarak ayırın.
perdeler temel hariç hiç bir yere bağlı olamasın.
1690628661458.png

Selam şimdi şöyle bir fikir aklıma geldi tek sorun raporda nasıl yaparım ... Sizin öneriniz uyarınca bodrumu kriş sistemine aldım .. perdeleri sildim .. projelendirme aşamasında perdeleri daha önce yaptığım projeden kotlarını ayarlayıp sadece perdeleri alıyım dyorum sonuçta artık sadece toprak yükü taşıyorlar bina ile alakaları tamamen kesildi.. eğer böyle yapmaz o perdeleri koyar isem bir sürü hata alıyorum ... şimdi sadece rapor meselesi kaldı perdesiz projenin raporunun içine sonradan ilave perdeleri nasıl katarım..Kolon ve perdenin bir birinden ayırılmadığı (yapı denetim kontrolünü geçip belediyede takılan ) halini de koyuyorum belki aklınıza bişi gelir

Ekli dosyalar

PERDELERİ koydum ve yapabildim çok hata vermedi bu sefer .. sadece P4 zemin katta hata veriyor .. Ben programdan kaynaklı mı diyede merak etmeye başladımP4.PNG

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
PERDELERİ koydum ve yapabildim çok hata vermedi bu sefer .. sadece P4 zemin katta hata veriyor .. Ben programdan kaynaklı mı diyede merak etmeye başladımEkli dosyayı görüntüle 36390
ETRİYE ÇAP VEYA ARALIĞINI AYARLAMANIZ YETERLİ. ANCAK ASANSÖR PERDELERİ ALT KOTU TEMEL ALTINA UZANIYOR. TEMEL -150 KOTUNDA PERDE ALT KOTLARI -190 ANALİZ MODELİ HATALI OLUŞUR.

Ekli dosyalar

• KESME.png
    KESME.png
    26.8 KB · Görüntüleme: 11
ETRİYE ÇAP VEYA ARALIĞINI AYARLAMANIZ YETERLİ. ANCAK ASANSÖR PERDELERİ ALT KOTU TEMEL ALTINA UZANIYOR. TEMEL -150 KOTUNDA PERDE ALT KOTLARI -190 ANALİZ MODELİ HATALI OLUŞUR.
Hocam onu yaptım tamı tamına 18 tane hata verdi :) isteseniz dosyasından sizde deneye bilirsiniz ne radye -190 ne perde -150 de kabul ediyor... şuan tek sorunum zemindeki p4 başlık perdesi .. onu çözemedim her yolu denedim... sinirimden sıfırdan silip yeniden yapasım geliyor sanki bir şey fark edecekmiş gibi..

kusuruma bakmayın ama bu projeyi stajyerler bile bu kadar kötü yapamazdı. ucu boşta kiriş mi kaldı ? p4 bodrum katta ismi neden p12 bakmaya dayanamayıp kapatıyorum projenizi bir uzmana danışın lütfen. çok kötü bir çözüm bu..
uçu boşta kriş derken çıkma larımı kast ediyorsunuz ? ismimlendirme sürekli proje yi oynadığımızdan hatalı olabilir en son üzerinden geçiyorum ben onların . Tek derdmiz o olsun. Bodrum perdeleri kolonlarla birlikte çalışmasına müsade edilse sorun yok . illahi belediyede rijit olmayacak bodrumda diye tuturulunca 4 gündür oynuyoruz projede yapboz gibi.. bu arada umarım Ünver beyin K4 saplama çalışan krişi kabul ederler Antalyada o sıkıntı bir çok belediyede kesinlikle saplamaya müsade yok.... Ünver bey biraz toparladım haddim olmayarak sizin yolladığınız projeyi...Raporda istediği kolon zımbalama kontrolleride cıkmış...Not=yapıdetimden geçen diye paylaştığım proje yanlışmış TÜM ARKADAŞLARDAN ÖZÜRDİLERİM..cokça üzerinde projenin oynayınca kayıtlar karışmış ..

Ekli dosyalar

kusuruma bakmayın ama bu projeyi stajyerler bile bu kadar kötü yapamazdı. ucu boşta kiriş mi kaldı ? p4 bodrum katta ismi neden p12 bakmaya dayanamayıp kapatıyorum projenizi bir uzmana danışın lütfen. çok kötü bir çözüm bu..
sayın hocam
stajyerlerin bile bu kadar kötü yapamayacağı, bakmaya dayanamadığınız, üst katlarda düzeltilen, bodrum katta unutulan ucu boşta olan kiriş için uyarılarınıza teşekkür ederim.
stajyerler seviyesinde bilgisi olmayanlar böyle hatalar yapıyor, kusura bakmayınız.
bundan sonra forumda mühendis arkadaşlarınızın çözemediği her projede yorumlarınızı ve uyarılarınız bekliyorum.

Ruhat imzası atıldı Ünver Beyin yardımları biraz da ben topladım kabul edildi .. Lakin kolonların zımblama sonuçlarının ide raporlarında görünmesi ile ilgili bir çözüm bulmamız lzm ( çevre şehircilik e yapılan şikayet işe yaramadı ) idare bu bilgiyi isteye bilir dendi ... bilginize

Geri